Tėvai ieško teisybės: darželiuose kai kuriuos vaikus migdo per prievartą

Lietuva, Nuomonės, ŠvietimasRosita Kvietkevičienė
Suprasti akimirksniu
vaikas
Tėvai kovoja už teisę darželyje nemigdyti vaikų. Super Snapper/ Unsplash.com nuotrauka

Lietuvos tėvai kyla į kovą už vaikų teisę ilsėtis nemiegant

Labai ilgus metus buvo nustatyta kone nekvestionuojama tvarka vaikų darželiuose – pavalgę pietukus vaikai keliauja miegoti, o pietų miegas trunka, priklausomai nuo darželio vidaus taisyklių, 2-3 valandas. Šis neginčytinas sprendimas buvo grindžiamas tuo, kad vaikai maži, jiems reikia poilsio. Poilsio reikia ir darželio pedagogams, kurie nuolat būna tarp 20-ies spygaujančių, verkiančių, lakstančių mažų vaikų, kuriuos sužiūrėti yra tikrai pakankamai sudėtinga. Vis dėlto tėvai neapsikentė tokios nejudinamos ir nelanksčios tvarkos ir Lietuvoje šiuo metu kyla savotiškas protestas prieš priverstinį vaikų miegą.

Tėvai sako, kad kai kurie, ypač vyresni vaikai, gali būti atsisakę pietų miego, tad normalu, kad nei namuose, nei darželyje jie tiesiog nemiega. O gulėti dvi valandas nejudant ir nesimuistant, sutikite, ir suaugusiajam nebūtų labai jau lengva, ką kalbėti apie mažą vaiką.

Tokie vaikai dažnai ima triukšmauti, žadinti kitus vaikus, dėl to gauna pylos iš auklėtojų arba net būna baudžiami.

Tuo tarpu kiti vaikai pietų gal ir užmiega, tačiau prisimiegoję dieną, jie labai sunkiai užmiega vakare, tad naktinėja net tada, kai jų tėvai jau mielai miegotų. Užmigę vėlai itin sunkiai keliasi ryte – gaunasi savotiškas užburtas ratas, kuris neleidžia tėvams su vaikais sukurti normalios ir geros dienos tvarkos.

komentaras
Feisbuko įrašo komentaras

Siūlo perimti skandinavišką vaikų darželio kultūrą

Eglė Bogvilaitė Aronen, ilgus metus dirbusi Suomijos vaikų darželiuose, pasakojo, kaip vaikų ugdymas vyksta ten. Ji siūlo pasinaudoti gerąja patirtimi ir dalį praktikos perkelti į lietuvišką mažiausiųjų ugdymo ir poilsio organizavimo sistemą.

„Suomijoje vaikų poilsio organizavimas darželiuose nėra problema, ir niekas tuo nesiskundžia. Visi vaikai pavalgę pietus (apie 12 val.) eina į poilsio kambarį. Ten skaitomos pasakos (kartais ir audio), klausomasi ramios muzikos. Maksimaliai 45 min. – valandą. Tiems, kas neužmiega, po valandos leidžiama tyliai keltis ir kažkur užsiimti triukšmo nekeliančia veikla dar vieną valandą, kol kiti miega. 14.00 visi vaikai yra žadinami ir ruošiamasi valgyti užkandėlę“, – pasakoja moteris.

Ji teigia, kad suomiai tiek lankstūs vaikų poilsio klausimu, kad darželiuose galima paprašyti vaiką pažadinti iš pietų miego po 30-40 min. – taip ir vaikas pamiegojęs, tačiau nepersimiegojęs, tad nesutrikdomi vakariniai vaiko poilsio ritualai.

„Dažnai girdžiu Lietuvos ankstyvojo ugdymo specialistų nuomonę, kad neva vaikui būtinas miegas, nes darželiuose labai intensyvios veiklos ir smegenims reikia pailsėti. Štai čia ir yra tai, kas suplakta ir klaidingai pateikiama. 

Sutinku, kad veiklos darželyje yra intensyvios, triukšmo lygis vargina ir smegenims reikia bent trumpučio atokvėpio. Tačiau poilsis yra ne tik užmigimas!“, – akcentuoja moteris. Ji sako, kad pailsėti galima ir ramiai sėdint, klausant pasakos, klausant ramios muzikos, skaitant knygeles, užsiimant kita raminančia veikla[1].

