„Wagner“ stiprina savo buvimą Baltarusijoje, Lenkija ir Lietuva skuba reaguoti
„Wagner“ grupuotė su jos įkūrėju Jevgeniju Prigožinu priešakyje birželio mėnesį bandė surengti perversmą Maskvoje. Šie planai žlugo vos per parą. Vietoje to, kad „Wagner“ sulauktų pačios griežčiausios bausmės, grupuotė ir jos vadovas galiausiai atsidūrė Baltarusijoje.
Per liepos mėnesį iš Rusijos į Baltarusiją buvo perkelta daugybė „Wagner“ samdinių: remiantis skirtingais pranešimais, į Baltarusiją atvyko daugiau nei dešimt kolonų su samdinių grupuotės kariais, į mūsų kaimyninės šalies teritoriją atvyko ir šarvuočių kolona. Baltarusijos gynybos ministerija tvirtino, kad „Wagner“ „pasidalins“ savo patirtimi su Baltarusijos kariškiais.
Kaip ir galima numanyti, taip besivystanti situacija kelia didelį nerimą tiek Lietuvoje, tiek ir Lenkijoje. Siena su Baltarusija ir viena pavojingiausių vietų pasaulyje laikomas Suvalkų koridorius verčia lenkų ir lietuvių sprendimų priėmėjus rengtis pačiam juodžiausiam scenarijui, o analitikus ir apžvalgininkus skatina diskutuoti apie tai, kaip ši situacija gali eskaluotis toliau.
Nuo šio penktadienio Lietuva jau paskelbė uždariusi Šumsko ir Tverečiaus pasienio kontrolės punktus su Baltarusija. Vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės teigimu, sprendimas priimtas tiek dėl samdinių grupuotės „Wagner“ keliamos grėsmės, tiek siekiant sumažinti kontrabandos srautus. Baltijos šalys bei Lenkija kalbasi ir dėl galimybių visiškai uždaryti sienas Baltarusija, galutiniai akcentai bus derinami dar šį mėnesį Varšuvoje.
Lietuvos ir Lenkijos duomenimis, Baltarusijoje šiuo metu yra apie 4 tūkst. „Wagner“ samdinių, dalis jų – arti Lietuvos ir Lenkijos sienų. Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas tvirtina, kad samdinių skaičius gali siekti ir iki 4,5 tūkstančio.
Tuo tarpu Ukrainos Jungtinių ginkluotųjų pajėgų vadas generolas leitenantas Sergėjus Naevas skelbia, kad dabar Baltarusijoje yra daugiau nei šeši tūkstančiai Rusijos privačios bendrovės „Wagner“ samdinių.
Tokia situacija verčia nerimauti visuomenę ir kvestionuoti tai, ko reikia laukti toliau: galimų provokacijų pasienyje, „Wagner“ bandymų užimti Suvalkų koridorių ar net veržimosi į Lenkijos ar Lietuvos teritorijas ir taip, galimos akistatos su NATO? Lietuvos ir Lenkijos karo ir politikos ekspertai dalijasi savo įžvalgomis.
Lenkų ekspertai: „Wagner“ yra Kremliaus bauginimo įrankis
Lenkų karo ekspertas Mariuszas Cielma teigia, kad „Wagner“ grupės karių buvimas Baltarusijoje yra Kremliaus ir Minsko įrankis, sumaniai naudojamas bauginimo operacijose. Tačiau ekspertas pabrėžia, kad kariai gali tapti pavojumi ir pačiam Baltarusijos vadovui Aliaksandrui Lukašenkai.
Jo teigimu, Maskvos ir Minsko valdžios požiūriu, pagrindinė šių pajėgų laikymo Baltarusijos teritorijoje nauda šiuo metu yra jų panaudojimas informacinėje ir bauginimo operacijoje prieš Ukrainą ir, žinoma, NATO.
