Feisbuko grupėse tėveliai plėšosi marškinius su auklėtojomis ir mokytojomis
Startavo nauji mokslo metai, o daugiausiai streso, ko gero, kyla pradinukų tėvams. Tėvai kalbasi, bendrauja, pasakoja savo patirtis ir kelia klausimus. Tiesa, dažnai anonimiškai, mat bijo būti „užpulti“ ir „suvalgyti“ interneto komentatorių. Kurie, neretai, pasirodo yra kitoje barikadų pusėje – mokytojos ir auklėtojos nevengia auklėti ir tėvų, dažnai kaltindamos, kad savo vaikais tėvai nesirūpina ir numeta juos ugdymo įstaigoms.
„Žinot skaitau postus ir apima svetimos gėdos jausmas! Vaikai dar tik paruošiamukai/pradinukai, o Jūs jau ieškote korepetitorių, nes patys/pačios neturit nė noro nė laiko savo vaikams! Viską bandot mokytojoms užkrauti – mokytojos turi išmokyt raides, skaičius rašyt! Ar Jūs suprantat, kad klasėje 25-27 vaikai ir kaip mokytojai spėt prie kiekvieno prieiti? Pirmokai realiai atėję į mokyklą jau turi mokėt persiskaityt užduotį, o daug vaikų net neskaito, nes tėvai NEAPSIKRAUNA!!!“, – taip grupėje „Pradinukų reikalai“ į pasipylusius tėvų prašymus rekomenduoti gerą korepetitorių sureagavo viena mokytoja, panorėjusi likti anonime.
Jos teigimu, šiuolaikiniai tėvai verčiau jau duoda telefoną vaikui į rankas, nei kartu skaito knygeles, mokosi rašyti arba skaičiuoti.
„Dirbkite su savo vaikais jau nuo darželio! Rodykit pavyzdį vaikui! Aiškint kodėl reik mokytis, kad tai jų pareiga! Juk nuo mokslų ir jų ateitis priklauso! Pateikit pavyzdžius kuom vaikas bus užaugęs jei nesimokys ir kokias aukštas pareigas galės užimti jei gerai mokysis“, – ragino pedagogė.
Tačiau čia pat į tai ėmė atsakyti patys tėvai, piktindamiesi tokiu vienareikšmišku ir siauru pedagogės požiūriu. Tėvai turi darbus, po kurių grįžta pavargę, turi apeiti buitį, paruošti valgyti, pailsėti ir patys, ir su vaiku, galbūt kažkur nuvažiuoti. O ir vaikai vakare būna pavargę ir ne visi tėvai turi jėgų perkalbėti pavargusius vaikus dar truputį pasimokyti.
„Mokytojo darbas-mokyti. Tėvai dirba ne mokykloje. O turi savo darbą. Aišku, mane čia dabar užmėtys akmenimis,bet tiek to pasisakysiu..taip reikia užsiimti vaiku..reikia dirbti su juo, bet ką daryti mamoms,kurios vienos (nekalbu vien apie išsiskyrusias, o kur vyrai dirba užsienį)..
Joms ir dirbt, grįžus valgyt padaryt, buitį apsitvarkyt… Ir jei dar ne vienas vaikas? Kaip persiplėšt? Kaip mums viena buvusi mokytoja pasakė, nu tai grįžtate iš darbo ir turit 3 valandas laiko pasimokyt su vaiku..rimtai? Manau žiauriai yra perspausta su tuo reikalu..tėvai turi padėt,paaiškint ar padėt įsisavinti,bet ne visko išmokyti“, – taip į mokytojos komentarą atsakė mama Santa[1].
Tėvai priversti samdyti korepetitorius?
Tačiau išties ar ne keista, kad jau pradinukams tėvai priversti samdyti korepetitorius? Gal tai signalizuoja gilesnę bėdą, ir nebūtinai apie tėvus – bet gal apie mokymo programas, gal apie mokytojų darbą?
„Jei tėvai ieško korepetitoriaus tokio amžiaus vaikams, tai 99 proc. supranta, kad vaikas turėtų mokėti kažkiek skaityti ir deda į tai ne tik asmenines pastangas, bet dar ir finansus. Tėvai, vietoje to, kad kankintųsi patys ir kankintų vaiką,samdo specialistą, o patys leidžia laiką su vaikais kitaip ir ugdo kitus svarbius aspektus“, – įsitikinusi kita mama Deimantė.
Ji pridūrė, kad dauguma mažų vaikų noru mokytis tikrai netrykšta ir tai visiškai normalu, o ir vaikas susikaupia geriau, ne tada, kai būna su tėvais, o su atskiru žmogumi struktūruotoje aplinkoje.
Kaip sakė žurnalo „Reitingai“ vyriausiasis redaktorius Gintaras Sarafinas, apie 50 proc. šeimų samdo korepetitorius, o šie mokslo metai tokiems mokytojams bus tikras aukso amžius.
„Jei seniau ateidavo tik dvyliktokai ruoštis egzaminams, tai dabar ateina ir dešimtokai, ir vienuoliktokai. Mokinius kamuoja didelė nežinia. Tik nežinau, ar švietimo sistemos tikslas turėtų būti toks. Esame kalbėję, kad kai 50 proc. šeimų samdo korepetitorius, tai nėra labai gera tendencija, bet dabar tai taps masiniu reiškiniu“, – sakė G. Sarafinas[2].
Konfrontacija ir tarp tėvų ir darželio auklėtojų
Išties nemažai pykčio tarp tėvų ir pedagogų prasideda dar darželiuose. Tėvai kartais reikalauja per daug, o darželiuose dirbantys pedagogai neretai mėgsta skaudžiai pašiepti tėvus, vedančius vaikus į darželius.
Ypač stipri konfrontacija kilo tėvams ėmus prašyti atsisakyti privalomo vaikų pietų miego.
Feisbuko grupėje, kurioje darželių pedagogai dalinasi savo patirtimi ir patarimais, pilna piktų ir sarkastiškų replikų tėvams, kurie nenori, kad jų vaikai būtų migdomi.
„Kame problemos, supermamytės? Jei vaikas neužmiega pietų miegelio darželyje, pasiimkite jį iš darželio iki pietų miego. O jei negalite dėl darbo, šopinimosi, fitneso, apsilankymo grožio salonuose ir pan.,samdykite auklę,kad pasiimtų iš darželio ir pabūtų, kol baiksite savo darbus arba procedūras“, – rašo Ina Žilinskienė.
„Ne mes sugalvojome migdyti vaikiukus pietu miegelio, tai neeikim prieš mažu žmogeliuku dienos ritma. Patirtis man sako, kad nemiegojes vaikas vakare lb lb piktas ir irzlus. O jei šnekam apie tevus kurie nori kd vaikai eitu miegoti 20val. Ir tureti sau laisvo laiko, tai klausimas, kam aplamai tada gimdyt jei nerandi laiko savo vaikui???“,– rašo kita auklėtoja,
Ingrida Novikaitė (kalba netaisyta).
„Miegas vaikams yra naudingas ir tikrai nekenkia, o apie tėvus pradedu galvoti, kad jie nori, kad vaikai nuo 7.00 iki 19.00 kad būtų darželyje, o 20.00 jau namuose miegotų( kad ramu būtų). Ar tikrai mylite savo vaikus?“, – rašo dar viena auklėtoja, Loreta Rimol[3].