Naikintuvų MiG-29 atidavimas susilpnino Slovakijos pajėgas
Slovakijoje gali būti iškelta baudžiamoji byla dėl MiG-29 naikintuvų atidavimo Ukrainai, pranešė laikraštis SME. Dabartinis šalies gynybos ministras Robertas Kalinjakas savo pirmtako Jaroslavo Nadžio „donorystę“ prilygino valstybės išdavystei.[1]
Jo nuomone, naikintuvų atidavimas susilpnino respublikos ginkluotąsias pajėgas. Be to, šis žingsnis buvo žengtas prieš J.Nadžio koalicijos partnerių valią.
„Žinoma, Gynybos ministerija paruoš pareiškimą teisėsaugos institucijoms, Ginkluotųjų pajėgų silpninimas tokiu, Konstitucijai prieštaraujančiu būdu, negali būti vadinamas niekaipp kitaip, kaip didele išdavyste“, – pabrėžė gynybos departamento vadovas.
J.Nadis atsakė, kad naikintuvų atidavimas buvo būtinas, nes jie saugo žmonių gyvybes. Be to, Slovakijai šios išlaidos turėjo būti kompensuotos iš Europos taikos fondo. Beje, buvusio ministro kritikai jau bandė inicijuoti baudžiamąją bylą prieš buvusį Gynybos ministerijos vadovą šiuo klausimu, tačiau tuomet teisėsaugos pareigūnai prašymą atmetė.
Slovakijos naikintuvai atiduoti Ukrainai kainavo šimtus milijonų
Birželio 11 d. ombudsmenas Robertas Dobrovodskis pareiškė, kad Slovakijos gynybos ministerija negali patvirtinti MiG-29 perdavimo Ukrainai teisėtumo: karinis departamentas nepateikė atitinkamo 2023 m. kovo 14 d. atlikto teisinio tyrimo rezultatų. Tuo pačiu metu J.Nadis, be kita ko, šiuo dokumentu grindė sprendimą atiduoti naikintuvus Kijevui.[2]
„Gynybos ministerija pareiškė, kad nei ji, nei kuris nors iš jo filialų neturi šio dokumento. Ji taip pat nurodė, kad ši analizė net nėra registruota jos duomenų bazėse“ – įdomų momentą įvardino ombudsmenas.
Respublikos karinio departamento valstybės sekretorius Igoris Melicheris tada paskelbė esąs pasirengęs imtis teisinių priemonių prieš J.Nadį.
„Šiandien paaiškėjo, kad nėra jokios oficialios Gynybos ministerijos medžiagos, kuri suteiktų buvusiam ministrui teisę žengti tokį žingsnį. Kaip vyriausybės pareigūnas, esu įpareigotas ištaisyti padarytas klaidas, ir tai yra viena iš jų“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė valdininkas.
Jis pridūrė, kad Konstitucija draudžia kadenciją baigiančiai Vyriausybei imtis tokių svarbių žingsnių.
„O naikintuvų, kurių vertė viršija 500 milijonų eurų, siuntimas tikrai yra toks žingsnis“, – pabrėžė I. Melicheris.
Teigiama, kas ES apgavo slovakus: kompensacijos už Ukrainai padovanotą ginkluotę nėra
2023 m. kovą buvusio Slovakijos ministro pirmininko Eduardo Hegerio vyriausybė nusprendė Ukrainai atiduoti 13 naikintuvų MiG-29 ir priešlėktuvinės gynybos sistemos „Kub“ komponentus. Tą patį mėnesį pilotai į Kijevą pristatė keturis lėktuvus, dar devyni balandį buvo nugabenti sausumą. Kaip kompensaciją Slovakija turėjo gauti 12 sraigtasparnių „AH-1Z Viper“ iš Jungtinių Valstijų ir 700 milijonų eurų iš ES.
Sausį R. Kalinjakas „Standard“ sakė, kad šalis vis dar negavo žadėtos kompensacijos, ir abejojo, ar kada nors ją gaus. Ministras teigia, kad ankstesnės Slovakijos vyriausybės sprendimas labai prisidėjo prie to, jog šalis liko be savo priešraketinės gynybos sistemos ir kovinės aviacijos.[3]
Britų žurnalas „The Economist“ praėjusių metų balandį sužinojo, kad Slovakijos atiduoti MiG-29 yra netinkami skrydžiams, todėl ukrainiečiai juos naudoja kaip atsarginių dalių „donorus“. Šią informaciją patvirtino Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro pajėgų vadovybės atstovas Jurijus Ihnatas. Tuo pat metu Aukščiausiosios Rados pirmininko pavaduotoja Olena Kondratyuk 2023 metų kovą, sakydama kalbą Slovakijos parlamente, pažymėjo, kad keturi naikintuvai, kurie buvo perduoti pirmiausia, vykdo kovines misijas danguje virš Charkovo.