Naujoji simpatija vienišą moterį įtikino investuoti į kriptovaliutą
Populiari pažinčių programėlė „Tinder“ kartais gali ne padėti surasti svajonių jaunikį, bet pagelbėti palengvinant piniginę. Įsimylėję vyrai ir moterys taip įsijaučia į bendravimą, kad nejučiomis paklauso, ką jų prašo padaryti nauja simpatija. Pranešama, kad programėlėje sparčiai plinta naujas sukčiavimo būdas, kai nusikaltimo aukomis tapę vartotojai užverbuojami investuoti savo lėšas į kriptovaliutą.
Finansinių aferų aukomis dažniausiai rizikuoja tapti pažeidžiami asmenys – vieniši tėvai, vyresnio amžiaus žmonės bei tie, kurie susiduria su finansinėmis problemomis.
Taip jau nutiko ir vienišai trijų vaikų mamai Natalie Foster iš Jungtinės Karalystės, kuri „Tinder“ susipažino su sukčiumi, kuris ją privertė investuoti visas savo santaupas į kriptovaliutą ir taip prarado beveik 3 mln. forintų savo turėtų santaupų[1].
Moteris teigė iš karto atkreipusi dėmesį į tai, kad naujoji simpatija iškart po pažinties pradėjo su ja kalbėtis apie kriptovaliutą, bet jis esą tai darė taip subtiliai ir įtikinamai, kad ši nė nenumanė į kokias aferos pinkles paklius.
Anot Natalie, vyriškis apie šį kriptovaliutų verslą kalbėjo kaip apie itin pelningą, nors iš tiesų nutiko priešingai ir moteris neteko savo visą gyvenimą kauptų santaupų.
„Jaučiuosi kvailai ir juokingai. Negaliu patikėti, kad tapau viena iš tų moterų, apie kurias tik skaičiau žurnaluose“, – teigė N. Foster.
Plinta nauja aferistų schema – prašoma patiems investuoti savo pinigus
N. Foster situacija parodo, kad bendraujant socialinėse erdvėse su nepažįstamaisiais reikia būti itin atsargiems, mat jau atgyveno sukčiavimo būdai, kuomet taikiniu tapusio asmens prašoma pačiam pervesti pinigus.
42 metų moteris teigė, kad vyriškis sugebėjo ją įtikinti investuoti kalbėdamas apie tai, kaip neva jo giminaitis iš to susikrovė didžiulius turtus.
Iš pradžių Džeimsu prisistatęs vyras esą pasiūlė jai į vieną iš prekybos platformų įnešti 135 000 forintų (maždaug 349 eurus), tačiau užuot šie skaičiai augę, jie ėmė kristi – iš tokio dydžio pradinio „kapitalo“ liko tik 36 tūkst. forintų (apie 93 eurai), o po to vieną nesėkmę keitė kita, kol galiausiai visi pinigai ėmė ir „ištirpo“.
Tačiau net ir po akivaizdžių nuosmukių, auka tapusi moteris vis tiek neprarado optimizmo ir sukčius ją įtikino, kad savo pinigus ji vis dar galinti atgauti, bet tam vėl reikės… pinigų.
Moteris pervedė visas likusias savo santaupas ir galiausiai labai pasigailėjo, mat vietoje žadėto 800 proc. pelno, sąskaitoje liko vienas apskritas nulis.
Iš tiesų, visame bendravime buvo ne viena raudona vėliavėlė, į kurią tinkamu laiku atkreipus dėmesį, moteris vis dar turėtų savo santaupas. Pasak moters, dabar pažvelgus į situaciją kitomis akimis, įtarimą kėlė tai, kad vyras esą prisistatė vokiečiu, nors visiškai neturėjo vokiečiams būdingo akcento, kalbėdamas painiojo savo šunų vardus ir galiau, be to, jo profiliuose socialinėje erdvėje esančios nuotraukos buvo netikros.
Internetiniai apsimetėliai aukų ieško siūlydami darbą ir papildomas pajamas
Tokia sukčiavimo schema yra problema ne tik „Tinder“ programėlėje, bet ir kitose socialinėse platformose ir bendravimo priemonėse, įskaitant „Facebook“, „Telegram“, „WhatsApp“, „Instagram“ ir kt.
Dažnu atveju įtarimai, kas asmuo nėra tas, kuriuo dedasi esąs, pasirodo jau pačioje pradžioje: tokių asmenų profiliuose būna patalpintos netikros nuotraukos iš interneto arba jų visai nėra, dažnai prisistatoma kitos tautybės asmeniu ir rašoma naudojantis vertėju (tą ypatingai galima pastebėti uždavus klausimus „ne į temą“).
Dažnai tokie asmenys komentuoja įvairiose feisbuko grupėse, prašydami su jais nedelsiant susisiekti – ypatingai pastaruoju metu pastebimi panašūs skelbimai ieškančių darbo grupėse. Neva siūlomas darbas iš namų puikiomis sąlygomis.
Susisiekus su tokį darbą siūlančiu asmeniu paaiškėja, kad veiklos pobūdis – investavimas į kriptovaliutą.
Dalinamės keliomis skaitytojų atsiųstomis sukčiavimo schemomis:
Tačiau ne visuomet sukčiai susisiekia per socialines platformas. Štai Lietuvoje jau buvo atvejis, kuomet į kriptovaliutas buvo pasiūlyta investuoti skambučiu. Pokalbio metu nukentėjusysis buvo informuotas, kad norint praturtėti, reikia prisijungti prie programėlės, o kad tai būtų patvirtinta esą reikia suvesti savo „Smart-ID“ kodus. Atlikęs šiuos veiksmus vyriškis iškart netekęs 5 tūkst. eurų[2].
Šiemet nuo tokių sukčių jau nukentėjo ir dvi vilnietės – viena prarado 235 eurus, kitai padaryta žala siekė 4 556 eurus[3].