Suprasti akimirksniu
  • Įstatymo spragos leido tarybų nariams piktnaudžiauti
  • Siūlo pakeisti kompensacijų skyrimo tvarką
  • Įstatymo pakeitimus siūlo ir Lietuvos savivaldybių asociacija
  • Vieni pažeidimus dėl tarybos narių išmokų mato, kiti – ne 
  • Už „užklasinę“ tarybos nario veiklą apmokama nebus
Šaltiniai
kvitas
Savivaldybių tarybų nariams siūloma mokėti normalų atlyginimą. Towfiqu barbhuiya/ Unsplash.com nuotrauka

Įstatymo spragos leido tarybų nariams piktnaudžiauti

„Čekiukų“ skandalui ritantis per Lietuvą ir drebinant politikų kėdes, lyg tarp kitko klausiama – o kas tą tvarką, kad tarybos nariams išmokamos kompensacijos praktiškai be jokios kontrolės, nustatė? Ar tik ne kažkur įstatymuose jau daug metų yra įsivėlusi mažutėlė, bet labai naudinga ir gerai išnaudojama klaida, kurios kažkodėl niekas iki šiol net nesiruošė sutvarkyti? Vyriausybei kalbant apie nepakeliamai aukštus skaidrumo standartus ir nesusivokiant, kad pats laikas koreguoti išmokų skyrimą politikams reglamentuojančius įstatymus, to darbo ėmėsi pačios savivaldybės. O po to jau ir visi, kas tik netingi – daug politikų dabar bando rinktis politinius dividendus, siūlydami įstatymo pakeitimus, kurie sugriežtintų arba apskritai pakeistų tarybos narių užmokesčio klausimą.

Tiesa, taip pat nelabai skubiai, bet savo siūlymus pateikė ir Lietuvos savivaldybių asociacija. Neskubiai veikiausiai gal todėl, kad asociacijai vadovauja Jonavos meras, socialdemokratas Mindaugas Sinkevičius, kuris, panašu, gerai tomis įstatymo spragomis ir pats pasinaudojo. Teigiama, kad jis nusipirko porą televizorių, kurie neabejotinai labai reikalingi ir būtini Tarybos nario darbui. Dar, sako, jis į išlaidas įtraukė keturis telefono numerius, karantino metu prasuko 8 tūkstančius kilometrų, naudojosi ne viena banko kortele. Žodžiu, naudojosi įstatymo spragomis kaip reikiant[1].

Siūlo pakeisti kompensacijų skyrimo tvarką

O štai Šiaulių miesto meras Artūras Visockas jau pateikė Lietuvos savivaldybių asociacijai (LSA) pasiūlymus, kaip tobulinti Vietos savivaldos įstatymą. Rašte yra ir siūlymas, kaip reikėtų pakeisti esamą išmokų tarybų nariams sistemą, dėl kurios šalyje kyla vis didesnis skandalas.

„Didelis triukšmas dėl tarybos nario išmokų parodė, kad dabartinė tvarka yra visiškai netinkama – neskaidri ir nuteikianti visuomenę prieš jų pačių išrinktus tarybos narius. Tačiau naivu tikėtis, kad atsakingi, aktyvūs ir rinkėjų pasitikėjimą turintys žmonės norės dirbti visuomeniniais pagrindais. Tarybos narys yra savivaldybės „įstatymų leidėjas“ ir turi gauti jo atsakomybei ir darbo krūviui adekvatų atlyginimą“, – komentavo A. Visockas[2].
Feisbuko įrašo komentaras
Feisbuko įrašo komentaras

Ir iš tiesų, ar tokia ydinga praktika neatsirado todėl, kad tarybos narys atlyginimo negauna? Žinoma, tarybos nario darbas tikrai nėra darbas pilnu etatu, o ir apskaičiuoti jam sugaištas valandas gali būti sunku – prisideda ir pokalbiai su gyventojais, ir dokumentų nagrinėjimas, siūlymų teikimas, komitetai, posėdžiai ir darbo grupės. Daug šiame procese ir to „nematomo“ darbo. Tačiau, būkime tiesūs – toli gražu ne visi tarybos nariai tą darbą, nematomą, o kartais ir matomą, sąžiningai dirba. 

Tačiau progų, kaip „gauti algą“ už darbą, kurio nepadarė, surado kone visi.

Įstatymo pakeitimus siūlo ir Lietuvos savivaldybių asociacija

Nors ir neskubėdama, bet savo įžvalgas pateikė ir Lietuvos savivaldybių asociacija, su televizorius jonaviečių sąskaiton įrašiusiu jų meru ir asociacijos vadovu priešakyje.

