Lengvatinis PVM tarifas gali būti taikomas didesniam paslaugų teikėjų sąrašui
Seimas po svarstymo pritarė patobulintam Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymo pakeitimo projektui Nr. XIIIP-4714(2), kuriuo siūloma plėsti lengvatinio 9 procentų PVM tarifo taikymą[1].
Svarstomu projektu siūloma iki 2022 m. gruodžio 31 d. lengvatinį 9 procentų PVM tarifą taikyti:
- maitinimo įstaigų teikiamoms maitinimo paslaugoms, išskyrus paslaugas ar paslaugų dalis, kurios susijusios su alkoholiniais gėrimais;
- visų rūšių meno ir kultūros įstaigų, meno ir kultūros renginių, sporto renginių, sporto klubų lankymui ir kitų asmenų, teikiančių panašias į sporto klubų teikiamas paslaugas, lankymui, kai netaikomos šiuo metu galiojančio Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 23 straipsnio nuostatos;
- atlikėjų (aktoriaus, dainininko, muzikanto, dirigento, šokėjo ar kito asmens, vaidinančio, dainuojančio, skaitančio, deklamuojančio arba kitaip atliekančio literatūros, meno, folkloro kūrinius ar cirko numerius) teikiamoms atlikimo paslaugoms.
ELTA skelbia, kad projektui po svarstymo pritarė 96, prieš balsavo vienas, susilaikė 10 Seimo narių. Siūloma, kad naujos nuostatos įsigaliotų liepos 1 d.
Lengvatos apims tiek maisto tiekėjų paslaugas, tiek kultūros sektorių
ELTA skelbia veiklų sritis, kurios gali tikėtis sumažinto PVM tarifo.
23 straipsnis. Kultūros ir sporto paslaugos
1. PVM neapmokestinamos pelno nesiekiančių juridinių asmenų teikiamos kultūros paslaugos. Kultūros paslaugomis šiame straipsnyje laikomos:
1) muziejų, zoologijos ir botanikos sodų, cirko veikla;
2) visų meno rūšių, kultūros renginiai (teatro spektakliai, muzikos, choreografijos renginiai, kultūros renginiai vaikams, jaunimui, meno kūrinių bei tautodailės parodos ir kita), kino filmų gamyba (įskaitant pagalbinę veiklą – dubliavimą, titravimą ir pan.), nuoma ir rodymas;
3) bibliotekų teikiamos bibliografinės ir informacinės paslaugos.
2. PVM neapmokestinamos šio straipsnio 1 dalyje nurodytų asmenų tiekiamos prekės ir teikiamos kitos, negu nurodyta šio straipsnio 1 dalyje, paslaugos, kai tenkinamos visos šios sąlygos:
1) šios prekės tiekiamos ir paslaugos teikiamos šio straipsnio 1 dalyje nurodytų paslaugų vartotojams;
2) šių prekių tiekimas ir paslaugų teikimas yra susiję su šio straipsnio 1 dalyje nurodytų paslaugų teikimu.
3. Lietuvos Respublikos Vyriausybė turi teisę nustatyti šio straipsnio 2 dalies nuostatų taikymo sąlygas ir apribojimus.
4. PVM neapmokestinamos pelno nesiekiančių juridinių asmenų teikiamos su kūno kultūra ir sportu susijusios paslaugos. Su kūno kultūra ir sportu susijusiomis paslaugomis šiame straipsnyje laikoma:
1) teisės dalyvauti kūno kultūros arba sporto renginyje suteikimas. Šio punkto nuostatos netaikomos bilietų į kūno kultūros arba sporto renginius pardavimui;
2) paslaugos, teikiamos kūno kultūros ir sporto dalyviams, tiesiogiai susijusios su jų dalyvavimu, t. y. teisės naudotis kūno kultūrai ir sportui pritaikytomis patalpomis, teritorijomis ir (arba) inventoriumi suteikimas, kūno kultūros ir sporto dalyvių treniravimo ir kitos panašios paslaugos. Prie tokių paslaugų nepriskiriamos apgyvendinimo, maitinimo ir vežimo paslaugos.
Seimo nariai lengvatos siūlymą vertiną nevienareikšmiškai
Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas Seimo posėdyje teigė, kad siūloma taikyti PVM lengvatą maitinimo paslaugoms, išskyrus alkoholiui, kultūros renginiams, sporto klubams ir atlikėjų teikiamoms paslaugoms. Ši lengvata būtų taikoma bent iki 2023 m. „Tai nėra Ingridos Šimonytės ar Mykolo Majausko projektas. Tai yra projektas, po kuriuo pasirašė ir už kurį balsavo visų frakcijų atstovai bent jau Biudžeto ir finansų komitete. Noriu nuliūdinti, kad vištienos Kijevo kotletas Seimo valgykloje vis tiek kainuos 4,5 euro, nes mes puikiai suprantame, kad šia lengvata siekiama ne kainos sumažinimo, o paskatinti smulkų ir vidutinį verslą“, – kalbėjo M. Majauskas[2].
Tuo tarpu, kaip rašo „lrt.lt” Seimo narys Remigijus Žemaitaitis šį siūlymą vadino „regionų politikos naikinimo pasiūlymu“. „Čia kalbėję Seimo nariai kalbėjo iš miesto principo, kalbėjo iš asmeninės piniginės ir asmeninio intereso. Seimo narių, kurie kalbėjo, pajamos yra kur kas didesnės nei vidutinis darbo užmokestis. Seimo nariai ir visi kiti, kurie giname šį įstatymą, lankomės kavinėse, restoranuose, todėl aš skaitau, kad tai yra regionų politikos naikinimo įstatymas,“ – teigė jis.
Seimas po svarstymo pritarė patobulintam Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymo pakeitimo projektui Nr. XIIIP-4714(2), kuriuo siūloma plėsti lengvatinio 9 procentų PVM tarifo taikymą. Svarstomu projektu siūloma iki 2022 m. gruodžio 31 d. lengvatinį 9 procentų PVM tarifą taikyti aptartoms veikloms[3].