Translyčiams pareigūnams suteikta teisė apieškoti moteris

Pasaulis, TeisėMiglė Tumaitė
Suprasti akimirksniu
Policijos pajėgos
Naujos gairės leidžia translyčiams policijos pareigūnams atlikti moterų apiešką. Spenser/Unsplash nuotrauka

Translyčiams pareigūnams Didžiojoje Britanijoje taikomos išimtys

Neseniai buvo atnaujintos gairės, leidžiančios translyčiams Didžiosios Britanijos policijos pareigūnams atlikti moterų apiešką[1]. Šis sprendimas sukėlė diskusijas dėl apieškomų asmenų teisių ir saugumo. Gairėse pabrėžiama, esą apieška turi būti atliekama pagarbiai. Nors iki šiol buvo numatyta, jog apiešką turi atlikti tos pačios lyties pareigūnas, translyčiams pareigūnams bus taikomos išimtys – jie galės atlikti apiešką pagal savo lytinę tapatybę – tokią, kuria save identifikuoja. 

Nepaisant teiginio, jog tokiu būdu neva siekiama lygybės ir nediskriminavimo teisėsaugos institucijose, daliai žmonių dėl įsigalėjusių nuostatų atvimpa žandikaulis, neprilaikomas ranka.

Naujose taisyklėse nurodyta, jog vyriškos lyties darbuotojai, kurie laiko save moterimis, gali atlikti moterų paieškas. Vienintelis reikalavimas – kad tokie pareigūnai pateiktų lyties pripažinimo pažymėjimą (GRC). Didžiojoje Britanijoje GRC yra oficialus dokumentas, leidžiantis translyčiams asmenims teisiškai pakeisti savo lytį. GRC išduodamas pagal tam tikrus kriterijus, tokius kaip amžius, diagnozuota lytinės tapatybės disforija, gydytojo arba psichiatro patvirtinimas, gyvenimo pagal norimą lytį patvirtinimas (pavyzdžiui, dokumentai, patvirtinantys vardų ar lyties pakeitimą), priesaika, medicininiai įrodymai, kiti dokumentai pagal aplinkybes. 

Pagal naujausius teisės aktų pasiūlymus, kai kuriose Jungtinės Karalystės dalyse (tarkime, Škotijoje) netgi svarstoma galimybė atsisakyti medicininės diagnozės reikalavimo ir leisti savarankišką lyties deklaravimą. Tačiau šis klausimas vis dar kelia politinius ir visuomeninius ginčus (turbūt ne veltui).

Buvusi policijos inspektorė pavadino gaires „sankcionuotu seksualiniu prievartavimu“

Pateiktose gairėse rašoma: 

„Didžiosios Britanijos transporto policija pripažįsta translyčio statusą nuo to momento, kai jis nuolatos identifikuojasi tos lyties atstovu su GRC arba be jo“. Net tada, kai asmuo teisėtai nepakeitė savo lyties, privalu kreiptis į jį taip, kaip jis pageidauja, vartojant „teisingus“ įvardžius.

Panašu, jog šalies Sienos ir transporto policijai atrišamos rankos. Panašios taisyklės, išdėstytos nacionalinėse policijos gairėse, seniau buvo laikinai sustabdytos, konservatoriams pareiškus susirūpinimą dėl moterų saugumo. Metų pradžioje Nacionalinė policijos vadovų taryba (NPCC) panaikino panašias gaires, kurios leido biologiniams vyrams, kurie laikė save moterimis, atlikti intymias moterų paieškas. Tačiau pokyčiai po pokyčių, jie, panašu, galiausiai rado kelią atgal.

Policijos pareigūnas
Buvusi policijos inspektorė pavadino gaires „valstybės sankcionuotu seksualiniu prievartavimu“. Kings Church International/Unsplash nuotrauka

Adaptuodamiesi prie nutarimų, dauguma policijos pajėgų pradėjo laikytis naujai paskelbtų nuostatų visoje Didžiojoje Britanijoje. Tačiau atsirado begalė šiuos nutarimus kritikuojančiųjų.