„Jie tarnauja emocijoms, baimei sukelti, verčia Ukrainą, Vakarų kaimynes svarstyti įvairius scenarijus, ruoštis provokacijos, net jei tai ir yra mažai tikėtini scenarijai. Jie verčia įvertinti įvairias situacijas, su tuo susijusias išlaidas, net jei tai būtų kariuomenės perdislokavimas arčiau sienos, žvalgybos, kitų tarnybų veiklos suintensyvėjimas“, – sako M. Cielma.
Jo nuomone, nepriklausomai nuo to, ar Kremlius ir Minskas turi planą dėl realios eskalacijos, „Wagner“ buvimas Baltarusijoje negali tęstis amžinai: kariai lauko stovyklose galės likti kelias savaites, geriausiai, mėnesius, kol ateis šaltasis periodas.
Vis dėlto, ekspertas nesiryžta galutinai atmesti galimybės, kad „Wagner“ bandys prasiveržti į Lenkijos ar Lietuvos teritorijos. M. Cielmos teigimu, galima įsivaizduoti įvairius juodus scenarijus, pavyzdžiui, bandymus panaudoti karius siekiant destabilizuoti pasienį arba įtraukiant juos į migrantų gabenimo schemas. Tačiau, eksperto nuomone, didesnė grėsmė nei kelių tūkstančių žmonių išpuolis Suvalkų koridoriuje yra pavojus A. Lukašenkos kontrolės ir valdžios sistemai.
Tuo tarpu lenkų politikos žurnalistas ir knygos „Privati pasaulio kariuomenė“ autorius Zbigniewas Parafianowiczius neatmeta galimybės, kad „Wagner“ kariai „prispaus“ NATO šalis, o tiksliau, Lenkiją ir Lietuvą.
„Tačiau jokiu būdu neturėtume jų bijoti, nes visa „Wagner“ grupės jėga ir Rusijos politikos stiprybė visada buvo grindžiama baimės valdymo principais“, – sako jis.
Z. Parafianowiczius, paklaustas apie kalbas apie galimas įtampas Suvalkų koridoriuje teigia, kad tai, ką dabar girdime medijose dažniausiai yra bandymas „praktikuoti gana pigią propagandą siekiant įbauginti rytinį NATO flangą“.
Žurnalisto teigimu, jei „Wagner“ grupė nuspręs išbandyti save NATO pasienyje, ji bus paprasčiausiai sunaikinta, kaip 2018 m. Sirijoje buvo sunaikinta amerikiečių, kai norėjo užimti jų kontroliuojamus naftos įrenginius.
Kamilis Klysinskis, Rytų studijų centro ekspertas Baltarusijos klausimais, ekspertas, teigia, kad „Wagner“ į Baltarusiją atvyko be sunkiosios technikos, ginklų, tankų, raketinių sistemų, o tai reiškia, kad su tuo, ką turi, jie dabar tikrai negalėtų sėkmingai pulti Suvalkų koridoriaus. Eksperto teigimu, galiausiai kariai neužsibus Baltarusijoje ir bus išsiųsti į Afriką.
K. Klysinskis pabrėžia, kad netiesa, jog kariai juda link Lenkijos pasienio.
„Ši informacija gaunama iš nepatikrintų kanalų ir paskyrų „Telegram“ . Baltarusijos kanalai, kurie užsiima karinių ar puskarininkių kolonų judėjimu šalyje, nepraneša apie karių judėjimą link vienos ar kitos sienos“, – teigia K. Klysinskis
Jis primena, kad Amerikos karo tyrimų institutas (ISW) įvertino, kad Baltarusijoje įsikūrusios samdinių pajėgos nekelia jokios karinės grėsmės Lenkijai ar Ukrainai, nebent jos būtų aprūpintos sunkiąja ginkluote. Jei situacija pakistų, eksperto teigimu A. Lukašenka tuomet galėtų nedelsdamas paskelbti, kad atiduoda valdžią, o tai būtų nesuprantamas gestas tiek jo artimiausiai aplinkai, tiek jo šalininkams tarp paprastų piliečių.
