Suprasti akimirksniu
  • Ryškėjantis scenarijus: D.Trumpas - ovaliojo kabineto šeimininkas
  • Vokietijos ekonomika ruošiasi išgyvenimo kovai, kurią atneštų D. Trumpo sugrįžimas
  • Balansuoti per viduriuką tarp Rytų ir Vakarų - Vokietijai įprasta
Šaltiniai

Ryškėjantis scenarijus: D.Trumpas - ovaliojo kabineto šeimininkas

Po pusiau netikėto J. Bideno pasitraukimo iš tolesnio prezidentavimo, pasaulio galingieji suklusę ir sujudę, o Vokietijos diplomatai pluša kaip niekad anksčiau. Užsienio reikalų ministerijoje pareigūnai sprendžia scenarijų, kurį laikė per daug absurdišku: Donaldo Trumpo sugrįžimas į Baltuosius rūmus. Toks įvykių posūkis kelia nemigo naktis Berlyne, ir ne be pagrindo.

Pareigūnai iš įvairių skyrių, įskaitant Šiaurės Amerikos skyrių, politikos planavimo štabą ir ambasadą Vašingtone, sudarė neoficialią krizės grupę. Jų misija? Išsiaiškinti, ką Vokietija turėtų daryti, jei D. Trumpas laimėtų artėjančius JAV prezidento rinkimus. Naujausia žinia jų radaruose yra prezidento Baideno nesenas sprendimas pasitraukti į šalį, remiant Kamalą Harris vietoje jo. Vokietijos transatlantinis koordinatorius Michaelis Linkas mano, kad tai ženkliai keičia situaciją ne tik Amerikai, bet ir jos draugėms kitoje Atlanto pusėje.

Kai Trumpo sugrįžimo grėsmė tampa vis realesnė, Berlynas ruošiasi jo „Amerika pirmiausia“ ekonominės politikos smūgiui. Grėsmė uždėti 10 procentų tarifą visiems importams galėtų tapti katastrofa Vokietijos „eksportu varomai ekonomikai“. Situaciją dar labiau blogina Trumpo pasirinktas kandidatas į viceprezidentus J.D. Vance, skeptiškas dėl globalizacijos, NATO ir JAV paramos Ukrainai. Kaip pastebi Vokietijos socialdemokratų užsienio politikos atstovas Nilsas Schmid, Vance turi tokią pat panieką Vokietijai ir ES kaip ir Trumpas, bet jo nacionalinių vertybių požiūris dar radikalesnis.

Vokietijos ekonomika ruošiasi išgyvenimo kovai, kurią atneštų D. Trumpo sugrįžimas

Vokietijos ekonomika – tai gerai suderinta mašina, priklausoma nuo tarptautinės prekybos. Siūlomas 10 procentų tarifas importams iš galimos Trumpo administracijos yra kaip veržliaraktis į šią mašiną. Automobilių ir gamybos sektoriai, stipriai priklausantys nuo eksporto į JAV, gali susidurti su rimtais iššūkiais. Trumpo protekcionistinis požiūris gali pakeisti pasaulines prekybos dinamikas, dar labiau paveikdamas Vokietijos ekonominius santykius su kitomis svarbiomis rinkomis. Rezultatas? Sumažėjusi paklausa Vokietijos produktams, galimi darbo vietų praradimai ir ekonominis nuosmukis.

Bet palaukite, čia dar ne viskas. Trumpo ankstesnė kadencija jau įtempė NATO santykius, ir dar viena kadencija gali atnešti dar daugiau politikų su „vidaus politika svarbiau“ ar „pirma mes“. Tai gali susilpninti NATO ir palikti Vokietiją labiau pažeidžiamą Rusijos grėsmėms. Su vis agresyvesne Rusija rytuose ir politiškai nestabilia Prancūzija vakaruose, Vokietijos saugumo situacija tampa labai trapi. D. Trumpo pasirinktas JD Vance, kuris dar radikalesnis JAV karinei paramai Ukrainai, kryptį diktuoja labai aiškiai.

Šiame potencialiai naujame pasaulio tvarkos scenarijuje Vokietijai gali tekti persvarstyti savo politinius ir strateginius aljansus. Galimas JAV karinės paramos Ukrainai sumažinimas gali priversti Vokietiją imtis aktyvesnio vaidmens Europos gynyboje. Tai gali reikšti didesnes karines išlaidas ir glaudesnį bendradarbiavimą su kitomis Europos tautomis, siekiant užtikrinti regioninį saugumą.

Be to, Vokietija gali ieškoti stipresnių ryšių su kitomis pasaulio valstybėmis, kurias dabar galėjo sau leisti laikyti paraštėje, t.y. Kinija ir Indija. Tai gali būti subtilus balansavimas, atsižvelgiant į pasaulinės geopolitikos sudėtingumą ir poreikį išlaikyti vieningą poziciją Europos Sąjungoje. Artėjant JAV prezidento rinkimams, Vokietija privalo atsargiai laviruoti šiose neapibrėžtose situacijose. Svarbu bus subalansuoti ekonominius interesus ir stiprias tarptautines sąjungas bei regioninį saugumą. Artėjantys mėnesiai bus išbandymas Vokietijos atsparumui ir gebėjimui prisitaikyti vis labiau nenuspėjamame pasaulio kontekste.

Balansuoti per viduriuką tarp Rytų ir Vakarų - Vokietijai įprasta

Dabartinė Vokietijos geopolitinė situacija atrodo tarsi tarp kūjo ir priekalo. Rytuose, Rusija rodo raumenis, o Berlyno pareigūnai įspėja, kad NATO narė galėtų būti užpulta per dešimtmetį. Vakaruose, artimiausias sąjungininkas Prancūzija susiduria su politiniu chaosu po netikėtų rinkimų rezultatų, palikusių ją naujai perskirstytu parlamentu, silpninančiu prezidento Macrono pozicijas.

Jei D. Trumpo politikos taps realybe, Vokietija gali pasijusti labiau izoliuota pasaulinėje arenoje. Galimas JAV karinės paramos NATO ir Ukrainai sumažinimas reikštų, kad Vokietija turėtų žengti į priekį būdais, kurių anksčiau net nesvarstė. Statymai būtų dideli, o klaidų riba siaura.

Įtakos persiskirstymas ir sąjungininkų paieškos. Asociatyvinė 77 / DI nuotrauka.
Įtakos persiskirstymas ir sąjungininkų paieškos. Asociatyvinė 77 / DI nuotrauka.