Šiltos vietos bičiuliams? G. Landsbergio komandoje dirbo skandalingasis M. A. Haroldas

Lietuva, NuomonėsEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
G. Landsbergis
G. Landsbergis nešykštėjo patogių pareigų savo bičiuliams. Andriaus Ufarto/ELTA nuotrauka

G. Landsbergis nešykštėjo bičiuliams patogių vietų – į savo komunikacijos kompaniją įdarbino M. A. Haroldą

Nuėjus senajai Vyriausybei, Lietuvos politinę padangę sukrėtė dar vienas politinis skandalas. Šį kartą jo epicentre atsidūrė garsusis šalies anūkas, ėjęs užsienio reikalų ministro pareigas, Gabrielius Landsbergis. Paaiškėjo, kad jo vadovaujama ministerija net du metus samdė skandalingąjį M. A. Haroldą ir iš viso pasirašė sutarčių už 35 tūkst. eurų, nors specialistų jai ir taip netrūko.

Atskleista, kad G. Landsbergį, šiam einant Užsienio reikalų ministerijos vadovo pareigas, net du metus komunikacijos klausimais konsultavo Lietuvoje gyvenantis britas, buvęs Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys Markas Adomas Haroldas[1]. Pagrindinė jo veikla esą buvo susijusi su kitų parašytų tekstų skaitymu, nors ministras tuo metu turėjo savo atstovę spaudai Pauliną Levickytę, o komunikacijos klausimais dirba Komunikacijos ir kultūrinės diplomatijos departamentas.

Būtų ne taip skaudu, jei tai būtų pirmas kartas, kada aštrialiežuviui M. A. Haroldui būtų skiriama šilta „vietelė“. Panašu, kad tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje nuolat gebantis atsidurti konservatorių patarėjas jau spėjo pašildyti ir Vilniaus miesto meru tapusio Valdo Benkunsko pašonę, kai buvo paskirtas „Vilniaus naktinio biuro“ valdybos pirmininku. Kartu su šiomis pareigomis M. A. Haroldui kas mėnesį plaukė ir didesnis nei vidutinis – 1,5 tūkst. eurų – atlyginimas, nors, kaip sostinės tarybos narys Aleksandras Nemunaitis atskleidė, taryba renkasi vos porą kartų per metus[2].

M. A. Haroldo komunikacijos sugebėjimais suabejoti verčia ir šio netinkami pasisakymai socialinėse platformose, už ką jis ir buvo pašalintas iš Liberalų sąjūdžio, tačiau, panašu, labai tiko G. Landsbergiui į parankę.

M. A. Haroldo reputacija klausimų sukėlė ne vienam

Tuo tarpu apie M. A. Haroldą atsiliepę žmonės patyliukais kalbėjo, kad dabar suprantantys, kokia tos stiprios sklidusios arogancijos paslaptis ir stebėjosi, kodėl šis, neaišku, kam dirbantis, ką atstovaujantis ir kieno nurodymu veikiantis asmuo staiga imasi rašyti „paklodžių“ vietiniam užsienio reikalų ministrui.

„Teko kiek pabendrauti su tuo komunistuojančiu iškrypėliu, baigėme, kai jis pareiškė, kad tradicinė šeima yra putinizmas. Čia neaišku iš kur atsiradęs galimai užsienio agentas, bet kai gyvename pseudovalstybėje, kuri neturi savarankiškos nei užsienio, nei vidaus politikos, nestebina, kad tokių prisiveisę, KGB grybas gali būti jam net ir pilietybę išdavęs.“ – savo patirtimi dalinosi kitas internautas.

„Anksčiau kokio konflikto metu sakydavo eik tu nx, o dabar,- slinkite „Twitter“, – apie M. A. Haroldo komunikacinius sugebėjimus atsiliepė viena komentatorė.

Tiesa, rodos, bent kiek reikalingas santūrumas atstovaujant tokį svarbų asmenį kaip šalies užsienio reikalų ministrą, M. A. Haroldui visiškai nebūdingas. Štai jis ir toliau dalinasi savo įžvalgomis, pavyzdžiui, apie parduotuvėje esančias etiketes.

„Kai grįšiu namo, įsikišiu savo riešutus į burną ir pačiulpsiu savo žiemos kamuoliukus. Atsiprašau, kad negalėjau nepaskelbti šio baisaus įrašo, prašau atleisti man.“ – savo paskyroje rašė M. A. Haroldas[3].

