Senatorius B. Sandersas sutinka su E. Musko inicijuotu Pentagono išlaidų auditu

Finansai ir NT, PasaulisDovilė Barauskaitė
Suprasti akimirksniu
E. Muskas
B. Sandersas pritaria E. Musko iniciatyvai tirti Pentagono išlaidas. ELTA

B. Sandersas pritarė DOGE planams tirti Pentagoną dėl prarastų milijardų

Donaldui Trumpui formuojant naująją administraciją, žmonės reiškia savo nuomonę apie galimus kandidatus į postus ir jų planus bei būsimus politikos pokyčius. Elonas Muskas yra naujasis D. Trumpo šalininkas, kuris ketina keisti administraciją, politiką ar net įstatymus.

D. Trumpas paskelbė apie naujos patariamosios grupės – Vyriausybės efektyvumo departamento, dar vadinamo DOGE, įkūrimą. Šis darinys bus nepriklausoma nevyriausybinė komisija, kuriai vadovaus Elonas Muskas ir Vivekas Ramasvamis. Ji gali teikti tik rekomendacijas Kongresui ir prezidentui, tačiau kitos detalės dar neatskleidžiamos.

Kol kas Donaldas Trumpas paskelbė, kad šis duetas nuties kelią jo naujajai administracijai. Pagrindiniai tikslai – išardyti vyriausybinę biurokratiją, mažinti perdėtą reguliavimą, mažinti išlaidas ir restruktūrizuoti agentūras. Tiek Muskas, tiek Ramasvamis agresyviai pasisakė kai kuriais klausimais, susijusiais su pastangomis sustabdyti vyriausybės išlaidavimą.

Kai pasirodė žinia apie septintąjį nesėkmingą Pentagono bandymą atlikti auditą, raginimas imtis pokyčių tapo šiek tiek garsesnis. Daugelis žmonių tikisi, kad DOGE paskatins pokyčius, tačiau kritikai ir toliau nerimauja dėl galimų rezultatų.

Dabar senatorius Bernis Sandersas (Bernie Sanders) pareiškė, kad pritaria konkretiems E. Musko paskelbtiems teiginiams. Šie šimtai milijardų galbūt daugeliui atvėrė akis. Jis pritaria naujai įsteigtai agentūrai ir jos pastangoms[ref en-1].

B. Sanders
Senatorius Bernis Sandersas. Socialinių tinklų nuotrauka

B. Sandersas peikia Pentagono biudžetą ir nevykusį auditą, pripažindamas, kad E. Muskas yra teisus

B. Sandersas yra aktyvus Pentagono fiskalinio skaidrumo šalininkas. Jis socialinėje žiniasklaidoje paskelbė pranešimą, kuriame atkreipė dėmesį į skandalą dėl 7-ojo nepavykusio audito. Jis atkreipė dėmesį į Gynybos departamento nesugebėjimą atsiskaityti už milijardus dolerių biudžeto lėšų ir nuolatines finansines problemas[ref en-2].

„Elonas Muskas yra teisus. Pentagonas, kurio biudžetas siekia 886 mlrd. dolerių, ką tik nesugebėjo patvirtinti 7-ojo iš eilės audito. Jie prarado milijardus. Praėjusiais metais tik 13 senatorių balsavo prieš karinį pramoninį kompleksą ir gynybos biudžetą, pilną švaistymo ir sukčiavimo. Tai turi pasikeisti.“

E. Muskas į šį įrašą sureagavo dviem Amerikos vėliavėlėmis. Bendrovių „Tesla“ ir „SpaceX“ vadovas dar nepaskelbė konkrečių apkarpymų ir gamyklų, kuriuos komisija ketina atlikti, tačiau prieš kelias savaites jis sukritikavo Pentagono F-35 programą keliais įrašais X svetainėje.

