Liberaliosios JAV žiniasklaidos milžinės – respublikonų kritikos taikinyje
Vangi didžiųjų JAV žiniasklaidos kanalų reakcija į žurnalisto Matto Taibbi ir milijardieriaus Elono Musko atskleistų vidinių tviterio dokumentų skandalą parodo milžinišką šališkumą ir veidmainiškumą.
Kaip teigia dalis konservatyvių pažiūrų JAV ekspertų, tviterio dokumentai, kuriuose išsamiai aprašyta Hunterio Bideno nešiojamojo kompiuterio istorija ir jos nuslėpimas, atskleidė, kad tikrieji „botai“ internete yra pati žiniasklaida.
Televizijos laidoje „The Five“ politikos kritikas Gregas Gutfeldas teigia, kad daugelis žiniasklaidos veikėjų M. Taibbi vertina kaip darantį „viešųjų ryšių paslaugas turtingiausiam pasaulio žmogui“.
G. Gutfeldas taip pat kritikuoja liberalią žiniasklaidą, jog šie peikia M.Taibbi už tai, kad jis neva nusigręžė nuo žurnalistikos, kuri jį išgarsino per 2011 m. „Occupy Wall Street“ protestus[1].
G. Gutfeldo teigimu, tviterio dokumentų situacija tik parodo, jog žiniasklaida remiasi „įsivaizduojamais skaičiais“, kai kalbama apie tai, kas pritaria ar nepritaria jų žinutei: jei kas nors prieštarauja skleidžiamai žiniai, tas asmuo yra priverčiamas atsitraukti.
Žiniasklaidos šališkumas yra aktuali problema
JAV dešinieji jau daugelį metų kalba apie tviterio šališką kišimąsi į politinę darbotvarkę, o dabar atsirado tai patvirtinančių įrodymų. M. Taibbi tviterio dokumentai atskleidė, kad bendrovė aukščiausiu lygiu buvo labai neobjektyvi ir tapo negailestinga kairiosios cenzūros priemone įvairiais svarbiais klausimais ir kritiniais rinkimų momentais.
Tviterio dokumentai rodo, kad kompanijos darbuotojai akivaizdžiai labiau palaikė Joe Bideno komandą 2020 m. prezidento rinkimų kampanijos metu. Tai ypač atsispindėjo turinio moderavimo ir kontrolės priemonėse[2].
Kai 2020 m. spalio 14 d., likus mažiau nei mėnesiui iki rinkimų dienos, laikraštis „The New York Post“ paskelbė straipsnį „Slapti Bideno elektroniniai laiškai“, tviteris šią istoriją traktavo taip, tarsi tai būtų vaikų pornografija, ir net užblokavo jos perdavimą tiesiogine žinute. Jie taip pat užblokavo tuometinės Baltųjų rūmų atstovės spaudai Kayleigh McEnany paskyrą, nes ji šią istoriją paskelbė tviteryje.
Šie kraštutiniai veiksmai buvo grindžiami tuo, kad „Post“ istorijoje galėjo būti panaudota neteisėtai gauta „nulaužta medžiaga“. Tačiau tai geriausiu atveju buvo apgaulė ir net vyriausieji tviterio vadovai tai žinojo, bet vis dėlto ėmėsi veiksmų ir naujieną nuslėpė.
Bet labiausiai šioje istorijoje nerimą keliantys faktai yra tai, kad skandalingų faktų nuslėpimas nėra kažkas stebinančio ir netikėto. Daugelis dešiniųjų tikėjo, jog istorija buvo nuslėpta specialiai, o dabar tik galima viešai pamatyti to įrodymus.
Pavyzdžių gali būti ir daugiau
Hunterio Bideno kompiuterio dokumentų istorija galbūt yra tik žinomiausias cenzūravimo ir slėpimo pavyzdys.
M. Taibbi ir pats E. Muskas leido suprasti, kad netrukus su visuomene bus pasidalinta visa eile vidaus dokumentų, o tai gali reikšti prastas naujienas demokratams ir visai Baltųjų rūmų komandai.
Tikėtina, kad išaiškės daugiau vadinamojo „šešėlinio draudimo“ pavyzdžių. „Šešėlinis draudimas“ yra procesas, kurį tviteris taikė siekiant apriboti tam tikrų naudotojų pasiekiamumą[3].
Dabar manoma, kad tviterio dokumentai parodys, kad tam tikri aukšto rango asmenys ar temos buvo specialiai nukreipti į „šešėlinį draudimą“ ar net sustabdymą, remiantis vien tuo, ar jie buvo įžeidžiantys ar nepalankūs demokratams.
Ir tai beveik neabejotinai apims tiesioginį Bidenų šeimos bei įtakingiausių Baltųjų rūmų veikėjų aplinką bei ryšius.
Žinoma, kad demokratams prijaučianti žiniasklaida ir toliau šias istorijas gali bandyti sėkmingai ignoruoti, bet priklausomai nuo to, kaip toli tai nueis, gali būti ir didelių pasekmių tam, kaip feisbukas ar kitos technologijų milžinės įsitrauks į slaptą politinės darbotvarkės manipuliavimą ateityje.