Laimėti „žalią kortą“ užtruko beveik dvidešimt metų
„Gyvenu geriausioje pasaulio vietoje“, – apie Majamio miestą Floridos valstijoje JAV sako prieš pusantrų metų su šeima – žmona Rima, sūnimi Elijumi ir šuniuku Ruku Lietuvą palikęs Aistis Židanavičius. Barmeno karjerą pasirinkęs vyras Lietuvoje buvo sukūręs pelningą verslą – teikė mobilaus barmeno paslaugas šventėms, t.p. aktyviai dalyvavo konkursuose ir net buvo pripažintas geriausiu Lietuvos barmenu. Vilniuje su šeima buvo nusipirkęs butą, gyveno ramų stabilų gyvenimą. Tačiau kai sužinojo, kad laimėjo JAV imigracinę vizą, vadinamąją „žalią kortą“, kad dėl galimybės pradėti gyvenimą svajonių šalyje verta viską mesti, net nesuabejojo. „Esu užsispyręs ir darbštus, užtikrintai žinojau, kad susikurti gerbūvį galiu bet kur“, – sakė A. Židanavičius.
JAV buvo nusižiūrėjęs jau seniai – ten buvo lankęsis tris kartus. Patiko pozityvi atmosfera, žmonių draugiškumas, teigiamas požiūris į verslą, taip pat tai, kad šalis didelė, joje „daug judesio“, šalies ekonomika – stipri, o mokesčiai nedideli. Laimėti „žalią kortą“ Aisčiui prireikė beveik dvidešimties metų – nuo pat pilnametystės jis beveik kasmet pildė paraišką, tačiau teigiamo atsakymo sulaukė tik 2018 m. Tais metais „žalią kortą“ laimėjo dar pustrečio šimto lietuvių.
Susitvarkyti reikiamus dokumentus užtruko kiek ilgiau nei metus. Ir Aistis, ir Rima labai norėjo gyventi ten, kur šilta, niūrus lietuviškas oras buvo kaip reikiant įgrįsęs (jei būtų nepavykę pakliūti į JAV, planavo kraustytis į Ispaniją), tad rinkosi iš trijų valstijų – Floridos, Kalifornijos ir Havajų. Visgi apsisprendė, kad gyvens Floridoje (nors nei vienas nebuvo joje buvęs ir matė tik kino filmuose).
Dirbti keliuose darbuose ir turėti didelių svajonių JAV įprasta
Atvykę į JAV mėnesiui apsistojo Kanzas Sityje Misūrio valstijoje pas Rimos brolį – ten sulaukė reikiamų dokumentų, kurie buvo siunčiami paštu, išsilaikė vairavimo teises, įsigijo automobilį. Į Floridą keliavo net keturias dienas, tiesa, vis sustodami apžiūrėti pravažiuojamų turistinių objektų. Majamyje turėjo tik tris internetu neseniai susirastus pažįstamus – kolumbietį ir lietuvį, dirbusius baruose, ir kitą tautietę – nekilnojamojo turto agentę, kuri padėjo išsinuomoti butą. Darbą A. Židanavičius susirado labai greitai – vos per keletą dienų, tiesa, dirbti pradėjo tik po savaitės – turėjo pabūti su vaiku kol žmona dalyvavo garsaus pasaulyje „koučerio“ Tony Robbinso mokymuose.
Dirbti Aistį pakvietė garsus Majamio restoranas „The Deck“ – pradėjęs kaip barmenas, netrukus buvo paaukštintas pareigose ir šiuo metu dirba baro vadovu, taip pat neseniai įkūrė savo verslą – siūlo barmeno ir renginių vedėjo paslaugas privatiems renginiams. „Dirbu maždaug 50 valandų per savaitę, – neslėpė jis. – Turiu didelių planų. Jei jau esame galimybių šalyje, reikia jomis pasinaudoti“. Dirbti keliuose darbuose JAV yra gana įprasta – žmonės čia labai verslūs, užsidirbę pinigų įkuria verslus, investuoja į nekilnojamąjį turtą. Ir pasak Aisčio, užsidirbti čia lengva, pavyzdžiui, padavėjas gerame restorane per dieną gali gauti net iki 1000 dolerių.
Šeima įsikūrė Majami Byčo rajone – tai palei vandenyną besidriekiantis populiarus turistinis rajonas. Nors jis brangesnis nei daugelis kitų miesto zonų, norėjo įsitaisyti būtent jame. Iki paplūdimio nuo Židanavičių namų – vos 10 minučių pėstute. „Labai norėjome būti prie vandenyno, iš tiesų iš pradžių ten ėjome kone kiekvieną dieną, vėliau – kartą per savaitę, o dabar jau tik kartą per mėnesį“, – juokėsi Aistis. Žmona prižiūri sūnų – Elijui netrukus sueis trys metai, tiesa, porą dienų per savaitę ji dirba pardavėja drabužių parduotuvėje. Iš pradžių norėjo sūnų leisti į darželį, tačiau prasidėjus pandemijai jie buvo uždaryti, o vėliau, kai buvo vėl atidaryti, buvo paskelbta, kad darželiuose vaikai privalės būti su kaukėmis. „Tada apsisprendėme, kad žmona su sūnumi liks namuose“, – pasakojo pašnekovas.
