Šiaurės Korėja nori stiprinti ryšius su Rusija
Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas savo sveikinime Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui svarbios nacionalinės šventės proga išreiškė norą plėtoti glaudesnius strateginius ryšius tarp šių dviejų šalių.
Rusijos dienos proga, kuri yra švenčiama birželio 12 d., minint 1990 m. priimtą RSFSR valstybinio suvereniteto deklaraciją, V. Putinui skirtoje žinutėje Kim Jong Unas kolegai iš Rusijos teigė, kad draugiški Šiaurės Korėjos ir Rusijos santykiai yra „vertingas strateginis turtas“. Šiaurės Korėjos lyderis taip pat pabrėžė, kad jo šalis dės pastangas, kad tokie bendradarbiavimo ryšiai būtų „nepaliaujamai plėtojami“[1].
Kim Jong Unas palietė ir Rusijos-Ukrainos karo temą, sakydamas, kad Rusijos žmonių kova „prieš priešiškų jėgų siekį atimti iš Maskvos suverenumą ir saugumą įžengė į naują, lemiamą etapą“, o jo paties tauta teikia Rusijai „visapusišką paramą ir solidarumą“.
„Teisingumas neabejotinai nugalės, o Rusijos liaudis ir toliau garsins pergalės istoriją“, – sakoma Kim Jong Uno žinutėje V. Putinui, kuria pasidalino ir valstybinė Šiaurės Korėjos televizija[2].
Praėjusiais metais Šiaurės Korėja taip pat sveikino V. Putiną su Rusijos dienos proga. Tuomet Kim Jong Uno pranešime teigta, kad Rusijai „labai sėkmingai pavyksta siekti tikslų ginant savo šalies orumą ir saugumą“. Šiaurės Korėjos vadovas taip pat teisino Rusijos invaziją į Ukrainą.
„Šiaurės Korėjos vyriausybė laikosi tvirtos pozicijos vertinti mūsų ir Rusijos santykius, turinčius ilgą istoriją ir draugystės bei geros kaimynystės tradicijas, ir visapusiškai juos plėsti bei vystyti atsižvelgiant į naujųjų laikų reikalavimus ir abiejų šalių tautų norus“, – ir tuomet apie artimesnio bendradarbiavimo siekį su Rusija užsiminė Šiaurės Korėjos vadovas[3].
V. Putinas, regis, geranoriškai vertina Kim Jong Uno siekius suartinti dvi šalis, kurios dėl joms taikomų sankcijų tampa vis labiau atribotos nuo likusio pasaulio. Praėjusį rugpjūtį V. Putinas pasveikino Šiaurės Korėją išlaisvinimo dienos proga ir pareiškė, kad abi šalys toliau plėtos „visapusiškus ir konstruktyvius dvišalius santykius tam, kad sustiprintų Korėjos pusiasalio ir Šiaurės Rytų Azijos saugumą ir stabilumą“[4].
2022 m. liepos mėn. Šiaurės Korėja pripažino dvi Rusijos remiamas separatistines „liaudies respublikas” Rytų Ukrainoje nepriklausomomis valstybėmis, o pareigūnai iškėlė perspektyvą, kad Šiaurės Korėjos darbuotojai bus siunčiami į jas padėti statybų ir kituose sektoriuose. Rusijos aneksijas pripažįsta tik Šiaurės Korėja ir Sirija.
Santykių su Šiaurės Korėja stiprinimas Rusijai gali būti naudingas finansiškai
Praėjusiais metais pradėdama invaziją į Ukrainą, Rusija sulaukė tvirto atsako iš Vakarų: šaliai buvo paskirtos sankcijos, akivaizdus buvo ir stiprus diplomatinis atsakas – bendradarbiavimas su Vakarų valstybėmis bei jų partnerėmis nutrūko arba sumenko iki minimalaus.
