Sparčiai plinta maniako vaizdo įrašas, internautai įtaria, kad tai mergaitės pagrobėjas

LietuvaG. B.
Suprasti akimirksniu
Vaizdo įrašai
Įtarimų sukelti gali ir daugiau vaizdo įrašų: „YouTube“ kanale jų kelios dešimtys. Stop kadras

Dingusi mergaitė rasta, tačiau diskusijos dėl jos pagrobėjo netyla

Antradienio naktį buvo rasta sekmadienį Kaune dingusi devynmetė mergaitė Agota. Mergaitė iš namų Trešnių take išėjo sekmadienį apie 16.30 val. ir turėjo vykti į parduotuvę šalia Girstučio, bet joje taip ir nepasirodė, galiausiai buvo paskelbta apie jos paiešką.

Kaip naktį surengtoje spaudos konferencijoje patvirtino policijos atstovai, vaikas buvo rastas garaže, 1,5 km nuo pagrobimo vietos, kur buvo laikomas prieš savo valią. Būtent ten įvyko ir pagrobėjo sulaikymas, jį atliko „Aras“ pareigūnai, kurie buvo informuoti, kad įtariamasis gali būti ginkluotas.

Prasidėjus tyrimui, teisėsauga informacijos šykšti, tačiau patvirtino, kad rasta mergaitė buvo nugabenta į Kauno klinikas ekspertų apžiūrai, su ja buvo tėvai. Paskelbta ir apie tai, kad įtariamasis buvo sulaikytas, jis yra 42 metų neteistas, tačiau ne vieną kartą administracine tvarka baustas kaunietis.

Paskelbta, kad garažas, kuriame buvo laikyta mergaitė, buvo „šiek tiek pritaikytas“ įkaito laikymui, nors kol kas pagrobimo motyvai nėra aiškūs. Vis dėlto, pareigūnams nusikaltimas pasirodė atliktas „kvalifikuotai“, o dėl to, policija tirs, ar įtariamasis anksčiau nebuvo padaręs panašių nusikalstamų veikų.

Policija
Vėlyvą antradienio vakarą policija surengė spaudos konferenciją, paskelbė apie rastą mergaitę. ELTA nuotrauka

O dingusią mergaitę radus, internete ir viešojoje erdvėje netruko išplisti dar aktyvesnės diskusijos. Nors visuomenė džiaugėsi, kad dingusi mažametė rasta gyva ir sveika, netrukus prasidėjo kaltųjų paieškos, imta spekuliuoti, kas toks yra jos pagrobėjas, kokiais tikslais bei sumetimais šis nusikaltimas buvo įvykdytas.

Nors gana skirtingų su šiuo atveju susijusių teorijų pastaruoju metu ir taip nestigo, dabar imama garsiau kalbėti apie pagrobėjo tapatybę. Su šiuo nusikaltimu imtas sieti ir vienas interneto platybėse sparčiai paplitęs, „YouTube“ platformoje įkeltas vaizdo įrašas, kuriuo turinys šokiruoja. Vis dėlto, policija neigia, kad minimas asmuo yra susijęs su mergaitės pagrobimu.

Vaizdo įrašuose – moterimi persirengęs vyras, garažas ir lėlės-manekenai

„Faeta Fox“ kanale „YouTube“ platformoje patalpinti 49 vaizdo įrašai, kuriuose tikrai neįprasti vaizdiniai, sukrėsti galintys net ir visko mačiusius.

Įrašuose matomas vyras, persirengęs moterimi: užsidėjęs šviesių plaukų peruką, apsirengęs pėdkelnėmis, sijonu, kitais moteriškais rūbais, savo tikrąjį veidą jis vis pridengia balta kauke.

Įrašai filmuoti tamsioje vietoje, kuri akivaizdžiai nėra gyvenama. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai gali būti ir garažas, kuris nėra įprastas, automobiliams ar technikai skirtas garažas.

Vaizdo įrašuose pastebimi ir kai kurie buities daiktai, keletas baldų. Vis dėlto, nei tiksli filmavimo vieta, nei patalpa iki galo aiški nėra.

https://www.youtube.com/watch?v=RtbcJkp_QTo

Kituose vaizdo įrašuose, savo veidą kauke prisidengęs vyras pozuoja su manekenų tipo lėlėlimis, kurios yra aprengtos kaip moterys. Tai jis daro jau patalpoje, kuri yra panašesnė į gyvenamąjį butą arba namą. Dalyje vaizdo įrašų manekenus jis liečia, pozuoja su jais, net imituoja bučinius.

Pirmasis vaizdo įrašas šiame kanale įkeltas prieš kelis mėnesius, o paskutinis paskelbtas prieš keturias dienas. Šie įrašai, nors tiesiogiai ir nedemonstruoja seksualinio, smurtinio ar kito netinkamo turinio, didelei daliai visuomenės, ne tik vaikams, bet ir suaugusiems, iš tiesų gali sukelti neigiamas emocijas.

