Tam pačiam koncernui sankcijas Šveicarijoje panaikino
Telegram kanalas „Nexta live“ informuoja, kad „EuroChem Group“ koncernui, esančiam Šveicarijoje, panaikintos visos sankcijos[1]. Tokį sprendimą Šveicarijos valdžia priėmė po to, kai Andrejus Melničenko paliko koncerno direktorių valdybą ir oficialiai koncerną perleido savo žmonai Aleksandrai Melničenko. Ji nėra įtraukta į sankcionuotų asmenų sąrašą, todėl „EuroChem Group“ buvo leista pilnai atnaujinti veiklą ir disponuoti sąskaitose esančiomis lėšomis.
Tuo tarpu Lietuvoje veikianti šiam koncernui priklausanti Kėdainių trąšų gamykla „Lifosa“ ir toliau sunkiai vaduojasi iš suvaržymų. Pirmadienį įmonei galiausiai buvo paskirtas laikinasis administratorius, kuriuo tapo „Finance Guru“.
Pirmoje vietoje tarp kandidatų administruoti „Lifosą“ buvo skolų valdymo bendrovė „Easy Debt Service“, o trečioje – buvęs diplomatas bendrovės „Litpakas“ vadovas Petras Šimeliūnas kartu su advokatų kontora „TGS Baltic“.
„Easy Debt Service“ dalyvavimas atrankoje sukėlė klausimų, nes šios įmonės valdybos nariai Audrius Milukas ir Marius Svidinskas turi sąsajų su VKC direktoriumi Vidu Danieliumi[2], todėl „Lifosos“ laikinuoju administratoriumi vis tik paskirta antroje vietoje buvęs „Finance Guru“.
Laikinasis administratorius turės įvertinti tarptautinių sankcijų poveikį „Lifosos“ veiklai ir ne vėliau kaip per 30 dienų pateikti ministerijai įmonės veiklos atnaujinimo planą, o vėliau kas mėnesį – jos veiklos ataskaitas.
Turės teisę gauti visą informaciją, net ir konfidencialią
„Finance Guru“ privalės užtikrinti, kad iš įmonės vykdomų sandorių tiesioginės ar netiesioginės naudos negautų subjektai, kuriems taikomos sankcijos, o pačiai įmonei būtų užtikrinta ekonomiškai pagrįsta nauda.
Visiems „Lifosos“ visuotinio akcininkų susirinkimo, valdybos ar vadovo sprendimams bus reikalingas išankstinis rašytinis laikinojo administratoriaus pritarimas. Šie sprendimai apima ir bet kokius „Lifosos“ atsiskaitymus, pinigines operacijas, sutarčių ir sandorių sudarymą ar nutraukimą.
Taip pat Finansų ministerijos teigimu, „Finance guru“ turės teisę gauti visą reikalingą informaciją apie „Lifosą“, įskaitant jos komercines ir profesines paslaptis ar konfidencialią informaciją, taip pat susipažinti su įmonės banko ar mokėjimų įstaigų sąskaitų duomenimis[3].
Kolegialus darbas
Tik esant išankstiniam Finansų ministerijos pritarimui, laikinasis administratorius galės pritarti bendrovės sprendimams dėl įmonės įstatų keitimo, kapitalo didinimo ar mažinimo, pelno ar nuostolio paskirstymo, dividendų skyrimo, įmonės reorganizavimo ir kitų sprendimų.
Kaip informuoja naujienų portalas rinkosaikste.lt, laikinasis administratorius be dabartinio „Lifosos“ generalinio direktoriaus Rimanto Proscevičiaus parašo taip pat jokių sprendimų priiminėti negalės.
„Mums jau yra atsiųstas Finansų ministrės pasirašytas laikinojo administratoriaus skyrimo įsakymas. Nuo birželio 1 dienos pradėsime gamybos atnaujinimo darbus.
<…> Vyks kolegialus darbas. Visokių sprendimų priėmimui reikės dviejų parašų – mano ir laikinojo administratoriaus. Jei aš pasirašau, o jis nepasirašo, tada sprendimas negali būti priimamas. Jei jis pasirašo, o aš nepasirašau – vėlgi sprendimas lieka nepriimtas, o mes keliaujame į Finansų ministeriją aiškintis ir spręsti toliau“,– aiškino įmonės vadovas.
Laukia pokyčiai
Tiesa, gegužės 13-ąją „Lifosoje“ apsilankius „EuroChem Group“ vadovams paaiškėjo, kad koncernas keičia pavadinimą į „EuroChem Europe“[4]. Jam vadovaus anksčiau finansų direktoriaus, marketingo ir Europos pardavimų direktoriaus pareigas ėjęs Marcas Hechleris (Markas Hechleris). Jis bus ir „Lifosos“ valdybos pirmininkas.
Įmonės struktūrai pilnai pasikeitus, galimai sankcijos koncernui galėtų būti pašalintos, mat visos koncernui priklausančios įmonės būtų pilnai atribotos nuo šalies agresorės Rusijos[5].
Tuo tarpu Europoje koncernui sankcijos kai kur panaikintos, tačiau dauguma koncerno fabrikų dirba su papildoma priežiūra ir atsiskaito centrinei šalies valdžiai.
„Sankcijos nuimtos Šveicarijoje esančiai „EuroChem Group“. Tačiau Belgijos fabrikas dirba su priežiūra – auditoriais ir atsiskaito Finansų ministerijai. Mes taip pat dirbsime su laikinuoju administratoriumi ir atsiskaitysime Finansų ministerijai“, – sakė „Lifosos“ generalinis direktorius R. Proscevičius.
Skundžia
„Verslo žinios“ savo ruožtu informuoja, kad buvęs „EuroChem Group“ pagrindinis akcininkas Andrejus Melničenko ketina skųsti sankcijas teisme.
„Mes užginčysime šias absurdiškas ir nepagrįstas sankcijas, dėl kurių teisininkai jau dirba, ir tikime, kad teisinė valstybė ir sveikas protas nugalės“, – sako A. Melničenko atstovas.
Jis taip pat pažymi, kad tai galioja ir jachtos „įšaldymui“ Italijoje.