Slovakijos premjerui R. Fico – laiškas su kulka

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
R. Fico
Slovakijos premjeras R. Fico. ELTA nuotrauka

Slovakijos ministras pirmininkas gavo voką, kurio viduje – kulka

Slovakijos ministras pirmininkas Robertas Fico gavo voką su kulka. Skelbiama, kad vokas su tokiu turiniu atkeliavo iš nežinomo siuntėjo. Apie tai trečiadienį pranešė Slovakijos Vyriausybės atstovai, teigiama, kad dabar šis klausimas perduotas Slovakijos policijai[1].

„Galime patvirtinti, kad vokas su kulka, adresuotas Slovakijos Respublikos ministrui pirmininkui, šiandien buvo pristatytas į Vyriausybės kanceliariją“, – teigiama Vyriausybės kanceliarijos pranešime.

Skelbiama, kad voką apžiūrėjo Konstitucinių pareigūnų ir diplomatinių atstovų apsaugos tarnybos pareigūnai. Kulka buvo aptikta per rentgeno tyrimą.

„Šį klausimą sprendžia policija iš atitinkamo departamento, kuris yra pavaldus Bratislavos regioninei policijos direkcijai“, – sakė Bratislavos regioninės policijos atstovas spaudai Michal Seiff[2].

Šis incidentas įvyko prabėgus keliems mėnesiams po to, kai Slovakiją ir Europą sukrėtė pasikėsinimas į R. Fico gyvybę.

Pasikėsinimas
Pasikėsinimas į R. Fico įvyko gegužės mėnesį. ELTA nuotrauka

R. Fico buvo pašautas gegužės 15 d., kai susitiko su šalininkais po vyriausybės posėdžio nedideliame Handlovos mieste.

Į premjerą tuomet šovė 71 metų Jurajus Cintula, kuris teigė nesutinkantis su dabartinės vyriausybės politika. Šiuo metu jis tebėra suimtas, jam gresia kaltinimai terorizmu ir laisvės atėmimas nuo 25 metų iki gyvos galvos.

Išpuolis paskatino dar didesnius kivirčus Slovakijos politikoje

Po šaudymo metu patirtų gyvybei pavojingų sužalojimų R. Fico buvo atliktos kelios operacijos. Į darbą jis grįžo po kelių mėnesių, nors iš ligoninės buvo paleistas gegužės 31 d. Praėjus kelioms dienoms, jis pirmą kartą pasirodė viešumoje, kai sudalyvavo ceremonijoje netoli Bratislavos.

Tuomet jis pasakė kalbą, kurioje palankiai įvertino Vengrijos ministro pirmininko Viktoro Orbano vizitą Maskvoje, sakydamas, jog „būtų mielai prie jo prisijungęs“, jei tik būtų leidusi jo sveikata. R. Fico taip pat paragino Slovakiją pastatyti sieną, kuri apsaugotų nuo „progresyvių ir liberalių ideologijų“, lygino jas su vėžiu.

Tokios kalbos tik paskatino įtampą tarp R. Fico partijos ir opozicijos. Be to, Slovakijos premjeras pareiškė, kad prieš jį gali būti surengtas dar vienas pasikėsinimas ir dėl to apkaltino savo oponentus neapykantos ir smurto prieš vyriausybę kurstymu.

„Esu 100 proc. įsitikinęs, kad bus dar vienas pasikėsinimas į vyriausybės atstovą, jei opozicija ir kai kurios žiniasklaidos priemonės nesiliaus dariusios tai, ką daro“, – pareiškė jis.

Nors R. Fico sakė, kad po pasikėsinimo buvo sustiprintos policijos apsaugos priemonės, o tai apsunkino galimybes surengti naują ataką, jis pabrėžė, kad grėsmė išlieka didelė.

„Tačiau gali būti taip, kad kas nors, pavyzdžiui, nusitaikys į vyriausybės partijų rinkėjų susibūrimą. To ir bijau“, – tikino slovakų ministras pirmininkas.

Tiek jis, tiek ir kiti valdantieji politikai ne kartą tvirtino, kad liberaliai opozicijai ir žiniasklaidai tenka kaltė dėl gegužės mėnesį įvykdyto išpuolio.
Jie teigia, kad opozicijos skleidžiama dezinformacija ir valdančiųjų partijų demonizavimas sukūrė agresyvią aplinką.

Po šaudynių sugriežtinti susibūrimų įstatymai

Tačiau opozicija savo ruožtu kaltina vyriausybę naudojantis ataka siekiant numalšinti kritiką jos politikos atžvilgiu.

R. Fico kritikai pabrėžia, kad po išpuolio Slovakijoje įsigaliojo prieštaringai vertinamas įstatymas, kuris, be kita ko, riboja susirinkimų laisvę. Jis priimtas birželio pabaigoje.

Susibūrimai
Slovakijoje apriboti susibūrimai. Datingscout/Unsplash nuotrauka
Nuo šiol susirinkimai draudžiami 50 metrų spinduliu aplik vyriausybės rūmus, prezidentūrą, parlamentą ir visų teismų pastatus.
Be to, draudžiamos demonstracijos prieš politikus prie jų gyvenamosios vietos. Susirinkimai taip pat gali būti uždrausti, jei dėl jų kyla pavojus viešajai tvarkai.

Kritikai iš opozicijos gretų įspėjo, kad šis įstatymas yra žingsnis „policinė valstybės“ link. Priemonių paketas taip pat numato, kad parlamente atstovaujamų partijų pirmininkai, taip pat generalinis prokuroras ir Konstitucinio teismo pirmininkas turi teisę į asmens apsaugą.

Įstatymai sugriežtinti po to, kai Slovakijos institucijos perkvalifikavo pasikėsinimą į šalies ministro pirmininko gyvybę ir šį nusikaltimą dabar tiria ne kaip pasikėsinimą nužudyti, o teroristinę ataką.

R. Fico Slovakijos politikoje veikia jau ne vieną dešimtmetį

59-erių R. Fico vadovauja tripartinei valdančiajai koalicijai, kurią sudaro jo paties populistinė centro partija „Smer-SD“, centristinė „Hlas“ ir kraštutinių dešiniųjų SNS. R. Fico partija yra valdžioje nuo praėjusių metų spalio.

Pats R. Fico Slovakijos politikoje nėra naujokas. Jis yra buvęs Čekoslovakijos komunistų partijos narys, o XX a. dešimtojo dešimtmečio pabaigoje kartu su kolegomis įkūrė partiją „Smer-SD“, ėmė kritikuoti tuometinę Slovakijos dešiniąją vyriausybę. Partija taip pat laikėsi antikorupcinio požiūrio ir tuo pasinaudodama 2000-ųjų pradžioje ženkliai išpopuliarėjo, tapdama viena dominuojančių partijų Slovakijos politikoje[3].

Pirmą kartą ministru pirmininku R. Fico tapo 2006 m. Tačiau nuo 2012 m. vis dažniau buvo siejamas su kontraversijomis, o 2018 m. R. Fico buvo priverstas pasitraukti iš premjero posto dėl sąsajų su nusikalstamu pasauliu, korupcija ir vietinio žurnalisto žmogžudyste.

Dabar grįžęs į valdžią R. Fico pasižymi kritiška pozicija dėl paramos Ukrainai, nuosaikiu požiūriu į Rusiją, draugyste su V. Orbano Vengrija, kritika Europos Sąjungai (ES) ir Briuseliui. R. Fico kabinetas patvirtino ir nevienareikšmiškai vertinamus įstatymo projektus, kurie laikomi keliančiais pavojų teismų ir žiniasklaidos laisvei.