„Jie į Baltarusiją atvyko be sunkiosios technikos, be sunkiosios ginkluotės, be tankų, patrankų, raketinių sistemų. Visą savo įrangą jie atidavė dar būdami Rusijoje. Galbūt jie turi šaulių ginklų ir žvalgybinių dronų. Jie tikrai turi su savimi sunkvežimių, lengvųjų automobilių ir visureigių. Taip pat keliolika šarvuočių be sunkiosios ginkluotės. Lenkijos, Lietuvos ar Ukrainos sieną būtų absurdiška. Turime į tai žvelgti racionaliai. Pasienyje turime stiprių pajėgų, ir „Wagner“ tai žino. Tikėtina, kad dalis šių karių bus išsiųsti į Afriką. Jų vadas Baltarusijoje yra Ukrainoje gimęs Sergejus Čubko, didžiąją savo karjeros praleidęs Centrinės Afrikos Respublikoje, Malyje, Libijoje. Galbūt jo darbas buvo organizuoti kontrabandą į Afriką. Neatrodo, kad „Wagner“ grupė ilgiau pasiliks Baltarusijoje. Tai neatitinka Lukašenkos interesų“, – teigia K. Klysinskis.
Lietuvos ekspertai ramina visuomenę, bet ragina ruoštis
Į situaciją Baltarusijoje ir pasienyje telkiamas „Wagner“ pajėgas reaguojama ir Lietuvoje. Atsargos pulkininkas Vaidotas Malinionis pastebėjo, kad su „Wagner“ Baltarusijoje grėsmės lygis Lietuvoje didėja, grėsmių įvairovė keičiasi.
„Baltarusija bet kuriuo atveju nėra mums draugiška valstybė – tai jau parodė nelegalių migrantų organizavimas iš Baltarusijos pusės. Dabar iki galo nežinome, kiek „Wagner“ grupuotės bus ir ar bus, kokie bus tolesni sumanymai. Kol kas situacija aplink mūsų sieną negerėja“, – sako jis.
V. Malinionio teigimu, būtų logiška, jeigu būtų imamasi griežtesnių priemonių kontrolei. V.Malinionis svarstė, kad „Wagner“, o ir kiti kovotojai, gali būti infiltruoti su turistais, tačiau jų veikimo krypčių gali būti daugiau – ar pulti Kijevo kryptimi, gal paaštrinti situaciją su kaimynais, o galbūt geriau paruošti nelegalius migrantus, prisidengiant „Wagner“ samdiniais.
Tuo tarpu Lietuvos kariuomenės vadas Vytautas Jonas Žukas pabrėžia, kad šiuo metu negali patvirtinti, kad „Wagner“ karių ir technikos kolonos atvyksta prie Lenkijos sienos.
„Transporto priemonių kolonos, kurios atvyko iš Rusijos ir dabar yra dislokuotos Baltarusijos vidury, tai čia nėra jokio pajėgų sutelkimo. 100 karių tai yra niekai. 100 karių negali pradėti jokių veiksnių, tuo labiau jie neturi jokios priedangos iš oro – nei aviacijos, nei artilerijos“, – sako V. J. Žukas.
Lietuvos kariuomenės vado teigimu, „Wagner“ karių telkimas Baltarusijos teritorijos gali būti iššauktas skirtingų politinių priežasčių, tačiau nėra jokių požymių, kad būtų planuojamas kažkoks įsiveržimas į Lenkijos arba Lietuvos teritoriją. Kariuomenės vadas pabrėžia ir tai, kad šiuo metu Kaliningrado pusėje nesimato jokių judesių, veiksmų.
„Jei būtų planuojama karinė operacija, mes aiškiai matytume veiksmus ir sujudimą, ir aiškią intenciją, kad yra bendri koordinuoti veiksmai. To nėra“, – akcentuoja V. J. Žukas.