Marijampolės smulkieji verslininkai mokesčius moka, o paslaugų negauna?
Su portalu 77.lt bendravęs Marijampolės krašto gyventojas Audrius (tikras vardas žinomas, bet pakeistas vyro prašymu) teigė, kad pastaruoju metu susiduria su vis didesnėmis problemomis.
„Norint išgyventi šiais laikais, tenka suktis, todėl be baidarių nuomos verslo dar teikiu kurjerio paslaugas ir, esant poreikiui, nuomoju mikroautobusą. Deja, nors visais atvejais sumoku nemažai mokesčių, tai neužtikrina man jokių socialinių garantijų“, – teigė pašnekovas.
Pasak jo, nors už kiekvieną individualios veiklos liudijimą jis sumoka apie 70 eurų, tik tuo atveju jeigu sumokėta yra už visus, jis gali tikėtis jam priklausančių paslaugų suteikimo.
„Pagal galiojančią tvarką įmokų valstybė iš manęs laukia iki liepos ir iki spalio vidurio. Stengiuosi su jomis nevėluoti, nes, kaip paaiškėjo, jeigu bent vieną praleisiu, netrukus patekti į SODROS juoduosius sąrašus, – atviravo suvalkietis. – Reikėjo čia apsilankyti pas daktarus ir tik nuvykęs sužinojau, kad esą nesu apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu. Pasiteiravau SODROS kaip taip galėjo nutikti, o ji atsakė, kad pavėlavau sumokėti už vieną iš savo turimų veiklų. Keista, nes juk moku už kelias, tai atrodytų, kad ir paslaugas turėčiau gauti. Ar čia reiškia, kad atsigulus į ligoninę priežiūrai gausiu dvi seseles, kurios atneš dvigubai daugiau tablečių?”- piktinosi Audrius.
Smulkusis verslas išgyvena sunkius laikus visoje Lietuvoje
Pasak Audriaus, su tokiais pat sunkumais susiduria ir visi kiti pagal individualią veiklą bandantys dirbti, asmenys. Nes, vyro vertinimu, valdžia daro viską, kad savarankiškai dirbančių ir pačius save išlaikančių asmenų, tiesiog neliktų.
„Elementarus pavyzdys. Spalį žmogus norėjo išsinuomoti pasiplaukiojimui baidarę. Paskaičiavau, kiek tai atsieis ir… žmogus atsisakė. Valstybinė mokesčių inspekcija pateikė įkandamus įkainius, bet gavus SODROS paskaičiavimus tapo aišku, kad pigiau yra savaitę pailsėti Turkijoje, negu dienai išsinuomoti baidarę Suvalkijoje. Jeigu tai – ne smulkaus verslo žlugdymas, tada nežinau kaip tai pavadinti“, – rėžė Audrius.
Marijampoliečiai nepatenkinti „Rail Baltica“ projektu
Kitas momentas, kuris skaudžiai atsilieps Marijampolės regiono gyventojams, pasak vyro, yra „Rail Baltica“ geležinkelis.
„Vietiniai niūriai juokauja, kad tai, ką Maskva statė, Briuselis dabar griauna. Nors juokų čia maža. Žmonės ėmė paskolas, kūrė ūkius, verslus, o dabar per jų žemes ir pastatus planuoja tiesti kelią „geležiniam žirgui“. Beveik kaip prieš du šimtus metų Amerikoje, kai per indėnų žemes nusidriekė geležinkelis, – įdomų palyginimą pateikė Audrius. – Galbūt ta informacija kažkur ir buvo skelbta, bet kaimo žmogui svarbu ne kiekvieną dieną internete ieškoti informacijos, o laiku dirvą paruošti – suarti, išakėti, patręši ir pasėti. Jis savo darbus dirbo, o tuomet kaip perkūnas iš giedro dangaus atėjo žinia, kad visi jo vargai buvo be reikalo, nes tai, ką tiek metų kūrė, dabar valdžia sunaikins.“
Ir, pasak Audriaus, įdomiausia yra tai, kad ne tik valdžia leidžia griauti žmonių gyvenimus, bet ir visokie žalieji opozicionieriai tyli.
„Jeigu man reikia iš upės iškelti nuvirtusį medį ar iškirsti švendrus, turiu gauti krūvą leidimų. O čia dabar eina geležinkelis per miškus bei pievas, bet niekam tai nekliūna. Ir kodėl gi?“ – retoriniu klausimu pokalbį baigė suvalkietis.
„Sodra“ į smulkiųjų verslininkų užklausą atsakė, bet į klausimus ne
„Sodros“ atstovė Malgožata Kozič patikslino, kad Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas turi mokėti visi nuolat Lietuvoje gyvenantys asmenys.
„To reikia tam, kad žmogus galėtų pasinaudoti nemokamomis sveikatos priežiūros paslaugomis, turėtų teisę į kompensuojamuosius vaistus, medicinos pagalbos priemones ir kita.
Patys PSD įmokas kiekvieną mėnesį turi mokėti individualią veiklą, individualią žemės ūkio veiklą vykdantys, verslo liudijimus turintys ir kiti savarankiškai dirbantys žmonės, taip pat tie žmonės, kurie niekur nedirba, nevykdo jokios ekonominės veiklos, nesimoko ir nėra draudžiami valstybės lėšomis“, – nurodė ji.
Ji patikslino, kad įmokos minimalus mėnesinis dydis – 6,98 proc. nuo minimalios mėnesio algos (MMA).
„2023 metais minimali mėnesio alga siekia 840 eurų, taigi vieno mėnesio minimali PSD įmoka – 58,63 euro. Iki mėnesio pabaigos sumokėjęs šią sumą, žmogus laikomas apdraustuoju privalomuoju sveikatos draudimu ir gali naudotis medicinos paslaugomis“, – paaiškino M.Kozič.
Ji taip pat nurodė, kad pajamos VMI deklaruojamos kiekvienais metais iki gegužės pradžios. Nuo visų savo uždirbtų pajamų žmogus sumoka gyventojų pajamų mokestį (GPM), bei PSD (privalomojo sveikatos draudimo) ir VSD (valstybinio socialinio draudimo) įmokas „Sodrai“.
„Jei savarankiškai dirbantis žmogus uždirbo per mėnesį daugiau nei MMA ir kiekvieną mėnesį jis mokėjo minimalias PSD įmokas, deklaravęs pajamas Valstybinei mokesčių inspekcijai jis turės sumokėti PSD įmokų skirtumą.
Pavyzdžiui: 2023 metais minimali mėnesinė PSD įmoka siekia 58,63 euro. Per metus tai sudaro 703,56 euro. Tarkime, 2024 m. gegužę pateikus deklaraciją VMI už 2023 metus, savarankiškai dirbančiam žmogui nuo jo uždirbtų pajamų bus priskaičiuota 900 eurų PSD įmokų. 703,56 euro žmogus jau bus sumokėjęs, mokėdamas PSD kas mėnesį. Taigi, po deklaravimo jis turės sumokėti „Sodrai“ tik skirtumą: 900 – 703,56 = 196,44 euro“, – apibendrino ji.