Vis dėlto, šis netradicinis turinys „YouTube“ platformoje ir toliau yra prieinamas, kanalą seka 66 prenumeratoriai, vaizdo įrašus vidutiniškai peržiūrėjo keli tūkstančiai žmonių.

Internetas ūžia: teigia, kad rado tikrąjį pagrobėją

Socialiniuose tinkluose, įvairiuose šalies grupėse, forumuose bei pokalbių svetainėse šis įtartinas „YouTube“ kanalas bene iš karto susietas su Lietuvą sukrėtusiu mažametės mergaitės pagrobimu.

Imta spekuliuoti, kad vaizdo įrašuose pasirodantis asmuo iš tiesų ir yra pagrobėjas, o kai kuriuose jų matoma vieta, galimas garažas, yra ten, kur vaikas ir buvo laikomas paskutines dvi dienas.

Tiesa, dalis internautų teigia, kad sukrečiančius vaizdo įrašus keliantis asmuo galbūt ir nėra vaiko pagrobėjas. Dalis teigia, kad tai yra kiek vyresnis, maždaug 60-ies vyras, tačiau pagrobėjas, anot policijos jau atskleistų duomenų, yra kiek vyresnis nei 40-ies vyras.

Nepaisant to, daugybė socialinių tinklų vartotojų ragina viešinti bet kokius panašius ar kitaip įtartinus vaizdo įrašus, akcentuoja, kad tokios ar panašios keistenybės anksčiau ar vėliau gali privesti prie nusikaltimų, pavojaus tiek vaikams, tiek ir suaugusiems.

Vis dėlto, šiuo atveju būtina atsiminti, kad mergaitės pagrobimo istorija yra bene visą Lietuvą itin įaudrinusi tema, o teorijų apie tikruosius įvykius, kaltininkus ir nusikaltimo aplinkybes yra begalės, nors dalis jų tėra grynos melagienos ir nuobodžiaujančių internautų išmonės padarinys.

Teisėsaugos atstovų patvirtintos informacijos, kad minimus vaizdo įrašus keliantis asmuo ir pagrobėjas yra vienas ir tas pats asmuo, šiuo metu nėra.

Atsižvelgiant į tai, visą artimiausiu metu pasirodyti galinčią, ne iš oficialių šaltinių sklindančią informaciją būtina vertinti kritiškai bei neužsiimti „raganų medžiokle“. Nors visuomenės įsitraukimas ir reakcija į tokį jautrų nusikaltimą kaip vaiko pagrobimas yra suprantama, siekis patiems išnarplioti bylą gali padaryti daugiau žalos nei naudos.

Juk pastarosiomis dienomis jau netrūko pranešimų apie tai, kaip kai kurie savanoriai ieškantys vaiko seka eilinius žmones, jų automobilius, filmuoja, kaltina juos vienokia ar kitokia nusikalstama veika, tariamai susijusia su dingusia mergaite.

Interneto platybėse taip pat paviešinta jau ne vieno, tariamo kaltojo vardas ir pavardė, telefono numeriai, kita jautri asmeninė informacija. Nėra jokios patvirtintos informacijos, kad kaltinami žmonės iš tiesų yra susiję su padarytu nusikaltimu.

Tad verta atsiminti, kad ši situacija ne tik gali sukelti pavojų su nusikaltimu visiškai nesusijusiems asmenims, tačiau ir policijos pajėgas atitraukia nuo realaus nusikaltimo ištyrimo, taip užkertant kelią kuo greičiau išsiaiškinti tikrąsias įvykių aplinkybes.

Papildyta: policija neigia, kad internautų aptarinėjami įrašai yra pagrobėjo

Kauno policija išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad viešojoje erdvėje sklindanti informacija, kurioje teigiama, kad vaizdo įrašuose ir nuotraukose užfiksuotas persirengęs nepilnametę pagrobęs vyras yra klaidinanti.

„Tai kitas, su įvykiu nesusijęs, asmuo. Dar kartą prašome neskelbti ir nesidalinti nepatvirtinta informacija. Gerbkime mažametės interesus ir nesidalinkime bereikalingu kiekiu informacijos“, – teigiama Kauno policijos pranešime[1].
Įrašas
Kauno policijos įrašas feisbuke. Ekrano nuotrauka

Savo ruožtu Lietuvos policija skelbia, kad suradus dingusią mergaitę, privalu ištrinti iki tol viešintas jos nuotraukas, taip gerbiant šeimos privatumą[2].

Įrašas
Lietuvos policijos įrašas feisbuke. Ekrano nuotrauka

Piliečiai taip pat raginami pasitikėti tik oficialia informacija, nepasikliauti įvairių veikėjų ar neoficialių šaltinių platinamomis nuotraukomis, video medžiaga ar kitais gandais bei melagienomis, kurie neatitinka tikrovės.