Pirmą kartą panaudota kontraversiška savižudžio kapsulė
Kontraversiškai vertinama savižudžio kapsulė „Sarco“ buvo panaudota pirmą kartą. 64 metų amerikietė yra pirmasis asmuo, savo noru miręs šiame netradiciniame įrenginyje.
Pranešama, kad kapsulėje mirusi moteris sirgo „labai sunkia liga, susijusia su stipriais skausmais“, ir norėjo mirti „mažiausiai dvejus metus“[1].
Savižudybės kapsulė „Sarco“ suprojektuota taip, kad joje esantis žmogus galėtų paspausti mygtuką, kuris, pasak jos kūrėjų, į sandarią kamerą įpurškia azoto dujų. Tuomet asmuo užmiega ir per kelias minutes miršta.
Po pirmosios mirties šioje kapsulėje, Šveicarijos įmonė „The Last Resort“, sukūrusi „Sarco“, savo pareiškime teigė:
„Rugsėjo 23 d., pirmadienį, apie 16.01 val. vidurio vakarų Europos laiku, naudodamasi ‚ „Sarco“ prietaisu mirė 64 metų moteris iš JAV vidurio vakarų regiono“.
Pasak „The Last Resort“, moters mirtis buvo „taiki, greita ir pagarbi“ ir įvyko „po medžių laja, privačioje miško poilsiavietėje Šafhauzeno kantone, netoli Šveicarijos ir Vokietijos sienos“.
„Sarco“ išradėjas Philipas Nitschke teigė, kad jo prietaisas „veikė tiksliai taip, kaip ir buvo suprojektuotas“, sakydamas, kad jis užtikrino „ramią mirtį be vaistų, asmens pasirinktu laiku“. Skelbiama, kad vienas iš organizacijos pirmininkų Florianas Willetas buvo vienintelis asmuo, stebėjęs mirtį šiame prietaise.
Pasak „The Last Resort“, šiuo metu apie 120 pareiškėjų tikisi pasinaudoti aparatu savo gyvybei nutraukti, o maždaug ketvirtadalis laukiančiųjų yra britai.
Turėjo įsikišti ir policija, sulaikyti bent keli asmenys
Vis dėlto, pirmasis savižudybės kapsulės „Sarco“ panaudojimas neapsiėjo be problemų. Policija, įskaitant teismo medicinos ekspertus, į įvykio vietą atskubėjo po to, kai teisininkų įmonė pranešė, kad buvo įvykdyta savižudybė su šiuo prietaisu.
Tačiau Šveicarijos policija antradienį pranešė, kad įvykio metu buvo sulaikyta keletas asmenų, o prokurorai pradėjo tyrimą dėl įtarimų prisidėjimu prie savižudybės.
„Šafhauzeno kantono prokuratūra pradėjo baudžiamąją bylą prieš keletą asmenų, kaltinamų skatinimu ir kurstymu nusižudyti ir pagalba nusižudant… dar keletas asmenų atsidūrė policijos areštinėje“, – pranešė regiono policija.
Savo ruožtu olandų laikraštis „Volkskrant“ pranešė, kad policija sulaikė vieną fotografą, norėjusį nufotografuoti prietaiso naudojimą. Taip pat skelbiama, kad policininkai konfiskavo „Sarco“ kapsulę.
Liepos mėnesį Šveicarijos laikraštis „Blick“ pranešė, kad Šafhauzeno prokuroras Peteris Sticheris parašė bendrovės advokatams, kad bet kuriam savižudybės kapsulės operatoriui gali būti iškelta baudžiamoji byla, jei ji bus naudojama šioje šalyje. Bet koks apkaltinamasis nuosprendis gali užtraukti iki penkerių metų laisvės atėmimo bausmę.
Bendrovės „The Last Resort“ patariamosios valdybos narė ir teisininkė Fiona Stewart sakė, kad bendrovė visą laiką veikė vadovaudamasi savo teisininkų patarimais, o Ciuricho teisinės medicinos institute (IRMZ) dabar bus atlikta mirusiosios skrodimo ekspertizė.