Kai kuriuose darželiuose leidžiama nemiegoti jau dabar

komentaras
Feisbuko įrašo komentaras

Tiesa, Lietuvoje yra šimtai privačių ir valstybinių darželių, ir kai kurie jų nelaukia tėvų iniciatyvų ir protestais bei reformomis išsireikalaujamos teisės vaikui nemiegoti, jei jis to miego nenori ir neturi jam poreikio.

„Mūsų darželyje pietų poilsio laikas yra skirtas vaikams pailsėti tiek fiziškai, tiek kognityviai, t. y. protiškai. Pietų miego darželyje nemiegantys vaikai, prižiūrimi darbuotojo, paprastai užsiima mažai pažintinius procesus stimuliuojančia veikla, kuri leidžia vaikams pailsėti nebūtinai miegant“, – sako Vilniaus Vilkpėdės lopšelio-darželio direktorė Lina Banaitienė.

Jos teigimu, nemiegantys vaikai ne tik užsiima ramia kūrybine veikla, bet ir gali eiti į lauką ir ten žaisti kaip įprasta[2].

Šiame darželyje savo vaikui vietą rado ir iš emigracijos grįžusi Agnė, kurios vaikas jau kurį laiką nemiega pietų miego.

„Anglijoje nuo 4 metukų vaikams privaloma eiti į mokyklą, ir pietų miego ten nebebuvo. Tai labai pergyvenome, kaip vaikas reaguos, kaip jam seksis, kaip jis reaguos, jei jam reikės miegoti. 

Niekas neverčia jo daryti tai, ko jis nenori daryti. Jis pailsėjęs, kupinas energijos, vakare laiku eina miegoti“, – sako berniuko mama.

Agnė sako, kad Lietuvoje surasti darželį, kuriame jis nebūtų verčiamas miegoti, buvo labai sunku. 

Iniciatyva kol kas buvo išgirsta Vilniaus mieste – savivaldybė jau subūrė darbo grupę, kuri parengs naujas vaikų poilsio darželiuose nuostatas.

„Mūsų tikslas, kad niekur neliktų privalomo miego režimo visam Vilniaus miestui, visiems darželiams nuo rugsėjo mėnesio“, – sakė Vilniaus miesto savivaldybės atstovė Kristina Cibuskytė[3]

Darželių vadovai atkerta: pas mus tokia tvarka, auklėtojos kaltina tėvus nemylint savo vaikų

Zita Šlepetienė, iniciatyvos dėl lankstaus poilsio darželiuose įtvirtinimo narė sako, kad dažnai tėvai, kreipęsi šiuo klausimu į darželio vadovus, atsimuša kaip į sieną.

„Visada gaunamas atsakymas: „pas mus tokia tvarka, visi miega“. Vienetai ryžtasi kreiptis aukščiau“, – sako ji.

Feisbuko grupėje, kurioje darželių pedagogai dalinasi savo patirtimi ir patarimais, ne ką mažiau piktų ir sarkastiškų replikų tėvams, kurie nenori, kad jų vaikai būtų migdomi.

„Kame problemos, supermamytės? Jei vaikas neužmiega pietų miegelio darželyje, pasiimkite jį iš darželio iki pietų miego. O jei negalite dėl darbo, šopinimosi, fitneso, apsilankymo grožio salonuose ir pan., samdykite auklę, kad pasiimtų iš darželio ir pabūtų, kol baigsite savo darbus arba procedūras“, – rašo Ina Žilinskienė.

„Ne mes sugalvojome migdyti vaikiukus pietu miegelio, tai neeikim prieš mažu žmogeliuku dienos ritma. Patirtis man sako, kad nemiegojes vaikas vakare lb lb piktas ir irzlus. O jei šnekam apie tevus kurie nori kd vaikai eitu miegoti 20val. Ir tureti sau laisvo laiko, tai klausimas, kam aplamai tada gimdyt jei nerandi laiko savo vaikui???“,– rašo kita auklėtoja, Ingrida Novikaitė (kalba netaisyta).

„Miegas vaikams yra naudingas ir tikrai nekenkia, o apie tėvus pradedu galvoti, kad jie nori, kad vaikai nuo 7.00 iki 19.00 kad būtų darželyje, o 20.00 jau namuose miegotų (kad ramu būtų). Ar tikrai mylite savo vaikus?“, – rašo dar viena auklėtoja, Loreta Rimol[4]