Parlamentarai nesutaria dėl situacijos Sakartvele vertinimo
Antradienį Lietuvos parlamente vyksta balsavimas dėl rezoliucija „Dėl Sakartvelo europinės integracijos“. Seimo nariai diskutuoja, ar paskutinių įvykių akivaizdoje Sakartvelas vis dar gali būti siejamas su Europos Sąjunga (ES).
Rezoliucijos „Dėl Sakartvelo europinės integracijos“ projekte įstatymų leidėjai laikosi pozicijos, kad Lietuva toliau turi megzti ir plėtoti jau esamą ryšį su kartvelų valdžia ir opozicija, tai suvokiant kaip kovą su Rusija dėl įtakos.
Rezoliucijoje pabrėžtas susirūpinimas dėl „užsienio agentų“ įstatymo priėmimo, kas esą nėra suderinama su europiniais principais.
Primename, kad viešojoje erdvėje laikomasi nuomonės, kad „užsienio agentų“ įstatymo projektu Sakartvele siekiama apriboti galimai žalingą užsienio įtaką pilietinei visuomenei.
Teisės aktais rengiamasi riboti užsienio įtaką nevyriausybinėms organizacijoms, o pagal jį nevyriausybinės organizacijos ir žiniasklaidos kanalai, daugiau nei 20 proc. savo finansavimo gaunantys iš užsienio, privalėtų registruotis kaip organizacijos, „veikiančios užsienio valstybės interesais“, jų buhalterinė apskaita turėtų būti kasmet tikrinama.
Po aštrių diskusijų, „už“ rezoliuciją balsavo 93 parlamentarai, „prieš“ – 5, 10 susilaikė, rezoliucija buvo priimta.
Tačiau dalis Lietuvos seimūnų nevienareikšmiškai įvertino šią rezoliuciją ir ėmė kvestionuoti, ko gi Lietuva siekia tokiais teisiniais dokumentais ir ar tai nėra kišimasis į nepriklausomos šalies vidaus politiką.
V. Ąžuolas domėjosi, kodėl Lietuva kišasi į laisvos valstybės reikalus
Seimo narys, „valstietis“ Valius Ąžuolas neslėpė nuostabos dėl šios rezoliucijos poreikio. Jis pabrėžė, kad JAV, Prancūzija yra priėmusios analogišką „užsienio agentų“ įstatymą ir šių šalių demokratijai jis nepakenkė.
„Kodėl jūs kišatės į suvenerios valstybės reikalus? Jie turi teisę priimti įstatymą tokį, kokį jie nori. Ir kodėl jie negali žinoti iš kur yra finansuojama? Juk neuždraudžia toms institucijoms veikti. Kodėl jūs tai darote? Ar jūs norite galutinai santykius sugriauti su kartvelais? Ar jums liepia kažkas tokį dalyką padaryti?“, – parlamente kalbėjo V. Ąžuolas.
Jis taip pat pabrėžė, kad Lietuvos politikai, tokie kaip užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, bijo išeiti į mitingus Lietuvoje, bijo atsakyti į žmonių klausimus ir tautos pasipiktinimą, bet keliauja į kitas valstybes įvedinėti demokratijos ten, meluojant, kad jei nebus atšauktas įstatymas, Sakartvelas nebus priimtas į ES.
„Iš tikrųjų labai gerai, kad ši rezoliucija Lopatos atnešta, labai gerai, kad yra atnešta, mes pamatysime, kiek mūsų parlamentarų nori kištis į Gruzijos gyvenimą. Teisėtai išrinktos valdžios, teisėtai išrinkto parlamento. Jie turi tokią teisę priimti tuos sprendimus“, – sako jis.
M. Puidokas: Lietuvai irgi reikia tokio įstatymo
Parlamentaras Mindaugas Puidokas taip pat pareiškė, kad G. Landsbergis bijo Lietuvos žmonių, bijo demokratinių protestų, niekina tuos, kurie susirenka protestuoti, bet pats pirmas vyksta į Sakartvelą skleisti ten savo mintis, kurios jo nuomone yra teisingos.
„Bet jis pamiršta, kad Sakartvelas turi teisėtai išrinktą valdžią ir Sakartvelo žmonės turi nuspręsti, kokia ta valdžia turėtų būti. Jis neleidžia savo valstybės žmonėms turėti pasirinkmą, turėti nuomones, Lietuvoje yra persekiojami žmonės, kurie turi skirtingą nuomonę nei Landsbergių šeima, o Sakartvele jis labai džiaugiasi, kad žmonės renkasi į mitingus ir išreiškia kitokią nuomonę, net skatina tai daryti ir protestuoti“, – sako M. Puidokas.
Politikas taip pat kvestionavo, kodėl „užsienio agentų“ įstatymas siejamas su Rusija, nors 1938 m. buvo priimtas JAV ir galioja iki dabar, Prancūzija ir Vengrija taip pat yra priėmusios panašius įstatymus. M. Puidokas klausė, kodėl Sakartvelui taikomi dvigubi standartai, kai vienoms šalims leidžiama rūpintis savo nacionaliniu saugumu, o kitoms ne.
