Tarp ieškomiausių Europos nusikaltėlių – trys lietuviai

Pasaulis, SaugumasRosita Kvietkevičienė
Suprasti akimirksniu
ieškomiausi nusikaltėliai
Ieškomiausi Europoje nusikaltėliai iš Lietuvos/Lietuvos Policijos nuotraukos

Europolas paskelbė ieškomiausių nusikaltėlių sąrašą

Šiandieną prasidėjo kasmetinė kampanija „Most Wanted“ – ieškomiausių ir pavojingiausių nusikaltėlių paieškos, prie kurių gali prisidėti kiekvienas civilis pilietis. Interneto svetainėje patalpintos 75 nusikaltėlių nuotraukos, šalis, kurios pilietybę jie turi, aprašyti nusikaltimai, kuriuos jie padarė. Prie kai kurių nusikaltėlių pavardžių yra ir atskiras ženklas, jei ieškomas asmuo yra itin pavojingas.

Šiuo projektu siekiama padidinti saugumą Europos Sąjungoje, efektyviau surandant ir sulaikant tarptautiniu mastu ieškomus nusikaltėlius, padariusius sunkius nusikaltimus. ENFAST yra 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę dirbantis policijos pareigūnų tinklas, galintis nedelsiant imtis veiksmų, kad surastų ir sulaikytų bėglius.

Europolas teikia savo ekspertų platformą (EPE) nacionalinėms bėglių grupėms, kad būtų galima keistis neoperatyvine informacija. Be to, EUROPOL teikia paramą, kad Europos ieškomiausių asmenų sąrašas būtų paskelbtas jo viešoje svetainėje.

Collège Européen de Police (CEPOL) yra ES agentūra, kurios tikslas – teikti mokymo ir mokymosi galimybes vyresniems policijos pareigūnams Europos Sąjungos ir jos piliečių saugumui svarbiais klausimais. CEPOL į savo mokymo programą įtraukė ENFAST mokymo kursą, o nacionaliniai FAST padaliniai organizuoja stažuotojų mainus.

2010 m. pabėgusių nusikaltėlių konferencijoje, kurioje dalyvavo 24 Europos Sąjungos nacionalinės bėglių komandos, buvo iškelta iniciatyva sukurti Europos nacionalinių bėglių rinktinių tinklą, pavadintą ENFAST. Šią iniciatyvą 2013 m. sausio 1 d. priėmė Europos Vadovų Taryba. Pirmą kartą dvejų metų laikotarpiui (2013–2014 m.) pirmininkavo Belgijos FAST. Vokiečių FAST pirmininkaujant projektą tęsė dar dvejus metus (2015–2016 m.), olandai FAST perėmė pirmininkavimą 2017–2018 m. projekto tęstinumą[1].

Ieškomiausių nusikaltėlių sąraše – trys lietuviai

Kaip informuoja Lietuvos policija, ieškomiausių nusikaltėlių sąraše yra ir trys lietuviai.

Pirmasis iš jų – Renaldas Kanys, gim. 1973-09-26. 

Nuo 2007 m. iki 2017 m. jis vadovavo ginkluotam nusikalstamam susivienijimui ir, veikdamas savo ir nusikalstamo susivienijimo naudai bei siekdamas praturtėti iš nusikalstamos veiklos, organizavo didelio kiekio narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimą, šaunamųjų ginklų bei narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrabandą, nusikalstamu būdu įgyto turto legalizavimą. Taip pat organizavo žmonių nužudymą pavojingu būdu. 

Kitas ieškomas asmuo – Remigijus Byčius, gim. 1981-04-04. 

Šis asmuo pasislėpė nuo jam paskirtos 12 m. laisvės atėmimo bausmės už neteisėtą disponavimą itin dideliu narkotinių ir psichotropinių medžiagų kiekiu. Taip pat jis yra nusikalstamos grupuotės lyderis.

Trečias – Dariuš Požarickij, gim. 1980-05-25. 