Visgi, su pandemija susiję apribojimai Floridoje, palyginus su kitomis valstijomis ir šalimis, nebuvo labai griežti. Pavyzdžiui, barai ir restoranai buvo uždaryti vos mėnesiui. „Džiaugiuosi, kad esu būtent čia. Seku naujienas Lietuvoje – kas ten vyksta – baisu“, – lingavo galvą Aistis.
Rusų parduotuvėse perka grikius ir silkę
Lietuvos jis nesiilgi – norėtų tik pasimatyti su tėvais, broliu, giminaičiais ir draugais. Pernai vasarą buvo susiplanavę kelionę, tačiau skrydis buvo daug kartų atidėtas, o galų gale iš viso atšauktas. Šiemet taip pat turėjo bilietus, bet skrydžiai ir vėl sustabdyti.
Lietuviškų produktų nepasigenda, tiesa kartais rusų parduotuvėse nusiperka grikių, Kalėdoms pirko silkę. Skaičiuojama, kad Majamyje yra antra didžiausia rusų bendruomenė pasaulyje, tad rusiškų parduotuvių čia veikia net keliolika. O lietuvių Majamyje – visiškai nedaug.
Lietuvoje likusį butą šiuo metu šeima nuomoja, o savo buvusį verslą Aistis norėtų parduoti – yra suburta komanda, nupirkta visa reikalinga įranga, sukurta interneto svetainė ir puslapiai socialiniuose tinkluose; perduodamas verslą vyras mielai pasidalintų ir sukauptomis žiniomis, deja, renginių verslas šiuo metu merdi ir pirkėjo neatsiranda.
Aisčio šeima stengiasi maitintis sveikai – yra atsisakę mėsos, pieno produktų, daugiausiai valgo daržovių, kruopų patiekalus, labai mėgsta tofu, kartais pasilepina ir žuvimi, jūrų gėrybėmis. Labai mėgsta šviežius vaisius, Floridoje jų pasirinkimas – itin didelis. Tiesa, beveik kiekvieną savaitę šeima valgo tą patį – yra susidarę valgiaraštį ir jį tik retkarčiais pakeičia. „Taip lengviau apsipirkti ir nereikia kiekvieną kartą sukti galvos ką gaminti“, – paaiškino A. Židanavičius ir pridūrė, kad jam visose gyvenimo srityse patinka turėti tam tikrą struktūrą. Ilgus metus jis laikėsi protarpinio badavimo taisyklių, deja pradėjus dirbti tai tapo sudėtinga – jei restorane daug klientų, laiko pavalgyti tiesiog nebūna.
Įsitikinęs, kad gyvena įdomiau nei Agnė Jagelavičiūtė
Vyras kiekvieną rytą bėga du kilometrus, vėliau pusvalandį sportuoja ant skersinio. „Kai buvome Misūryje, matėme be galo daug tikrai storų žmonių. Čia, Floridoje tokie – retenybė: visi labai pasitempę“, – sakė Aistis, reguliariai sportavęs dar tada, kai gyveno Lietuvoje. Majamyje pavyko įgyvendinti ir seną norą – pradėjo lankyti bokso treniruotes. Į darbą jis važiuoja elektriniu paspirtuku.
Laisvalaikiu šeima apžiūrinėja įvairius Majamio rajonus, kartais keliauja kur nors tolėliau, susiranda įvairių visai šeimai tinkamų pramogų. Visi trys negali atsidžiaugti šiluma, neerzina net kai kam sunkiai pakeliami vasaros karščiai.
Aistis laisvu metu taip pat kuria videoįrašus, kuriuos talpina savo „Youtube“ kanale. Juose pasakoja tiek apie savo gyvenimą, tiek duoda profesinių patarimų apie tai, kaip gaminti kokteilius. Anksčiau jis netgi svajojo tapti garsiu „jutiuberiu“, tačiau sekėjų skaičius augo lėtai. „Yra daugybė garsenybių, kurių videoįrašus žmonės žiūri tik todėl, kad jie yra garsenybės, dažnai jų gyvenimai net nėra įdomūs. Pavyzdžiui, aš gyvenu žymiai įdomiau nei Agnė Jagelavičiūtė“, – stebėjosi Aistis. Dabar jis kuria labiausiai sau pačiam – kad ateityje būtų prisiminimas, kad vaikai galėtų pamatyti kokius nuotykius patyrė jų tėvai.
„Esu labai laimingas. Man patinka save išbandyti, reikalauti iš savęs daugiau. Dabar yra ta proga – vėl pradėti nuo nulio visiškai nepažįstamoje aplinkoje, iššiaiškinti kaip kas veikia, prisitaikyti“, – dėstė pašnekovas. Majamis jį įkvepia – kasdien pakeliui į darbą pralekia dangoraižius, prabangius namus, jachtas, mieste daug išskirtinių automobilių. „Šiuos dalykus matau nebe nuotraukoje, paveikslėlyje, o čia, šalia – visa tai iškart atrodo labiau pasiekiama“, – atviravo jis.