Susipažinkite: pristatytos pačios įtakingiausios moterys pasaulyje

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
U. von der Leyen
U. von der Leyen paskelbta įtakingiausia moterimi pasaulyje. ELTA nuotrauka

Pristatytos pačios įtakingiausios pasaulio moterys

Prestižinis, globalus verslo leidinys „Forbes“ paskelbė 2023 m. 100 įtakingiausių pasaulio moterų sąrašą. Šis žurnalas reguliariai skelbia galingiausių ir įtakingiausių pasaulio asmenų topus, o atskirą įtakingiausių moterų sąrašą pradėjo skelbti dar 2004 m[1].

Į šį sąrašą paprastai įtraukiamos įvairiose srityse, pavyzdžiui, verslo, politikos, pramogų ar filantropijos, aiškią lyderystę ir poveikį visuomenei pademonstravusios moterys iš viso pasaulio.

Reitinge taip pat atsižvelgiama į tokius veiksnius kaip finansinė įtaka, žiniasklaidos ir medijų skiriamas dėmesys, išskirtų moterų poveikis visuomenei.

Kiekvienas metais „Forbes“ įtakingiausių metų moterų sąraše yra įvairių profesijų, tautybių, išsilavinimo moterų.

O į 2023 m. reitingą įtrauktos asmenybės atstovauja šešioms kategorijoms: verslui, technologijoms, finansams, žiniasklaidai ir pramogoms, politika bei filantropijai.

Tarp šių metų sąrašo lyderių – Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen, Europos centrinio banko prezidentė Christine Lagarde, JAV viceprezidentė Kamala Harris, Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni.

Tačiau aukščiausias vietas „Forbes“ įtakingiausių metų moterų sąraše užima ne tik politikos ir ekonomikos lyderės, bet ir inovatyvios verslininkės ir technologijų entuziastės, žymios JAV pop dainininkės.

Sąrašo viršuje – EK vadovė U. von der Leyen, paskui ją seka kitos politikos lyderės

Pirmąją vietą „Forbes“ įtakingiausių metų moterų sąraše užima EK vadovė U. von der Leyen. „Forbes“ skelbia, kad dar 2019 m. paskirta Europos Sąjungos (ES) vykdomosios valdžios institucijos pirmininke, ji yra pirmoji moteris, užėmusi šias pareigas ir dabar daranti įtaką sprendimams, liečiantiems daugiau kaip 450 mln. europiečių gyvenimus[2].

Nuo 2005 m. iki 2019 m. U. von der Leyen dirbo buvusios Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vyriausybėje. Vėliau ji buvo Vokietijos gynybos ministrė.

Einant EK vadovės pareigas, ji buvo itin pastebima pasauliui reaguojant į COVID-19 pandemiją bei reaguojant į Rusijos invaziją į Ukrainą.

Antrąją vietą sąraše užėmė Ch. Lagarde, kuri dar 2019 m. tapo pirmąja moterimi, vadovaujančia Europos centriniam bankui.
Ch. Lagarde
Christine Lagarde yra Europos Centrinio banko vadovė. ELTA nuotrauka

Šiais metais, Ch. Lagarde, kaip Europos pinigų politikos vadovės, vaidmuo buvo ypač svarbus: juk buvo atsižvelgiama į infliacijos iššūkius, problemų sukėlusius milijonams gyventojų Europoje ir visame pasaulyje.

Nuo 2011 m. iki 2019 m. vidurio Ch. Lagarde vadovavo Tarptautiniam valiutos fondui. Ten ji taip pat buvo pirmoji moteris, užėmusi tokias pareigas.

Trečioji „Forbes“ įtakingiausių metų moterų sąraše šiais metais yra JAV viceprezidentė Kamala Harris.
K. Harris
K. Harris yra JAV viceprezidentė. ELTA nuotrauka

2021 m. ji tapo pirmąja moterimi bei pirmąją Pietų Azijos ir juodaodžių kilmės amerikiete, kuri užėmė tokias svarbias pareigas.

Dar 2016 m. K. Harris tapo pirmąją indų kilmės amerikiete, išrinkta į Jungtinių Valstijų Senatą, o 2010 m. ji tapo ir pirmąją moterimi, Kalifornijos generaline prokurore.

Ketvirtoji šiame sąraše yra 2022 m. Italijos premjere neseniai tapusi Giorgia Meloni.
G. Meloni
G. Meloni yra Italijos premjerė. ELTA nuotrauka

Kaip jau būdinga šio sąrašo asmenybėms, ji taip pat yra pirmoji moteris Italijoje, užėmusi tokios svarbos pareigas. Kartu, ji yra ir dešiniosios valdančiųjų partijos „Italijos broliai“ pirmininkė. Šias pareigas ji pradėjo eiti 2014 m.

Politinių ambicijų ji nestokojo nuo ankstyvos jaunystės: dar būdama 15 metų, ji įstojo į Italijos socialinio judėjimo partijos, kurią įkūrė buvusio Italijos diktatoriaus Benito Musolinio šalininkai, jaunimo sparną.

