
Astronautų skrydis atšauktas likus vos kelioms valandoms iki pakilimo
„SpaceX“ buvo priversta atšaukti ilgai lauktą skrydį į Tarptautinę kosminę stotį dėl netikėtai iškilusių techninių nesklandumų. Problema buvo aptikta likus mažiau nei keturioms valandoms iki suplanuoto raketos „Falcon“ paleidimo iš NASA Kenedžio kosmoso centro. Esminė kliūtis buvo susijusi su svarbia raketos hidrauline sistema, kuri, inžinierių vertinimu, galėjo sukelti rimtų komplikacijų skrydžio metu.
Šis techninis gedimas buvo nustatytas likus itin mažai laiko iki numatyto vakarinio starto, todėl bendrovės specialistams teko skubiai priimti sprendimą. Galiausiai, likus mažiau nei keturioms valandoms iki numatyto pakilimo, misija buvo sustabdyta, o skrydis atidėtas iki artimiausio penktadienio. Šis sprendimas buvo priimtas siekiant užtikrinti astronautų saugumą ir raketos patikimumą[1].
Hidraulinė sistema, dėl kurios kilo susirūpinimas, yra atsakinga už raketos trajektorijos valdymą ir stabilizaciją kylant bei manevruojant kosmose. „SpaceX“ atstovai pabrėžė, kad tokios techninės kliūtys yra gana įprastos kosminių misijų metu, tačiau dėl astronautų gyvybių saugumo negali būti priimami jokie rizikingi kompromisai.
Kosminėje stotyje įstrigę NASA astronautai ir toliau kantriai laukia pagalbos
Į Tarptautinę kosminę stotį turėjo keliauti JAV, Japonijos ir Rusijos astronautų komanda, kurios pagrindinis uždavinys – pakeisti du astronautus, kurie dėl saugumo sumetimų buvo priversti negrįžti į Žemę ir praleisti kosmose net devynis mėnesius. Butchas Wilmore’as ir Suni Williams labai laukė „SpaceX“ astronautų, tačiau jų laukimas ir vėl prasitęsė.
Astronautai B. Wilmore’as ir S. Williams stotyje yra jau nuo praėjusių metų birželio. Nors specialistai čia užsibuvo iš anksto to neplanuodami, bet per šį laiką atliko daugybę svarbių mokslinių tyrimų bei sistemų testavimo darbų. Tačiau jų ilgesnis nei numatyta buvimas orbitoje ne tik fiziškai ir psichologiškai vargina astronautus, bet taip pat sukelia logistikos problemų, susijusių su atsargų papildymu, medicininiais patikrinimais ir astronautų rotacija.
Dabartinis „SpaceX“ skrydžio atidėjimas turi tiesioginės įtakos ir šių kosmose įstrigusių astronautų sugrįžimui į Žemę. Naujoji įgula turės pasiekti Tarptautinę kosminę stotį, kad būtų galima pakeisti B. Wilmore’ą ir S. Williams, mat kol kas kosmonautai neturi jokio kito būdo, kaip grįžti į Žemę.
„SpaceX“ ir NASA misijų atidėjimai nėra naujiena
Tiesa, verta paminėti, kad šis įvykis nėra pirmasis kartas, kai astronautų skrydžiai atidedami dėl techninių priežasčių. Ankstesnėse NASA ir „SpaceX“ misijose panašūs atvejai buvo ne kartą registruoti, tačiau dažniausiai jie būdavo susiję su oro sąlygomis ar smulkesniais techniniais gedimais. Didesni techniniai trikdžiai, tokie kaip hidraulinės sistemos gedimas, yra retesni ir laikomi kritiškai svarbiais.
Prieš dabartinį atidėjimą, įstrigusių NASA astronautų sugrįžimas buvo atidėtas net kelis kartus. Viena iš priežasčių buvo „SpaceX“ konkurentės „Boeing“ techninės problemos, kurios privertė NASA ieškoti alternatyvų ir pratęsti šių astronautų buvimą stotyje.