Kaip veikia „Sarco“ kapsulė?
Prieštaringai vertinamą savižudybės kapsulę „Sarco“ sukūrė Nyderlanduose įsikūrusi pagalbinės savižudybės grupė „Exit International“.
Dar 2019 m. pirmą kartą pristatyta nešiojama, žmogaus dydžio, sandari kapsulė leidžia norintiems mirti, tai padaryti tiesiog vieno mygtuko paspaudimu.
Tuomet joje esantis deguonis pakeičiamas azotu ir sukelia mirtį nuo hipoksijos: paspaudus mygtuką, deguonies kiekis ore sumažėja nuo 21 proc. iki 0,05 proc. per mažiau nei 30 sekundžių. Žmonės praranda orientaciją, suvokimą, teigiama, kad gali jausti euforiją, o galiausiai praranda sąmonę.
Kapsulė turi būti aktyvuota pačio žmogaus, suteikiant galimybę visiškai kontroliuoti situaciją. Kapsulė buvo sukurta taip, kad suteiktų ramybės ir estetišką aplinką prieš mirtį, be to, ji gali būti naudojama bet kurioje norimoje vietoje, nes ji yra mobili ir lengvai transportuojama.
Diskusijos dėl prietaiso naudojimo netyla
„Sarco“ prietaisas buvo panaudotas tą pačią dieną, kai Šveicarijos vidaus reikalų ministrė Elisabeth Baume-Schneider Nacionalinei tarybai pareiškė, kad ji mano, jog jo naudojimas Šveicarijoje yra neteisėtas[2].
„Savižudybės kapsulė „Sarco“ yra neteisėta dviem aspektais. Viena vertus, ji neatitinka produktų saugos įstatymo reikalavimų, todėl neturi būti išleista į apyvarta. Kita vertus, atitinkamas azoto naudojimas neatitinka cheminių medžiagų įstatymo straipsnio dėl to paskirties“, – teigė ministrė.
Kai kurie Šveicarijos įstatymų leidėjai taip pat teigia, kad įstatymas, reglamentuojantis tokių prietaisų naudojimą, yra neaiškus, tad pirmiausia būtina išspręsti teisines spragas.
Šveicarijos įstatymai leidžia pagalbinę savižudybę: šalis turi vienus pačių laisviausių pagalbinės savižudybės įstatymų pasaulyje. Šalies teisės aktai leidžia pagalbinę savižudybę su tam tikromis sąlygomis, pavyzdžiui, jei tokią pagalbą teikiantis asmuo neturi savanaudiškų paskatų (pvz., finansinių interesų). Tai reiškia, kad asmuo gali padėti kitam žmogui nusižudyti, jei nėra asmeninės naudos.
Be to, pacientas turi pats imtis veiksmų, kurie sukelia jo mirtį – dažniausiai tai būna nurodyto vaisto vartojimas. Taip pat nurodoma, kad pacientas turi būti blaivaus proto ir gebėti savarankiškai priimti sprendimą. Šveicarijos įstatymai nereikalauja, kad asmuo būtų mirtinai sergantis, nors dauguma atvejų apima nepagydomomis ligomis sergančius asmenis.
Šveicarijoje veikia ne pelno siekiančios organizacijos, tokios kaip „Dignitas“ ir „Exit“, kurios padeda žmonėms sureguliuoti pagalbinės savižudybės procesą. Šios organizacijos padeda ne tik Šveicarijos gyventojams, bet ir užsieniečiams, kurie gali kreiptis dėl pagalbos savižudybei, jei atitinka reikalavimus. Nors šis procesas yra legalus, Šveicarija stengiasi užtikrinti, kad žmonės sprendimą dėl pagalbinės savižudybės priimtų atsakingai ir išsamiai pasvėrę visus kitus gydymo ar palaikymo galimybių variantus.