Įvertinta ir JAV pop-žvaigždė bei verslo pasaulio atstovės

Penktoji „Forbes“ įtakingiausių metų moterų sąraše yra JAV pop žvaigždė Taylor Swift.
T. Swift
T. Swift yra viena įtakingiausių muzikos atlikėjų. ELTA nuotrauka

Ji šiais metais iš savo rekordinio pasaulinio turo „Eras“ uždirbo 850 mln. dolerių. Dainininkė šiais metais taip pat tapo milijardiere ir į JAV valstijų iždus įnešė net 5 mlrd. dolerių.

T. Swift yra pirmoji muzikantė, patekusi į šį reitingą tik dėl savo muzikos įtakos visuomenei. Be to, pernai šiame tope ji užėmė tik 79-ąją vietą, o dabar, gerokai aplenkė kitą sąraše esančią dainininkę Beyonce, užėmusią 36-ąją vietą bei Rihanną, kuri liko 76-oji.

Toliau sąraše yra Karen Lynch. Ji 2021 m. pradėjo eiti aukščiausias pareigas 300 000 darbuotojų turinčioje sveikatos paslaugų bendrovėje CVS.
K. Lynch
K. Lynch yra CVS viceprezidentė. Stop kadras

Šie metai jai buvo itin sėkmingi: 2023 m. K. Lynch vadovavo pirminės sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo „Oak Street Health“ ir sveikatos priežiūros namuose specialisto „Signify Health“ įsigijimui.

K. Lynch yra Verslo apskritojo stalo ir Pasaulio ekonomikos forumo (WEF) Pasaulinės sveikatos priežiūros vertės koalicijos vykdomosios valdybos narė, ji taip pat priklauso Bostono koledžo Moterų tarybai.

Septintą vietą „Forbes“ tope užima Jane Fraser, kuri yra ilgametė „Citigroup“ vadovė.
J. Fraser
J. Fraser yra ilgametė „Citigroup“ vadovė. „Citigroup“ nuotrauka

Ji dar 2020 m. buvo paskirta generalinio direktoriaus Michaelo Corbato įpėdine ir oficialiai pradėjo eiti šias pareigas 2021 m.

Kaip pirmoji moteris generalinė direktorė kompanijos istorijoje, ji taip pat yra ir pirmoji moteris, vadovaujanti didžiausiam Volstryto bankui.

Tope – karta iš kartos įtaką perduodančių šeimų atstovės

Aštuntą vietą sąraše užima Abigail Johnson, kuri yra „Fidelity Investments“ generalinė direktorė, kuri dar 2014 m. šiuose pareigose pakeitė savo tėvą.
A. Johnson
A. Johnson yra generalinė direktorė kompanijoje „Fidelity Investments“. Stop kadras

Jos senelis Edwardas Johnsonas II 1946 m. įkūrė Bostone įsikūrusią investicinių fondų milžinę. Dabar jau jai priklauso 28,5 proc. įmonės, kuri 2023 m. rugsėjo mėnesio duomenimis, valdo apie 4,5 trilijono JAV dolerių vertės diskrecinį turtą, akcijų.

Nuo jaunystės ji dirbo įvairius darbus „Fidelity“ kompanijoje, o 1988 m., gavusi Harvardo universiteto magistro laipsnį, pradėjo dirbti visu etatu kaip finansų analitikė.

Devinta vieta šiame sąraše priklauso nuo 2014 m. „General Motors“ generalinės direktorės pareigas einančiai Mary Barrai.
M. Barra
M. Barra vadovauja didžiausiam JAV automobilių gamintojui GM. Socialinių tinklų nuotrauka

Ji yra pirmoji moteris, vadovaujanti vienam iš trijų didžiųjų JAV automobilių gamintojų. Šiais metais, jos vadovaujama kompanija investavo milijardus į elektrines transporto priemones ir savaeigius automobilius, o iki 2025 m. pabaigos, „General Motors“ siekia pagaminti 1 mln. elektromobilių.

Kompanijoje pirmą kartą M. Barra pradėjo dirbti dar 1980 m. kaip studentė, pagal bendrovės ir universiteto, kuriame mokėsi partnerystė programą. Tačiau jos karjerai puikiai klostantis, kompanijoje jos įtaka augo.

Dabar ji yra Verslo apskritojo stalo, vienijančio įtakingiausių Amerikos įmonių vadovus, pirmininkė. M. Barra taip pat yra „Walt Disney Company“ direktorių valdybos narė.

O Melinda French Gates šiame sąraše užima dešimtą vietą, tačiau pagal filantropines iniciatyvas gali būti topo lydere.
M. French Gates
M. French Gates yra buvusi B. Gateso žmona. ELTA nuotrauka

Ji yra viena įtakingiausių moterų filantropijos srityje, viena iš Bilo ir Melindos Geitsų fondo pirmininkių, nors dar 2021 m. gegužę sutuoktiniai ir paskelbė, kad skiriasi.

Paskelbęs apie skyrybas, B. Geitsas perleido Melindai mažiausiai 5 mlrd. dolerių vertės įvairių akcinių bendrovių akcijų.

Vykdydama fondo misiją padėti visiems žmonėms gyventi sveiką ir produktyvų gyvenimą, ji daug dėmesio skiria moterų ir mergaičių teisėms.