Surado atpirkimo ožį: dėl ryšio su „Ignitis“ nuskalpavo viceministrą, o ministras išlipo sausas

Suprasti akimirksniu
sachmatai
G. Norkūnas tapo atpirkimo ožiu. GR Stocks/ Unsplash.com nuotrauka

VTEK sprendimu viceministras G. Norkūnas supainiojo viešuosius ir privačius interesus

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nusprendė, kad finansų viceministras Gediminas Norkūnas supainiojo viešus ir privačius interesus, tinkamai nedeklaravęs turimų valstybinės įmonės „Ignitis grupė“ akcijų bei nenusišalinęs nuo kai kurių sprendimų, susijusių su įmonės veikla. 

„Buvo vertinamos aplinkybės, ar viceministras tinkamai, laiku deklaravo ir nurodė ryšį, kad turi akcijų „Igničio“ bendrovėje.

Komisija tyrimo metu nustatė, kad šios aplinkybės yra susijusios su interesų konfliktu. <…>. Komisija padarė išvadą, kad (viceministras – ELTA) vykdė pareigas, pažeisdamas tam tikras interesų derinimo įstatymo nuostatas

Atsižvelgiant į tai, komisija konstatavo, kad viceministras veikė interesų konflikto situacijoje ir pažeidė interesų derinimo įstatymo atitinkamas nuostatas, kurios įpareigoja interesų konflikto atveju nusišalinti“, – sakė VTEK atstovas Tomas Čaplinskas. 

Energetikos ministras D. Kreivys taip pat turi sąsajų su „Ignitis“

Tačiau G. Norkūnas yra ne vienintelis valdžios atstovas, turintis sąsajų su „Ignitis“ įmone. 

LRT atliktas tyrimas parodė, „Ignitis grupės“ akcijų turi ir su D. Kreiviu susijusi įmonė bendrovė „Norteo“, kurią kontroliuojančios bendrovės „Catus“ 40 proc. akcijų turi energetikos ministras. 

Jis sakė nežinantis apie „Norteo“ įsigytas akcijas, nėra šio ryšio deklaravęs ir žadėjo pasidomėti, ar reikia šią sąsają deklaruoti[1].

Energetikos ministerija „Ignitis“ veiklai įtakos neturi

Štai taip sako energetikos ministras ir tai, kaip pagrindinę priežastį jis nurodė apsispręsdamas vis dėlto nedeklaruoti savo ryšio su energetikos monopoliu puse lūpų vadinama „Ignitis“ įmone.

„Pirmiausia, kad deklaruotum, tai reikia turėti kažkokią įtaką. Energetikos ministerija neturi ir nepriima jokių sprendimų dėl „Igničio“, todėl ministerijos specialistų sprendimu, kurie dirba su viešaisiais interesais, jų manymu, tokio ryšio nereikia deklaruoti“, – sakė D. Kreivys, paklaustas, ar ketina savo viešųjų ir privačių interesų deklaracijoje nurodyti, kad jo iš dalies valdoma įmonė turi „Ignitis grupės“ akcijų.

Premjerė Ingrida Šimonytė taip pat nemato čia jokios problemos, D. Kreivį palaiko ir konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis[2].

Juokingai skamba tai, kad D. Kreivys, nematydamas reikalo deklaruoti savo sąsajų su „Ignitis“ grupe, viešai džiaugiasi jos pelnais ir mokamais dividendais. Ir kur čia nesidžiaugsi, kai dalis dividendų tenka ir jo iš dalies valdomai įmonei.

„Ignitis“ veikia rinkos sąlygomis. Ten, kur dirba, reguliuojamoje veikloje, milijoninio pelno nėra <…>. Visas pelnas, kurį „Ignitis“ uždirba, yra iš nereguliuojamų veiklų, į kurias investuojama tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. 

Tas pelnas, kurį „Ignitis“ uždirba iš nereguliuojamų veiklų, yra nauda tiek valstybei, tiek įmonei“, – teigė D. Kreivys.