Dėl to, naujų sąjungininkų Rusija buvo priversta ieškoti tarp šalių, kurios dėl vienokių ar kitokių priežasčių taip pat konfliktuoja su JAV ar Europa. Amerikos pareigūnai perspėjo, kad Šiaurės Korėja gali tiekti ginklus Rusijai. Dar kovo mėnesį Maskva nusprendė siųsti savo delegaciją į Šiaurės Korėją, kad ši pasiūlytų maisto produktų eksporto sandorį mainais į ginklus.
„Pagal šį siūlomą sandorį Rusija iš Pchenjano gautų daugiau kaip dvi dešimtis rūšių ginklų ir amunicijos“, – tuomet sakė Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo tarybos atstovas Johnas Kirby.
Bet koks ginklų sandoris su Rusija pažeistų Jungtinių Tautų (JT) rezoliucijas, kuriomis Šiaurės Korėjai draudžiama eksportuoti į kitas šalis arba importuoti iš jų ginklus.
Be to, praėjusiais metais pasirodė pranešimų, kad Rusijos ambasadorius Pchenjane pasiūlė Šiaurės Korėjai siųsti savo darbininkus į dvi Rusijos kontroliuojamas teritorijas Rytų Ukrainoje, kad padėtų atstatyti karo nuniokotą infrastruktūrą.
Tuomet ambasadorius Aleksandras Mačegora sakė, kad, nepaisant Jungtinių Tautų (JT) sankcijų, yra daug galimybių ekonominiam bendradarbiavimui tarp Šiaurės Korėjos ir Ukrainos Donbaso regione esančių Donecko ir Luhansko[5]. Šiaurės Korėja yra vienintelė valstybė, be Rusijos ir Sirijos, pripažinusi Rusijos kontroliuojamų Donecko ir Luhansko teritorijų Rytų Ukrainoje nepriklausomybę.
O diskusijos apie Rusijos ir Šiaurės Korėjos bendradarbiavimą kol kas nėra tuščios. Rusijos vyriausybės duomenimis, gegužės mėnesį Rusija į Šiaurės Korėją išsiuntė daugiau kaip tūkstantį tonų kvietinių miltų. Iki šiol, Rusija ir Šiaurės Korėja buvo sustabdžiusios tarpusavio prekybą po to, kai Šiaurės Korėja 2020 m. įvedė griežtą COVID-19 pasienio kontrolę[6].
Rusijos ir Šiaurės Korėjos santykiai remiasi siekiu atsilaikyti prieš Vakarus
Istoriškai, Rusija ir Šiaurės Korėja palaiko diplomatinius ryšius, šalys bendradarbiauja ekonomiškai, jas vienija kai kurie bendri strateginiai interesai. Rusiją ir Šiaurės Korėją sieja gilūs istoriniai ryšiai, ypač sustiprėję dėl Sovietų Sąjungos paramos Šiaurės Korėjai Korėjos karo metu 1950-1953 m.: Sovietų Sąjunga tuomet teikė Šiaurės Korėjai karinę pagalbą, ekonominę paramą ir ideologinę paramą.
Rusija ir Šiaurės Korėja palaiko diplomatinius santykius ir turi ambasadas viena kitos šalyse. Per daugelį metų įvyko aukšto lygio abiejų šalių pareigūnų vizitai ir susitikimai, o pastaraisiais metais Rusija yra viena iš nedaugelio Šiaurės Korėjos ekonominių partnerių, ypač prekybos ir bendradarbiavimo energetikos srityje. Rusija tiekė Šiaurės Korėjai energiją, įskaitant naftą ir gamtines dujas. Be to, Rusijos bendrovės dalyvavo kuriant bendras įmones su Šiaurės Korėja tokiuose sektoriuose kaip kasyba ir transportas.
Žvelgiant iš strateginės pusės, Rusija yra suinteresuota Korėjos pusiasalio saugumo dinamika. Ji turi bendrą sieną su Šiaurės Korėja, o stabilumas regione Rusijai yra strategiškai svarbus, ypač turint omenyje JAV įsipareigojimus ginti Taivaną nuo Kinijos pajėgų.