J. Bidenas didinia pabėgėlių, galėsiančių atvykti į JAV, skaičių
Aštrios kritikos sulaukęs JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį paskelbė, kad didina numatytą maksimalų pabėgėlių, kuriems per šiuos metus bus leista atvykti į šalį, skaičių iki 62 500[1].
Jo pirmtakas, 2020-ųjų lapkrikčio mėnesio rinkimuose pralaimėjęs Donaldas Trumpas šiems metams buvo nustatęs 15 tūkst. pabėgėlių limitą.
Kaip praneša BNS, J. Bidenas nusprendė padidinti šį skaičių sulaukęs aštrios politinių sąjungininkų kritikos dėl savo ankstesnio sprendimo palikti D. Trumpo nustatytus limitus. Toks politiniu požiūriu brangiai kainuojantis blaškymasis nebūdingas naujajai Baltųjų rūmų administracijai, kurios pirmieji trys darbo mėnesiai pasižymėjo geležine drausme.
Pokytis sulaukė pritarimo iš bendrapartiečių
Šiuo sprendimu keičiamas istoriškai mažas ankstesnės administracijos nustatytas 15 tūkst. limitas, neatspindintis Amerikos, kaip šalies, kuri priima ir palaiko pabėgėlius, vertybių“, – nurodė J. Bidenas išplatintame pareiškime, rašo BNS.
JAV prezidentas tikina, kad:
„Naujas limitas taip pat sustiprins pastangas, kurių jau imamasi siekiant išplėsti Jungtinių Valstijų pajėgumus priimti pabėgėlius, kad galėtume įgyvendinti tikslą priimti 125 tūkst. pabėgėlių, kurį ketinu nustatyti ateinantiems biudžetiniams metams“.
Šį sprendimą suskubo pasveikinti Senato užsienio reikalų komitetas, kurį kontroliuoja J. Bideno Demokratų partija. Komiteto senatorius tviteryje rašė:
„Sveikinu Bideno administracijos pareiškimą, kad ji padidins pabėgėlių, kuriems bus leista persikelti į Jungtines Valstijas, skaičių. Tai svarbus žingsnis tęsiant mūsų didžią, abiejų partijų palaikomą tradiciją užtikrinti pabėgėliams apsaugą, suteikiant jiems galimybę persikelti“.
Su pabėgėliais dirbančios organizacijos direktorius Sunilas Varghese'as taip pat įvertino naująjį J Bideno sprendimą. Jo pranešime spaudai teigiama, jog:
„Tai yra svarbus žingsnis užtikrinant, kad pabėgėlių programa būtų atstatyta taip, kad atspindėtų mūsų šalies vertybes”[2].
J. Bidenas visą savo prezidento rinkimų kampaniją rėmė pažadais, jog tapęs valstybės vadovu grįš prie labiau tradicinės JAV pabėgėlių politikos. Vis tik, susidūrus su sunkumais dėl išaugusio nelegalų, kertančių sieną su Meksika skaičiaus, pozicija kito.
D. Trumpo pozicija pabėgėlių klausimu skambėjo visame pasaulyje
Nacionalistinė D. Trumpas politika rėmėsi priemonėmis prieš pabėgėlius, griežta sienų kontrole bei idėja, pastatyti sieną tarp JAV ir Meksikos.
Tuo tarpu Baltieji rūmai, dar 2021-ųjų balandžio mėnesį pareiškė, kad jiems reikia daugiau laiko „atkurti“ pabėgėlių programą po D. Trumpo prezidentavimo eros, todėl šiems metams nustatytas 15 tūkst. pabėgėlių limitas nebus keičiamas.
BNS praneša, kad keliems aukšto rango demokratams ir pagalbą pabėgėliams teikiančioms organizacijoms sukritikavus šį J. Bideno sprendimą ir pavadinus jį „didžiai nuviliančiu“, o nustatytą limitą – „pasibaisėtinai mažu“, Baltieji rūmai po kelių valandų išplatintame pareiškime nurodė, kad tai yra negalutinis skaičius. Tikimasi, kad pakeistas skaičius nuramins politikų bei visuomenės aistras.
Balandį J. Bidenas taip pat paskelbė, kad didinamos kvotos pabėgėliams iš Centrinės Amerikos, Artimųjų Rytų ir Afrikos, be to, atveriamos durys Somaliui, Sirijai bei Jemenui.