Artūras Skardžius: G. Norkūnas tapo atpirkimo ožiu

„Surado atpirkimo ožį.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija konstatavo, kad finansų viceministras Gediminas Norkūnas, tiesiogiai kuruojantis „Ignitis“, supainiojo viešuosius ir privačius interesus, nedeklaravęs turimų „Ignitis grupė“ akcijų bei nenusišalinęs nuo sprendimų, susijusių su šios įmonės veikla. 

Energetikos ministras D. Kreivys iš šios istorijos išlipo sausas, nors „Ignitis“ akcijų turi ir jo kontroliuojama bendrovė „Norteo“, kurios taip pat nebuvo deklaruotos. D. Kreivys atsakomybės išvengė vien dėl gudrios konservatorių vyriausybės schemos valdant energetikos įmones. 

Nors visus sprendimus energetikoje de facto priiminėja D. Kreivys, tačiau atsakomybė de jure tenka finansų ministerijai, kaip „Ignitis“ akcijų valdytojai. Kaip matote – nėra apie ką ir diskutuoti?! 

Įdomu, kokių veiksmų G. Norkūno atžvilgiu dabar imsis finansų ministrė G. Skaistė?“, – savo feisbuko paskyroje rašė parlamentaras[3]

Demokratų frakcija laukia finansų viceministro atsistatydinimo

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos Seime atstovai teigia, jog G. Norkūnas turi nedelsiant trauktis iš užimamų pareigų, taip pat politinę atsakomybę turi prisiimti finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Kaip skelbiama viešai, G. Norkūnas tinkamai nedeklaravo turimų valstybinės įmonės „Ignitis grupė“ akcijų ir nenusišalino nuo kai kurių sprendimų, susijusių su įmonės veikla.

Pasak Seimo nario Luko Savicko, toks viceministras tikrai nebegali toliau eiti pareigų.

„Be to, būtina išanalizuoti sprendimus, kuriuos priėmė viceministras, ir įvertinti, ar jie nebuvo žalingi valstybei atsižvelgiant į tai, kad politikas veikė painiodamas viešus ir privačius interesus“, – sako Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko pavaduotojas L. Savickas.

Demokratų teigimu, šioje situacijoje politinė atsakomybė krenta ir ant konservatorių deleguotos finansų ministrės G. Skaistės pečių. Parlamentarų nuomone, kadangi ministrė dar anksčiau buvo informuota apie šią padėtį ir, nepaisant to, priskyrė viceministro kuravimui šią sritį, kyla rimtų klausimų dėl sprendimų skaidrumo ir jų teisėtumo.

Demokratai tikisi artimiausiu metu išgirsti premjerės Ingridos Šimonytės ir ministrės G. Skaistės paaiškinimų dėl šios netoleruotinos situacijos[4].

Socialdemokratai atsistatydinimo norėtų ir iš D. Kreivio

Raginame viceministrą G. Norkūną trauktis iš pareigų: apie ateitį poste turėtų susimąstyti ir D. Kreivys, – savo feisbuko paskyroje rašė Seimo opozicinės socialdemokratų frakcijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė. – Po kelis mėnesius trukusio tyrimo, trečiadienį VTEK konstatavo, kad G. Norkūnas supainiojo viešus ir privačius interesus, tinkamai nedeklaravęs turimų valstybinės įmonės „Ignitis grupė“ akcijų bei nenusišalinęs nuo kai kurių sprendimų, susijusių su įmonės veikla.

Negalima nuo visuomenės slėpti, nedeklaruoti, kad turi akcijų ir čia pat priiminėti sprendimus dėl tos pačios įmonės veiklos. Juoba, kuomet tokia jautri sritis – energetika. O būtent taip elgėsi Kreivys ir Norkūnas, tiesiogiai ministerijoje kuravęs „Ignitis“. Tą dabar patvirtino ir VTEK.

Ir po tokio sprendimo, kad yra padaryti pažeidimai, konservatorių deleguotas į viceministrus Norkūnas turėtų prisiimti atsakomybę ir pasitraukti iš užimamų pareigų. Tai derėtų su principais apie kuriuos skelbia valdantieji – skaidrumo, atvirumo, atsakomybės.

Pažiūrėsime, kaip bus“[5]