Skandalingas susitarimas: privati JAV finansų įmonė koordinuos investicijas į Ukrainos atstatymą

Finansai ir NT, PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Ukraina
Ukrainos finansus koordinuos JAV finansinė įmonė. Gleb Albovsky/Unsplash nuotrauka

„BlackRock“ ir Ukrainos vyriausybė sudarė sandorį

Stambiausia investicijų valdytoja pasaulyje „BlackRock“ ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasirašė susitarimą, kuris leis įmonei koordinuoti tarptautines investicijas, kurios yra skiriamos būsimam Ukrainos atstatymui.

Ukrainos prezidentas ir „BlackRock“ generalinis direktorius Larris Finkas trečiadienį susitarė jau artimiausiu metu sutelkti dėmesį į visų potencialių investuotojų pastangų koordinavimą, o tai, leis „nukreipti nvesticijas į svarbiausius ir didžiausią poveikį turinčius Ukrainos ekonomikos sektorius“[1].

Dar praėjusių metų lapkritį „BlackRock“ ir Ukrainos ekonomikos ministerija pasirašė bendradarbiavimo susitarimo memorandumą. Įmonė jau kurį laiką teikia konsultacinę paramą Ukrainai, tačiau dalis ekspertų atsargiai vertina finansinės kompanijos įsitraukimą į Ukrainos atstatymo koordinavimą ir pabrėžia galimas sandorio rizikas JAV.

Ukrainos atstatymui skiriamų finansų priežiūros sandoris taps problema JAV

Finansų įmonės „BlackRock“ įsitraukimas į Ukrainos atstatymui skirtų finansų koordinavimo bei priežiūros procesus daugeliui išorės stebėtojų buvo netikėta žinia.

Pastaruoju metu Niujorke įsikūrusi „BlackRock“ yra dažnai minima JAV spaudoje. Pavyzdžiui, įmonė vasarą pateko į žiniasklaidos akiratį po to, kai pasirodė žinia, jog „BlackRock“ yra viena iš kelių didelių investicinių įmonių, dėl kurių iškraipoma būsto rinka.

Tuomet teigta, kad „BlackRock“ ir panašios į ją įmonės, naudodamos savo milžiniškus finansus supirkinėja nedidelius ir nebrangius privačius namus ir taip kelia nekilnojamo turto kainas, o tai turi tiesioginę ekonominę naudą kompanijai. Pavyzdžiui, didesnės būsto kainos naudingos „BlackRock“ jau turimam turtui, ypač tose vietovėse, kuriose įmonė daug investavo, o dirbtinai padidėjusios kainos išstumia sunkiau besiverčiančias ir daug dėl savojo nekilnojamo turto dirbti turinčias šeimas, todėl rinkoje lieka tik turtuoliai arba investicinės įmonės, disponuojančios didžiuliu kapitalu[2].

Dalis dešiniųjų pažiūrų JAV politikos ekspertų pastebi, kad Ukrainos ir „BlackRock“ sandoris yra ypač nesąžiningas būtent iš valstijų perspektyvos.

Manoma, kad „BlackRock“ iš Ukrainos vyriausybės gaus solidų užmokestį už patarimus rengiant šį rekonstrukcijos planą, o pati Ukrainos vyriausybė šiuo metu didžiąją dalį lėšų gauna iš JAV ir kitų Vakarų valstybių.

Tai reiškia, kad „BlackRock“ per Ukrainos vyriausybę gauna JAV mokesčių mokėtojų pinigus už tai, kad parengtų planą, kuris užtikrintų sėkmingas būsimas investicijas Ukrainoje, padarytas iš pinigų, kurie buvo uždirbti padarius Amerikos būstą neįperkamą, taip kenkiant tūkstančiams prastai besiverčiančių amerikiečių šeimų.
Finansai
Ukraina sulaukia gausios finansinės paramos. Markus Winkler/Unsplash nuotrauka

Ukrainos atstatymui skirtus finansus gali koordinuoti ir Europos Komisija, ir Pasaulio bankas

Apie būtinybę atidžiai prižiūrėti finansinius srautus, plaukiančius Ukrainos atstatymui, kalbama jau ne vieną mėnesį. Ne kartą buvo sudaromas ir organizacijų sąrašas, kurios galėtų skaidriai prižiūrėti, kad finansai Ukrainoje iš tiesų būtų naudojami efektyviai ir tikslingai. Kadangi Ukrainos ekonomikos atkūrimas kainuos šimtus milijardų dolerių, finansinis atskaitingumas yra būtinybė.

Nors viena vertus galima numanyti, kad pati Ukrainos vyriausybė gali geriausiai žinoti savuosius poreikius, problema kyla dėl šalyje įsigalėjusios korupcijos, politinio skaidrumo stokos ir oligarchų įtakos. Būtent todėl reikalinga išorės priežiūros institucija.

Viena iš pagrindinių kandidačių, galinčių koordinuoti Ukrainos atstatymui skiriamus finansus, ilgą laiką laikyta Europos Komisija (EK). Ukraina siekia tapti Europos Sąjungos (ES) nare, tad logiška, jog EK užtikrintų, kad potenciali ES kandidatė skaidriai vykdytų finansinius procesus.

Be to, EK jau administruoja Europos ekonomikos atkūrimo planą, pagal kurį skiriamos lėšos, padedančios ES valstybėms narėms finansuoti ekologinį ir skaitmeninį perėjimą, o EK jau pati siūlė savo paslaugas Ukrainai[3].

Vis dėlto, Ukrainos vyriausybė gali suklysti arba net turėti faktų, kuriuos būtų norima nuslėpti nuo ES. Atidi EK priežiūra galėtų sukelti dabar Ukrainai skiriamos pagarbos ir įvertinimo riziką, todėl to galimai siekiama išvengti užmezgus bendradarbiavimą su privačia finansų kompanija.

Kita kandidatė į Ukrainai skiriamų finansinių aukų priežiūros vaidmenį yra EBPO, kuri jau peržiūrėjo Ukrainos viešųjų investicijų tvarką, viešojo administravimo valdymą ir regioninės plėtros programas.

Manoma, kad Pasaulio bankas, pats skiriantis lėšų atstatymo projektams ir darbams Ukrainoje, taip pat galėtų įsitraukti į finansų priežiūros procesus.

Tačiau kritikai atrėžia, kad Pasaulio bankas yra pernelyg sudėtinga institucija, pasižyminti biurokratiniais neaiškumais, kurie užkirstų kelią sparčiam finansų skirstymui ir atitinkamai greitiems atstatymo darbų procesams.