„Suvokdami visą situacijos rimtumą ir siekdami kuo greitesnių pokyčių, VVSK (Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas - aut. pastaba) nariams pateikėme visų 60-ies šalies savivaldybių konsoliduotą siūlymą, kad tarybos narių darbas turi būti apmokamas fiksuota suma. Matydami, kur nuvedė ilgus metus gyvavusi ydinga sistema, turime ją keisti iš esmės ir nepalikti jokių galimybių interpretacijoms. Naujas apmokėjimo modelis turi būti skaidrus ir aiškus,“ – teigia LSA prezidentas M. Sinkevičius.

VVSK taip pat siūlo, kad tarybos nario atlyginimas sudarytų 20 procentų tos savivaldybės mero atlyginimo, komitetų ir komisijų vadovai papildomai gautų dar 20 procentų tarybos nario atlygio. Šios sumos būtų mažinamos dėl tarybos ir komitetų posėdžių nelankymo, o visa informacija apie atlygį turėtų būti skelbiama viešai[3].

Vieni pažeidimus dėl tarybos narių išmokų mato, kiti – ne 

Jau net ir liberalai, nors jie kol kas ne taip jau daug judinami skandale, bet keli taip pat yra įsipainioję, pripažįsta, kad sistema buvo tokia, kuri pažeidė apskaitos įstatymus.

Tokį pranešimą paviešino liberalas Ričardas Juška. Tiesa, jis sako, kad įstatyme palikus galimybę kompensuoti „kitas“ tarybos narių išlaidas, politikams atsiverė platūs valstybinių pinigų siurbimo vandenys. Na, akivaizdu, tikėjosi, kad savivalda turės moralės. 

Feisbuko įrašo komentaras
Feisbuko įrašo komentaras
„Vietos savivaldos įstatyme palikdami galimybę „kitoms“ tarybos narių išlaidoms, nesitikėjome, kad tai palieka galimybę neribotai vaizduotei. Tačiau kodėl nesuveikė saugikliai, ar lėšos naudojamos teisėtai? Turėjo suveikti ir savivaldybės kontrolieriai, ir vidaus auditas, ir pačios savivaldybių buhalterijos, galų gale – STT“, – sako R. Juška.

Tačiau štai Vyriausybės atstovų įstaigos vadovė, patikrinusi paviešintą informaciją pareiškė neaptikusi nė mažiausio pažeidimo. 

„Įvertinę dabar galiojančius reglamentus pagal naują Vietos savivaldos įstatymo redakciją, dėl tarybos nario išmokų mes pastebėjimų ar pažeidimų, dėl kurių galėtume imtis įgyvendinti savo įgaliojimus, tikrai nenustatėme“, – komitetui sakė ji.


Tarnautojos aiškinimu, Vyriausybės atstovas gali pasakyti, ką savivaldybės turi padaryti, bet negali nurodyti, kaip padaryti, jeigu tai nenumatyta įstatyme.

R. Juška sako, kad šiuo metu vienintelis problemos galimas sprendėjas yra tik Seimas, kuris privalės griežtinti Vietos savivaldos įstatymą. 

„Numatysime darbo užmokestį tarybos nariams, o išlaidų kompensavimo atsisakysime“, – sako R. Juška[4].

Feisbuko įrašo komentaras
Feisbuko įrašo komentaras

Už „užklasinę“ tarybos nario veiklą apmokama nebus

Demokratų sąjungos narys Domas Griškevičius sako, kad Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto projektas, kuriuo siekiama patikslinti savivaldos politikų darbo apmokėjimo tvarką, bus gerokai griežtesnis. 

Pirmiausiai bus atsisakyta kanceliarinių išmokų, atsisakyta ir užmokesčio už nematomus darbus – tarkime už pasiruošimą posėdžiams bei darbą su rinkėjais. Maža to, už posėdžių nelankymą atlyginimas bus mažinamas.

„Siūlome nustatyti fiksuotą Tarybos nario atlyginimą, kuris būtų surištas su bazine mero atlyginimo iki 20 proc. dalimi (po mokesčių Šiaulių miesto tarybos nario atlyginimas būtų – 728 eur).

Taip pat diferencijuoti savivaldybių dydžius į 5 kategorijas (gyventojų skaičius) kaip yra suplanuota po valstybės tarnybos reformos ir su merų atlyginimais“, – savo socialiniame tinkle rašo politikas[5]