Skandalo krečiami Baltieji rūmai demonstruoja nekompetenciją

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Baltieji rūmai
Baltieji rūmai vengia komentuoti J. Bideno dokumentų skandalo. Davido Everetto Stricklerio/Unsplash nuotrauka

Prezidentui J. Bidenui gali grėsti reali bausmė

Jungtines Amerikos Valstijas (JAV) krečiant skandalui dėl šios šalies prezidento Joe Bideno pasisavintų slaptų dokumentų, jau kalbama ir apie tai, kad prezidentui gali grėsti reali bausmė, o Baltieji rūmai kaltinami nekompetencija

Daugelis demokratų ir net patys Baltieji rūmai nuo šio skandalo atsitvėrė tylos siena. Tokia pozicija sulaukė neigiamų įvertinimų, o vakar Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karine Jean-Pierre galiausiai pateikė daugiau komentarų apie šiuo metu jau pradėtą tyrimą J. Bideno atžvilgiu.

Tačiau tai situacijos neišgelbėjo. Nemenka dalis ekspertų pabrėžė, kad Baltųjų rūmų pareigūnės komentarai yra pernelyg menki ir stokojantys kompetencijos.

Respublikonai viešai kritikuoja J. Bideno administraciją ne tik dėl galimai neteisėtai pasisavintų dokumentų, bet ir dėl to, kad dar visai neseniai pats J. Bidenas dėl analogiškų veiksmų kaltino buvusį JAV prezidentą Donaldą Trumpą.

Ekspertus pribloškė spaudos sekretorės Karine Jean-Pierre nekompetencija

Jau net ir dalis pačių demokratų partijos narių ragina Baltuosius rūmus tesėti pažadus dėl skaidrumo ir kuo aiškiau papasakoti, kaip dokumentai atsidūrė prezidento namuose ir analitiniame centre[1].

Antradienį Baltųjų rūmų pareigūnas Ianas Samsas pagaliau sutiko pabendrauti su žiniasklaida. Jis teigė, kad dėl vykstančio Teisingumo departamento tyrimo Baltųjų rūmų galimybės atsakingai atskleisti informaciją yra ribotos, mat pareigūnai stengiasi viešai paaiškinti, kas įvyko, nepakenkiant federaliniam tyrimui.
Vis dėlto, net JAV teisės ekspertai kelia klausimų dėl Baltųjų rūmų vengimo kalbėti šia tema. Dabar jau kalbama apie tai, kad Baltieji rūmai nutylėjo apie netinkamai saugomus dokumentus, tikėdamiesi, kad J. Bidenas išvengs politinio skandalo. Dalis ekspertų net pabrėžia, kad Teisingumo departamentas nenurodė Baltiesiems rūmams tylėti apie faktus, kuriais grindžiamas tyrimas.

Teisininkas Andrew Weissmannas, vyriausiasis prokuroras specialiojo patarėjo Roberto Muellerio tyrime dėl buvusio prezidento Donaldo Trumpo, tviteryje rašė:

„Nėra nieko, kas teisiškai neleistų tyrime dalyvaujančiam asmeniui viešai kalbėti.“

Kritikai dėl Baltųjų rūmų tylos augant, Baltųjų rūmų spaudos konferencijoje pasirodė spaudos sekretorė Karine Jean-Pierre.

Kai vienas žurnalistas K. Jean-Pierre paklausė dėl dokumentų, rastų prezidento namuose ir pasiteiravo, ar šiuo metu yra atliekama daugiau kratų, Baltųjų rūmų spaudos sekretorė nepasiūlė beveik jokios informacijos.

„Mes atsakėme į daugybę klausimų iš čia. Prezidentas atsakė į daugybę klausimų. Aš tiesiog ir toliau ketinu čia elgtis apdairiai. Ketinu leisti šiam vykstančiam tyrimui, šiam vykstančiam teisiniam procesui tęstis, ir leisti, kad šis procesas tęstųsi vadovaujant specialiajam patarėjui. Neketinu čia komentuoti“, – atsakė K. Jean-Pierre[2].

Toks atsakymas nustebino daugelį ekspertų. „Fox News“ žurnalistas Joe Concha net pabrėžė, kad šis J.Bideno įslaptintų dokumentų skandalas atskleidė, jog K. Jean-Pierre nėra tinkama savo pareigoms eiti.

„Karine Jean-Pierre įrodė, kad ji nėra tinkama šiam darbui, šiame lygmenyje. Tuo įsitikinome dabar, per pastaruosius porą mėnesių, nes ji nuolat kartoja tą patį, tarsi būtų beveik užprogramuota, tarsi nesugebėtų mąstyti greitai tik tai, kad prezidentas „labai rimtai vertina šiuos dokumentus“. Per vieną spaudos konferenciją ji pažodžiui šią frazę pasakė 17 kartų. Ir tuo pat metu ji kalba apie tai, kokia skaidri su visuomene buvo administracija, neatsakydama į klausimus“, – sakė jis.
Bausmė
J. Bidenas gali sulaukti bausmės. Tingey Injury Law Firm/Unsplash nuotrauka

Prezidento advokatai prašė Teisingumo departamento nepradėti tyrimo

Beveik jokios informacijos atskleisti nenorinti J. Bideno administracija galimai turi ką slėpti nuo visuomenės. JAV žiniasklaida skelbia, kad prezidento advokatai prašė teisingumo departamento nerengti viešos kratos J. Bideno kabinete bei namuose ir neįtraukti į šį procesą FTB pareigūnų.