M. A. Haroldas bičiuliavosi ir su O. Šurajevu bei B. Lastausku

Nenuostabu, kad užsienio reikalų ministrui patarinėjo Lietuvos emigrantas M. A. Haroldas, o savo pareigas baigusiai eiti premjerei Ingridai Šimonytei – kadaise nuogą sėdimąją dalį televizoriaus ekranuose rodęs Olegas Šurajevas, kai didžiausiu šalies patriotu yra laikomas tos pačio būrio atstovas švedas Jonas Ohmanas, norėjęs, kad rusai Lietuvą „šiek tiek papultų“.

J. Ohmanas per Vilniuje vykusį NATO viršūnių susitikimą pasisakė prieš Lietuvos vėliavos iškėlimą ir išvadino kai kuriuos šalies piliečius „vatnikais“, tarp jų ir sportininką Žydrūną Savicką. Be to, jo įsteigtos „Blue/Yellow“ organizacijoje nuo 2022 m. darbuotojams išmokami atlyginimai staigiai pradėjo augti – nuo 1,7 tūkst. Eur iki 5,02 tūkst. Eur, kas buvo daugiau nei seimo nario atlyginimas.

Grįžtant prie M. A. Haroldo, šis nė neslėpė savo ryšių su minimais asmenimis, kur jie smagiai komentavo po O. Šurajevo įrašais „Facebook“. Viename jų Lietuvos britas kreipėsi į O. Šurajevą: „Oho, Olegas labai gražiai atrodo! Ir jis pradėjo judo pamokas lankyt oho! Aj ne, olegas tas su raudonu pažymėjimu“.

Komentarai
M. A. Haroldas bičiuliaujasi su O. Šurajevu. Ekrano nuotrauka

Po G. Landsbergio dešiniosios rankos įrašu pasisakė ir B. Lastauskas, pasidalinęs savo minčių perlais apie vyrus ir testosteroną bei šių išskyrimą į atskirą kategoriją sporto rungtynių metu.

Komentarai
Užvirė diskusija, ar vyrai su žemu testosteronu turėtų varžytis atskirose kategorijose. Ekrano nuotrauka

Be visa ko, G. Landsbergiui net dvejus metus už piliečių pinigus patarinėjęs M. A. Haraldas laikėsi pozicijos, kad nėra svarbi visuomenės daugumos nuomonė, mat to atskirai nenumato Konstitucija. Tą jis pasakė kalbėdamas apie vienalytės partnerystės įteisinimą nepriklausomai nuo to, pritaria tam didžioji dalis Lietuvoje gyvenančių žmonių ar ne[4].

„Niekur Konstitucijoje neparašyta, kad „svarbiausia visuomenės daugumos nuomonė“. Politikai, kurie slepiasi už tą nesupratimą tiesiog nesupranta (arba nenori suprast) savo funkcijos demokratinėje sistemoje.“ – komentavo ištrauka iš susirašinėjimo su tuometine „darbiete“ I. Kačinskaite-Urboniene pasidalinęs M. A. Haraldas.

Vyriausiąją rinkimų komisiją išvadino „gaidžiu“

Jau nenuostabu, kad tokiems veikėjams kaip M. A. Haraldas pagarba kitam žmogui ir jo politinėms pažiūroms yra svetimas dalykas, tačiau vis dėlto keista, kaip buvęs diplomatijos vadovas G. Landsbergis apskritai nepabijojo susitepti savo rankų į savo komandą pakviesdamas žmogų, kuris akivaizdžiai žemina politinius oponentus ir juos palaikančią visuomenės dalį.

Pastarasis ne tik, kad nepasidalino jokia argumentuota nuomone, bet užuot aušinęs savo burną tik dalinosi Laisvės partijos nuotrauka, o prie jos tik pridėjo skambų užrašą „VRK gaidys“.

M. A. Haroldo pasisakymas
M. A. Haroldas išreiškė palaikymą Laisvės partijai. Ekrano kopija iš M. A. Haroldo „Facebook“ paskyros

Kitose nuotraukose neapykanta 2020 m. rinkimų metu į valdžią išrinktiems „valstiečiams“ dar labiau atsiskleidė – štai kaip savo socialinės paskyros pagrindinę nuotrauką M. A. Haraldas užsidėjęs R. Karbauskį, kuriam vidurinį pirštą rodo G. Landsbergis.

M. A. Haroldo pasisakymas
Lietuvos britas demonstravo neapykantą „valstiečiams“. Ekrano kopija iš M. A. Haroldo „Facebook“ paskyros

Vėliau M. A. Haraldas pakeitė savo pagrindinę nuotrauką, kurioje ant N. Vasiliauskaitės komentaro uždėjęs savo nuotrauką su užrašu „Sudie Veryga“.

Ar tai yra metodai, kaip šildytis greta ministro šono?

M. A. Haroldo pasisakymas
Lietuvos britas demonstravo neapykantą „valstiečiams“. Ekrano kopija iš M. A. Haroldo „Facebook“ paskyros