Po JAV prezidento rinkimų D. Trumpas prisižadėjo atšaukti visas sankcijas Rusijai ir Iranui
Donaldas Trumpas pripažino, kad JAV vykdomos sankcijos kenkia doleriui. Viename iš naujausių savo pareiškimų buvęs JAV prezidentas pabrėžė, kad tuo atveju, jei lapkritį laimės rinkimus, jis panaikins visas sankcijas Rusijai ir Iranui[1].
Per pastaruosius kelerius metus buvo galima stebėti gan akivaizdų dolerio silpnėjimą ir šalių norą nebepririšti savo sandorių prie šios valiutos. Tam itin didelės įtakos turėjo BRICS – viena didžiausių pasaulio valstybių grupė, kurią sudaro Brazilija, Rusija, Indija, Kinija, Pietų Afrika, Egiptas, Etiopija, Iranas, Saudo Arabija bei Jungtiniai Arabų Emyratai.
Nuo 2022-ųjų, kai Vakarai pradėjo įvedinėti vis griežtesnes sankcijas Rusijai, tai paskatino Maskvą siekti kuo platesnės prekybos vietinėmis valiutomis. Ekonominiam aljansui siekiant įvesti savo mokėjimo sistemą, D. Trumpo pažadas panaikinti sankcijas būtų išties įdomus pokytis, galintis smarkiai pakeisti dabartines tendencijas.
D. Trumpas įsitikinęs, jog dėl susilpnėjusio dolerio reikia kaltinti įvestas sankcijas
Pastaruosius kelerius metus BRICS blokas tvirtai judėjo dolerio įtakos mažinimo linkme. Nors JAV valiuta vis dar laikoma pagrindine žvelgiant į pasaulines atsargas, visgi jos pozicijai pasaulio finansų sektoriuje išties iškilo grėsmė. Remiantis Atlanto tarybos dolerio dominavimo matuokliu, dolerio, kaip pasaulinio turto rezervo, dalis 2024 metais sumažėjo iki 58 proc.[2]
Mėgindamas paaiškinti dolerio silpnėjimo tendencijas, D. Trumpas kaltę suvertė vykstantiems neramumams ir sankcijoms. Kalbėdamas apie sankcijas D. Trumpas sakė, kad jos galiausiai „žudo jūsų dolerį ir žudo viską, ką reiškia jūsų doleris“. Be to, jis pabrėžė dolerio statuso užtikrinimo būtinybę:
„Manau, kad svarbu, jog [doleris] išliktų tarptautine rezervine valiuta.“
Buvęs JAV prezidentas taip pat pridūrė, kad prarastas dolerio dominavimas pasaulyje būtų tolygu pralaimėtam karui:
„Doleris turi likti tarptautine rezervine valiuta. Nesugebėti to padaryti reikštų tą patį, kaip pralaimėti karą. Mes tapsime trečiojo pasaulio šalimi. Negalime to leisti.“
Tiesa, jis pabrėžė, kad sankcijos yra būtinos „šalims, kurios to nusipelnė“. Juk ir pats D. Trumpas, kai dar buvo JAV prezidentas, įvedė sankcijas Iranui ir Šiaurės Korėjai. Tačiau su Rusija jis kurį laiką delsė, o dabar teigia, kad sankcijos negali būti ilgalaikės, jei tai pernelyg silpnina pačių JAV dominavimą. Vietoj sankcijų svarbos, D. Trumpas pabrėžė, kaip svarbu neleisti tokioms šalims kaip Rusija, Iranas ir Kinija nustoti naudoti dolerį kaip pagrindinę pasaulinę rezervinę valiutą.
Doleris išgyvena sunkius laikus, o BRICS ir toliau stengiasi kurti naują tvarką
JAV doleris buvo tarptautinė rezervinė valiuta dar nuo Bretono Vudso sistemos įsigalėjimo, kuri atsirado po Antrojo pasaulinio karo[3]. Susitarimuose buvo nurodyta, jog doleris bus pagrindinė ir vienintelė valiuta, laisvai konvertuojama į auksą ir kurios atžvilgiu plauks visos kitos valiutos. Ši sistema buvo sudaryta 1944 metais, bet baigė galioti 1971 metais, kai JAV prezidentas Richardas Nixonas nutraukė fiksuotą aukso ir JAV dolerio vertės santykį.
Tiesa, nepaisant nutrūkusio susitarimo, JAV vis tiek išliko pagrindine valiuta, nes amerikiečiams pavyko išlaikyti savo dominavimą. Su tuo smarkiai susijęs spalvingai vertinamas JAV valstybės sekretorius Henry Kissingeris ir jo geopolitinis meistriškumas, sukuriant vadinamąjį „naftos dolerį“. Juk dar 1975 metais JAV pavyko priversti Saudo Arabiją, jog ši parduotų savo naftą tik doleriais, o netrukus tas pats nutiko su visomis OPEC šalimis. Kadangi nafta yra pramoninių ekonomikų ir globalizacijos variklis, doleriui pavyko išlikti tarptautinių atsargų valiuta. Tačiau pamažu situacija keičiasi ir ekspertai pastebi vis mažėjančią dolerio galią.
O buvęs JAV prezidentas puikiai suvokia, jog dalis pasaulio stengiasi nusigręžti nuo ilgametės Vakarų pinigų sistemos. BRICS netgi gan atvirai išsako, jog toks žingsnis yra jų prioritetas. Manoma, jog spalio mėnesį Kazanėje vyksiančiame BRICS viršūnių susitikime nuskambės daug griežtų pranešimų, susijusių su JAV valiutos silpninimu.
Matydamas vis prastėjančią situaciją, D. Trumpas pakomentavo[4]:
„Jūs prarandate Iraną, prarandate Rusiją. Kinija stengiasi, kad jos valiuta taptų dominuojančia valiuta. Jūs prarasite dolerio dominavimą. Vyksta tiek daug konfliktų su šalimis, kad galiausiai prarasite dolerio dominavimą.“
Patyrę investuotojai, regis, irgi tiki, kad lapkritį vyksiančių JAV prezidento rinkimų nugalėtojas gali padaryti tiesioginę įtaką valiutos likimui. Pavyzdžiui, „Neuberger Berman“ pasaulinių investicijų fiksuotų pajamų skyriaus vadovas, sakė, jog D. Trumpo siūloma politika, įskaitant tarifus, mokesčių mažinimą ir sankcijų nuėmimą, išties gali padėti sustiprinti dolerį[5].