Pasak skirtingų šaltinių, J. Bideno advokatai vengė FTB dalyvavimo ieškant ir identifikuojant slaptus dokumentus, o siekdami užkirsti tam kelią, patys savanoriškai perdavė pirmąją J. Bideno vardu pavadintame analitiniame centre aptiktą dokumentų partiją[3].

Tik tuomet, kai generaliniam prokurorui Merrickui Garlandui buvo patarta paskirti specialųjį patarėją šiuo klausimu, netrukus žiniasklaidą ir visuomenę pasiekė žinia apie J. Bideno laikytus įslaptintus dokumentus.

Iki to laiko J. Bideno advokatai ir teisingumo departamentas derėjosi dėl FTB įtraukimo, bet galiausiai susitarė, kad patys prezidento teisininkai atliks dokumentų paiešką.

Prezidentas gali susidurti su dideliais teisiniais nemalonumais

Pasirodant vis naujai informacijai, J. Bideno situacija komplikuojasi, o kartu, auga šansai, kad prezidentui bus pateikti realūs kaltinimai. Dalis ekspertų pabrėžia, kad skirtinguose vietose randami įslaptinti dokumentai yra netiesioginiai įrodymai, kad tai nebuvo tik vienas atvejis, kai dokumentas buvo netyčia pamestas – tai leidžia manyti, kad jie buvo slepiami sąmoningai ir tyčia[4]

O tokių atvejų ir situacijų pavyzdžių, kai dėl analogiškų veiksmų asmuo sulaukė realios bausmės, JAV netrūksta. Federaliniai prokurorai yra iškėlę daugybę bylų asmenims, kurie netinkamai elgėsi su įslaptintais dokumentais.

Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) direktoriaus pareigas ėjęs Deividas Petreusas įslaptintus dokumentus laikė savo namuose, o dėl to jam buvo pateikti kaltinimai, jis pripažino savo kaltę.

Johnas Deutchas, taip pat CŽV direktorius, slaptą informaciją vėlgi laikė savo rezidencijoje. Norėdamas derėtis su prokurorais dėl kaltės pripažinimo, jis sulaukė prezidento malonės. Kitiems buvo pareikšti kaltinimai dėl kur kas smulkesnių pažeidimų.

Negana to, tyrimas dėl analogiškų D. Trumpo veiksmų jau yra sulaukęs didelio tų pačių demokratų pritarimo. Neabejojama, kad iki galo ištirti J. Bideno veiksmus ir galimai net jį nubausti dabar sieks ir respublikonai.

Prezidentą J. Bideną kritikuoja net B. Obamos administracijos pareigūnai

J. Bidenui vis giliau grimstant į šį skandalą, nuo jo nusisukti gali net artimiausi rėmėjai ir kolegos. Pavyzdžiui, Walteris Shaubas, buvęs JAV Vyriausybės etikos biuro (USOGE) direktorius B. Obamos administracijos laikais, tuomet, kai viceprezidentu buvo J. Bidenas, pasisakė prieš jį ir kritikavo jo elgesį su įslaptintais dokumentais.

„D. Trumpas sąmoningai priešinosi Nacionalinio archyvo reikalavimams pateikti įslaptintus dokumentus, kuriuos, kaip atrodo, jis tyčia išsaugojo, ir trukdė vyriausybei juos susigrąžinti, tuo tarpu J. Bidenas nedelsdamas savarankiškai pranešė ir iš karto perdavė dokumentus vyriausybei. Tai nereiškia, kad J. Bideno įslaptintų dokumentų saugojimas buvo priimtinas. Aplaidumas, parodytas netinkamai tvarkant įrašus, ypač tuos, kurie buvo saugomi jo garaže, yra pasibaisėtinas“, – teigia W. Shaubas[5].

Negana to, yra manančių, kad istoriją apie slaptus dokumentus paviešino ne kas kitas, bet J. Bidenui kelią į 2024 m. rinkimus užkirsti norintis demokratų partijos narys[6].

Tokia teorija skamba gana įtikinamai, atsižvelgiant į tai, kad vis dar nėra žinoma, kas pranešė žiniaslaidai apie šią istoriją. Ją pirmiausiai paskelbė kanalas CBS, dar sausio 9 d.

Pirminiame pranešime buvo nurodyti tik „du šaltiniai, susipažinę su tyrimu“, bet CBS taip ir nenurodė šių anoniminių šaltinių. To nepadarė ir kitos naujienų organizacijos, o Baltieji rūmai patvirtino šią istoriją jau tik po to, kai žurnalistai pradėjo uždavinėti klausimus.