D. Požarickij, veikdamas bendrininkų grupėje su kitais asmenimis, neteisėtai disponavo labai dideliu kiekiu narkotinių medžiagų ir gabeno jas kontrabanda. 2021 m. teismo nuosprendžiu jam paskirta 11 metų laisvės atėmimo bausmė[2].

Lietuviai į ieškomiausių nusikaltėlių sąrašus patenka kasmet

Kadangi šis projektas kasmetinis, tenka apgailestauti, kad lietuvių pavardės jame matomos kiekvienais metais. Tiesa, vis kitos, tad galima bent jau tikėtis, kad anksčiau į sąrašus patekę nusikaltėliai būna suimami.

Štai pernai paskelbtame sąraše buvo keturi lietuviai – 1976 metais gimęs Justas Belousovas, įtariamas vadovavęs nusikalstamam susivienijimui, neteisėtai disponavęs narkotinėmis medžiagomis, 1983 metais gimęs Aurimas Balbušovas, nuteistas dešimt metų laisvės atėmimo už tai, kad kartu su bendrininkais organizavo ir vykdė labai didelio kiekio narkotikų kontrabandą. Taip pat – 1987 metais gimęs Ignas Žaltauskas, nuteistas dvejų metų laisvės atėmimo bausme už tai, vertė kitą asmenį perduoti turtą, bei 1989 metais gimęs Deividas Kastantinavičius, nuteistas 11 metų nelaisvės už narkotikų kontrabandą[3].

Lietuvis – vienas žinomiausių JAV nusikaltėlių

Tačiau lietuviai savo nešvarius darbelius daro toli gražu ne tik Europos ribose. Štai vienas visų laikų žinomiausių ir baisiausių nusikaltėlių JAV buvo taip pat lietuvis – Alvinas Karpis. 

Dėl savo grėsmingos šypsenos jis buvo pramintas „Creepy“ ir gaujos narių vadinamas „Rėjumi“.

 Karpis vadovavo gaujai kartu su Fredu Barkeriu ir Arthuru „doc“ Barkeriu. Buvo tik keturi „visuomenės priešai“, kuriems FTB suteikė „Visuomenės priešo Nr. 1“ titulą, ir jis vienintelis buvo paimtas gyvas. Kiti trys –Johnas Dillingeris , Pretty Boy Floydas ir Baby Face Nelsonas, buvo nužudyti prieš sulaikant. 

Lietuvis taip pat ilgiausiai praleido kaip federalinis kalinys Alkatraso federalinėje įkalinimo įstaigoje, kalėjo dvidešimt šešerius metus.

Alvinas Karpis buvo apibūdintas kaip gaujos lyderis arba „smegenys“. Gaujos narys Fredas Hanteris sakė, kad Karpis buvo labai protingas ir buvo pranešta, kad jis turi fotografinę atmintį. Kiti lyderiai buvo Dokas ir Fredas, abu jau išėję į kalėjimą, o gaujoje buvo apie 25 kiti nusikaltėliai. Tuo metu buvo pradėtas skleisti mitas, kad Ma Barkeris valdė gaują geležiniu kumščiu, tačiau panašu, kad faktai šių teiginių nepatvirtina. Labai mažai tikėtina, kad tokie įgudę nusikaltėliai kaip Karpis ir net Mamos sūnūs būtų jos klausę. Vėliau Karpis apie šią temą rašė savo atsiminimuose:

„Mama visada buvo kažkas mūsų gyvenime. Meilė į tai tikrai neįžengė. Ji buvo kažkas, kurią mes prižiūrėjome ir pasiėmėme su savimi, kai keliavome iš miesto į miestą, iš slėptuvės į slėptuvę. Jai nebūtų kilusi mintis įsitraukti į mūsų verslą, ir mes visada stengėmės aptarti savo rezultatus tik tada, kai mamos nebuvo šalia. Palikdavome ją namuose, kai susitardavome dėl darbo, arba nusiųsdavome į kiną. Mama matė daug filmų“, – rašė nusikaltėlis[4]