Parlamentaras teigė, kad turime susimastyti, kodėl tokie trigubi, keturgubi standartai yra taikomi ir mūsų valstybėje.
„Akivaizdu, kad įvairioms sorošinėms, vaivorykštinėms organizacijoms, jų fondams yra labai naudinga ir paranku turėti galimybę nevaržomai veikti tiek mūsų valstybėje, tiek kitose valstybėse ir jei tokios ideologijos kartvelai nenori savo valstybėje, jie yra teisūs, nes tai yra tokia ideologija, kuri neša mūsų žmonėms ir kartvelų žmonėms degradaciją, degradaciją nešančias vertybes ir su tuo reikia kovoti, nes mūsų vaikų protai tokiu būdu yra nuodijami. Per Gyvenimo įgūdžių pamokas ir panašius dalykus, kuriuos, organizacijos analogiškos, per rekomendacijas, įkelia į programą ir tokiu būdu vaikai yra klaidinami, kad gali pasirinkti ar būti berniuku, ar mergaite ir panašiais dalykais. Ir tokie dalykai, iš tų organizacijų, deja, iš vakarietiškų organizacijų, kurios atstovauja tą sorošinį sparną, yra labai dosniai finansuojamos ir jeigu valstybė nori būti saugi ir kad neatsitiktų taip, kad vaikai paskui nukenčia, o 67 proc. po lyties keitimo operacijų vaikai turi labai stiprius šalutinius sveikatos padarinius, apie tai niekas nekalba, apie tai informacija yra labai stipriai slepiama. Jeigu mes norime būti stipria valstybe, turime nustoti kelti revoliucijas kitose šalyse ir pirmiausia rūpintis Lietuva ir jos žmonių interesais“, – sako M. Puidokas.
M. Puidokas reziumavo, kad ši rezoliucija yra kišimasis į Sakartvelo reikalus, o ateityje, tokio įstatymo, kurį priėmė Sakartvelo valdžia, jis pageidautų ir Lietuvoje, tam, kad „šalyje būtų žinoma, kokie KGB agentai ir kokios organizacijos veikia valstybėje, kad darytų žalą jos jaunimui“.
V. Valkiūnas: tai yra sorošistų biznis
Parlamentaras Valdemaras Valkiūnas savo ruožtu taip pat kvestionavo, kada gi Lietuva nustos kištis į kitų valstybių reikalus.
„Ar tai Sakartvelas, ar tai Moldova, jos turi teisę apsispręsti, yra referendumai, jie išsirenka savo valdžią. Čia kaip į svetimos šeimos, kaimyno santykius kištis. Ta ir nepadoru, ir susipyksti tada su kitos šeimos nariais, kai pradeda kritikuoti juos ar palaikyti“, – sako politikas.
Jis taip pat teigė, kad ši rezoliucija yra užsienio įtakų „biznis“:
„O čia yra sorošistų biznis, Adenauerio fondo pagrinde išlaikytiniai yra visi, ir seime kiek čia jų sėdi, ypač ta pyderalų grupė, kurios palaiko finansuoja yra žinoma kas, ir sorošistai, ir todėl jie atidirba, ir mes negalime jų palaikyti, tų kaip ir čia Kęstutis Masiulis, kuris kalbėjo, matosi, kaip ir pats sako, „aš liberalas, aš kitos orientacijos“, tai apie jį irgi viskas aišku. Aš nežinau, kodėl konservatoriai ne toje pusėje, turėtų būti kitoj pusėj konservatoriai ir krikščionys, ir adekvačiai mastyti, bet ir irgi matosi, kad pyderalizuoti tų neo-liberalų, kurie skleidžia tą žinią, kad reikia gyventi kitaip“, – kalbėjo politikas.
D. Kepenis atkreipia dėmesį į kartvelų premjero kritiką Lietuvos valdžiai
O parlamentaras Dainius Kepenis teigia, kad visi nori būti pačiame pažangiausiame, efektyviausiame vakarietiškų šalių klube ir norime padėti į jį patekti Sakartvelui, tačiau šis tempas ne visiems gali būti priimtinas ir vienodas, ką pamatėme ir Ukrainoje.
„Štai žiūrėkite, ką sako Gruzijos parlamento pirmininkas, Sakartvelo parlamento vadovas. Cituoju: „užsienio politikų prisijungimas prie radikalių, antivyriausybinių mitingų Tbilisyje yra ne tik nedraugiškas veiksmas Sakartvelo žmonių atžvilgiu, tai simptomas, kad Rusijos vyriausybė dalį savo pasaulėžiūros perdavė savo aršiausiems oponentams, ypač Baltijos šalyse“. Tai va taip masto parlamento pirmininkas“, – kalbėjo politikas.
D. Kepenis taip pat kvestionavo, ar mes iš tiesų norime viską paspartinti be jokios atsakomybės, ar norime kartvelams padėti saugiai patekti į demokratiškų šalių klubą.