Technologijų milijardierius ir senatorius rado bendrą kalbą dėl karinių išlaidų, tačiau jie turi kitų politinių skirtumų. 83 metų senatorius yra ilgiausiai dirbantis nepriklausomas Kongreso narys. Progresyvusis politikas taip pat kalbėjo, kad šaliai reikia „nugalėti oligarchus ir sukurti ekonomiką bei vyriausybę, kuri dirbtų visiems, o ne tik nedaugeliui“.

„Šiandien Amerikoje turime politinę sistemą, kurią vis labiau kontroliuoja milijardierių klasė. Per pastaruosius rinkimus vos 150 milijardierių šeimų išleido beveik 2 mlrd. dolerių, kad jų kandidatai būtų išrinkti“, – sakė Sandersas. Tačiau E. Muskas reikšmingai prisidėjo prie D. Trumpo 2024 m. kampanijos. Savo politinių veiksmų komitetui, remiančiam D. Trumpą, jis išleido 119 mln. dolerių. Tad šis bendras požiūris į Pentagono klaidas nepavers jų draugais.

Valstybės skola pasiekė 36 trilijonus JAV dolerių

Elonas Muskas garsiai kalba apie vyriausybės neveiksmingumą, socialiniuose tinkluose dalijasi nuogąstavimais dėl projektų ir didėjančios valstybės skolos. Jo įrašai rodo platesnį nusivylimą tuo, ką jis laiko neekonomiškomis vyriausybės išlaidomis ir jų poveikiu mokesčių mokėtojams[ref en-3].

E. Muskas atkreipė dėmesį į įrašą iš oficialios DOGE paskyros apie Kalifornijos greitojo geležinkelio projektą. Iš pradžių 2008 m. apskaičiuota, kad projektas kainuos 33 mlrd. dolerių, o dabar jo kaina išaugo iki 88,5-127,9 mlrd. dolerių.

Nors iš pradžių buvo numatyta, kad projektas bus baigtas 2020 m., nuo 2024 m. dar niekas nepervežta, o didžioji geležinkelio dalis lieka nesuplanuota. Nepaisant to, kad gautas 6,8 mlrd. dolerių federalinis finansavimas, projekto komanda prašo papildomų 8 mlrd. dolerių. Muskas paidalino įrašu išrieškiančių aštrią kritiką: „Vyriausybė turi nustoti švaistyti jūsų sunkiai uždirbtus pinigus!“

Kitoje žinutėje Muskas atkreipė dėmesį į šalies finansines bėdas. Kalbėdamas Amerikos vėliavos fone, jis įspėjo apie didėjančias palūkanas už valstybės skolą, kurios dabar viršija gynybos biudžetą – daugiau nei trilijonu dolerių per metus. „Šalis bankrutuos“, – pareiškė jis, pasisakydamas už DOGE sukūrimą. Muskas šmaikštavo, kad šios iniciatyvos pavadinimas bus užrašytas „ant žalvarinės lentelės ant rašomojo stalo“, simbolizuojančios įsipareigojimą mažinti švaistymą.

Jis teigė, kad daugelis amerikiečių nežino apie valstybės skolos, kuri viršijo 36 trilijonus JAV dolerių, mastą. „Tik nedidelė dalis supranta, kad pernelyg didelis vyriausybės išlaidavimas sukelia infliaciją“, – sakė jis. E. Muskas pabrėžė, kad visos vyriausybės išlaidos prilygsta apmokestinimui – tiesiogiai per mokesčius arba netiesiogiai per infliaciją, kurią sukelia didėjanti pinigų pasiūla.

Musko ir Ramasvamio iniciatyva siekiama spręsti neefektyvumo problemą ir įkvėpti naujam požiūriui į valdymą. Musko perspėjimai dėl valstybės skolos ir infliacijos pabrėžia klausimo aktualumą, o DOGE reiškia atskaitomybės ir reformų siekį. Dar neaišku, ar šios drąsios pastangos atneš reikšmingų pokyčių, tačiau žinia aiški: nekontroliuojamos išlaidos ir neefektyvumas yra kenksmingi šalies ateičiai.