Į pensiją išėjusi policijos inspektorė Cathy Larkman pavadino gaires „valstybės sankcionuotu seksualiniu prievartavimu“. Reaguodamas į naujienas, Rupertas Lowe – britų politikas, verslininkas ir buvęs Europos Parlamento narys, viename iš socialinių tinklų rašė:
„Rašiau ministrui, prašydamas imtis atitinkamų veiksmų, kad biologiniai vyrai neapieškotų moterų. Turime padaryti galą šiai beprotybei ir teikti pirmenybę moterų ir mergaičių saugumui. Pasakykite „NE” valstybės sankcionuotam seksualiniam prievartavimui”, – metė akmenį jis.

Žmogaus teisių labdaros organizacijos „Sex Matters“ generalinė direktorė Maya Forstater savo ruožtu pareiškė, esą šios rekomendacijos buvo „šokiruojantis žmogaus teisių pažeidimas“: 

„Leisti Didžiosios Britanijos transporto policijos pareigūnams, turintiems lyties atpažinimo pažymėjimus, kuriuose nurodyta, kad jų „įgyta lytis“ yra moteriška, apieškoti moteris, yra šokiruojantis žmogaus teisių pažeidimas”. Jos manymu, visos valstybės, priešingai – privalo ginti piliečius nuo šio žeminančio elgesio. O šis nutarimas yra būtent toks – žeidžiantis kitą žmogų ir paminantis jo orumą.

Šalies translyčiams pareigūnams ir policininkams rankas atriš įrašas jų lyties pripažinimo liudijime

Sienos ir transporto policijos atstovas spaudai laikosi savo nuomonės. 

Jis teigia, jog tai, ką Britanijos transporto policijos translyčiai kolegos gali apieškoti, lemia 1984 m. policijos ir kriminalinių įrodymų įstatymas (pagrindinis teisės aktas, reguliuojantis policijos veiklą Anglijoje ir Velse) ir Sustabdymo bei kratos vykdymo praktikos kodekso sąveika. Į ją taip pat yra įtraukiamas Lygybės įstatymas ir Lyties pripažinimo aktas. Todėl pareigūnas atlieka kratą pagal gimimo liudijime nurodytą arba lyties pripažinimo liudijime nurodytą lytį, atsižvelgiant į tai, „kuri data yra naujesnė”.

Vis tik Sienos ir transporto policijos atstovas spaudai skuba teisintis, esą žmogus, kuriam atliekama krata, gali prieštarauti, kad jį apžiūrėtų paskirtas pareigūnas; tuomet pareigūną pakeis kitas komandos narys, atliksiantis kratą. Praktikoje tai neva reguliariai daroma dėl daugelio priežasčių.

Moterų teisių gynėjai ragina atšaukti leidimą translyčiams apieškoti moteris

Didžiosios Britanijos transporto policija, regis, pamažu įsivelia į teisinį sūkurį dėl naujų gairių[2].

Moterų teisių gynėjai raštu kreipėsi į vyriausiąją komisarę Lucy D’Orsi, ragindami atšaukti šią gairę, „pažeidžiančią žmogaus teises“. Dėl to organizacija žada pradėti teisminę gairių peržiūrą. Jos akimis, gairės yra „valstybės remiama diskriminacija dėl lyties, ir seksualinė prievarta“.
Dalies žmonių manymu, šie pasikeitimai iš tiesų liudija ne ką kitą, tačiau piktnaudžiavimą padėtimi seksualiniais tikslais, atspindėdami korupcijos mastą. Policija ginasi, esą taiko institucionalizuoto seksualinio priekabiavimo ir prievartos prieš moteris politiką. Tačiau piliečiai nenulaiko liežuvio už dantų, rėždami, jog daugeliui vyrų persirengimas yra seksualinis fetišas.

„Nė viena moteris neturėtų būti žeminama priverčiant ją nusirengti ir pasilenkti prieš vyrą”, – reiškia nepasitenkinimą dalis Didžiosios Britanijos gyventojų.

NPCC tikina vis dar nuodugniai peržiūrinti gaires dėl translyčių pareigūnų atliekamų kratų. Tačiau prabyla, kad šią politiką jau įgyvendino dauguma policijos pajėgų visoje šalyje.