Šių metų liepa baigiasi: likusias dienas bus šilti, bet šlapi orai

GamtaG. B.
Suprasti akimirksniu
Lietus
Vasarą jau persirito į antrąją pusę. Mike Kotsch/Unsplash nuotrauka

Likusios liepos mėnesio dienos – šiltos, tačiau šlapios

Šis pirmadienis pradeda jau priešpaskutinę liepos mėnesio savaitę, o tai reiškia, kad vasara jau pereina į antrąją savo pusę. Jau atostogavę džiaugiasi praėjusio poilsio akimirkomis bei emocijomis, o atostogoms tik besiruošiantys – entuziastingai laukia savųjų laisvadienių.

Tačiau atostogų nuotaiką šią savaitę ir toliau gadinti gali vasariškos nuotaikos įpūsti tikrai negalintys orai. Priešpaskutinė liepos mėnesio savaitė Lietuvoje prasideda apniukusiu dangumi ir vietomis iškristi galinčiais krituliais, o sinoptikai perspėja, kad visą ateinančią savaitę šalyje įsivyraus vidutiniškai šilti, tačiau lietingi bei debesuoti orai.

Pirmadienį dangus bene visoje Lietuvoje bus debesuotas, dalyje šalies gali trumpai palyti, griaudėti perkūnija[1]. Oro temperatūra svyruos tarp 20-25 laipsnių šilumos. Antradienis Lietuvoje bus panašus: daugelyje rajonų trumpai palys, o lietų lydės ir gana stiprus vėjas, gali kilti perkūnijos. Oro temperatūra dieną sieks 22-27.

Trečiadienį daugelyje šalies vietų gali protarpiais lyti, pūs vidutinio stiprumo vėjas. Dieną šils iki 20-25 laipsnių šilumos. Ketvirtadienį palys gausiau, vėl griaudės perkūnija. Dieną oras sušils iki 17-22 laipsnių šilumos. Tuo tarpu penktadienį pasitiksime jau sausesnius orus, trumpai palis tik kai kur, vyraus 20-25 laipsnių šiluma.

Remiantis dabartinėmis prognozėmis, savaitgalis Lietuvoje turėtų būti šiltas, tačiau šeštadienį kai kuriose šalies vietose taip pat nepavyks išvengti trumpalaikio lietaus. Sekmadienį lietus žadamas jau daug kur[2].

Tuo tarpu vandens temperatūra upėse šiuo metu siekia 15–23 laipsnius, ežeruose – 18–21, Kuršių mariose – 18–20, o Baltijos jūroje – 18–19 laipsnius šilumos. Tiesa, artimiausiu metu numatomas nedidelis vandens lygių svyravimas, daug kur – kilimas[3].

Artimiausiu metu giedrų ir itin šiltų orų nežadama

Sinoptikai teigia, kad dienos ilgumas, lyginant su Joninių laikotarpiu, priešpaskutinę liepos mėnesio savaitę jau yra sutrumpėjęs maždaug 45 min. Kita vertus, neatsižvelgiant į tai, būtent šiuo laikotarpiu, vidutiniškai fiksuojamos pačios šilčiausios metų dienos. Tačiau šie metai gali būti išimtis[4].

Liepos trečiasis ir rugpjūčio pirmasis dešimtadieniai būna patys šilčiausi metuose, tiesa, tik statistiškai, paėmus 30 metų vidurkį. Realybėje, karščiausias metų laikotarpis gali būti bet kada vasarą. Pavyzdžiui, atsigręžkime ir pažvelkime į kelių pastarųjų vasarų orus.

2022 metais karščiausias buvo rugpjūčio antras dešimtadienis, 2021 m. – liepos antras dešimtadienis, 2020 m. – birželio trečias dešimtadienis.

Sinoptikai teigia, kad atsakyti į klausimą, kaip bus šiemet, kol kas yra itin nelengva. Galbūt vasaros šilumos pikas dar laukia, galbūt jis jau buvo. Tačiau bent jau kol kas atrodo, kad laukiantiems karštesnių orų gerų žinių nėra, karščiai kol kas neprognozuojami, o artimiausią savaitę ir toliau vyraus vidutiniški, tradicinei lietuviškai vasarai itin būdingi orai[5].

Orai
Šią savaitę nestigs lietaus, tačiau orai bus šilti. Chris Reyem/Unsplash nuotrauka

Koks bus likęs liepos mėnuo?

Tačiau ar artimiausiomis dienomis prognozuojami lietingi ir drėgni orai reiškia, kad šios vasaros pikas iš tiesų jau buvo pasiektas ir tikrai labai šiltų orų tikėtis negalime? Nuliūsti ir skubėti „laidoti“ šios vasaros dar tikrai nereikia, tačiau sinoptikai teigia, kad įvairūs ilgalaikių prognozių modeliai skaičiuoja, kad liepos paskutinė ir rugpjūčio pirma savaitės gali būti net vėsesnės bei drėgnesnės už daugiametį vidurkį.

Klimatologas Gintautas Stankūnavičius, apžvelgęs paskutinius orų prognozių modelius, teigia, kad prognozių schemos rodo, kad vidutiniškai žemesnio slėgio laukas iki rugpjūčio mėnesio pradžios išsilaikys virš Šiaurės Europos, o aukštesnio – virš Pietų Europos.

Klimatologas teigia, jog pažvelgus į situaciją mūsų šalyje galima teigti, kad daugiausiai kritulių iškris būtent priešpaskutinę liepos trečiąjį dešimtadienį, o šiltesni orai numatomi nebent pačioje liepos mėnesio pabaigoje ir rugpjūčio pradžioje[6].