SAM nesusitvarko su chaosu jai pavaldžiose įstaigose ir kelia įtarimų dėl galimo pinigų plovimo

Lietuva, NuomonėsEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Laboratorija
Nacionalinės svarbos laboratoriją krečia chaosas. Martino Lopezo/Pexels nuotrauka

Politikams klausimų kelia nuolat besikeičiantys NVSPL vadovai

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovybė, panašu, negeba užtikrinti sklandaus Nacionalinės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) darbo, o vadovai pastarojoje keičiasi it kojinės. NVSPL Profesinės sąjungos pirmininkas Renatas Liberis svarsto, kad tokia šios įstaigos vadovų kaita galimai vyksta siekiant nuslėpti anksčiau įvykusius pažeidimus, o buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga abejoja, ar dabartinis ministras Arūnas Dulkys apskritai kada nors lankėsi šioje laboratorijoje ir regėjo jos darbą iš arti. Tuo tarpu lėšų taupymu ministerija taip pat negali pasigirti. Šiemet ji nusprendė kelis šimtus tūkstančių vėl investuoti į Karštąją liniją, nors pandemija oficialiai ir pasibaigė.

Pirmadienį Seime vykusios spaudos konferencijos metu NVSPL profesinės sąjungos vadovas Renatas Liberis kartu su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) nariu A. Veryga iškėlė svarbų klausimą dėl laboratorijos veiklos – joje fiksuojama didžiulė vadovų kaita, kas galimai atveria kelią už šiurkščius darbo drausmės pažeidimus atleistos buvusios laboratorijos direktoriaus pavaduotojos Rositos Marijos Balčienės sugrįžimui[3].

A. Veryga kreipėsi į SAM su reikalavimu pateikti paaiškinimus dėl galimai vykdomos korupcinės veiklos SAM, skiriant Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) naują vadovę, Virusologinių tyrimų poskyrio vedėją-medicinos biologę, laikinai einančią Klinikinių tyrimų skyriaus vedėjo pavaduotojo pareigas Svajūnę Muralytę.

Pastebima, kad pastaraisiais metais NVSPL vykdoma veikla domisi gausybė valstybinių institucijų, įskaitant ir Prezidento kanceliariją, Specialiųjų tyrimų tarnybą, Finansinių nusikaltimų tarnybą, Generalinę prokuratūrą, Valstybinę darbo inspekciją ir kt.

Atkreipiamas dėmesys, jog metų bėgyje laboratorijoje jau pasikeitė 4 vadovai, kurie bylinėjasi teismuose. Todėl R. Liberiui ir A. Verygai pagrįstai kyla klausimas, kodėl SAM kalba apie NVSPL restruktūrizavimą, o ne apie įstaigos įtraukimą į strateginių Valstybės įstaigų sąrašą.
Laboratorija
Svarstoma, kad A. Dulkys galimai ruošia dirvą R. M. Balčienės sugrįžimui. Polinos Tankilevitch/Pexels nuotrauka

SAM galimai dangsto daug nusižengimų padariusią buvusią laboratorijos vadovę

NVSPL Profesinė sąjunga daro prielaidą, kad ministras Arūnas Dulkys galimai siekia sugrąžinti į darbo vietą dėl daugybės pažeidimų ir dėl prieš darbuotojus vykdyto mobingo pašalintą R. M. Balčienę, todėl galimai tikslingai S. Muralytę patvirtino kaip naują įstaigos vadovę, mat ji, tikėtina, turi asmeninių ryšių su ta pačia R. M. Balčiene[3].

Buvusi NVSPL vadovė Rosita Marija Balčienė buvo atleista įvykdžiusi daugiau nei 30 etikos ir darbo kodekso nusižengimų, taip pat šiurkščiai pažeidusi darbo drausmę. Po R. M. Balčienės atleidimo laboratorija taip pat esą sulaukusi nepagrįstų kaltinimų net ir dėl galimybių NVSPL gaminti „amfetaminą ir sprogmenis“. Nepagrįstų kaltinimų lavina esą tęsiasi ir iki šiol.

Nuolatinė vadovų kaita yra žalinga pačiai laboratorijai. Teigiama, kad joje dirbantys darbuotojai dėl nuolatos patiriamo spaudimo jaučiasi psichologiškai išsekinti ir pavargę, neužtikrinti, o tą liudija ir didžiulė jų kaita.

„Į užimamas pareigas nepavyksta rasti naujų darbuotojų ne tik dėl mažo atlyginimo, bet ir dėl blogos įstaigos reputacijos darbo rinkoje, kurią sukuria nesveika darbo atmosfera, atsiradusi R. M. Balčienės vadovavimo metu. Atmosferą aštrina SAM ir ministro pranešimai spaudai apie įstaigos restruktūrizavimą, t. y. tariamą prijungimą prie NVSC“, – teigė NVSPL profesinės sąjungos pirmininkas[3].

Profesinė sąjunga nurodė, kad atsižvelgdama į darbuotojų nuogąstavimus ir numatomus kitus tolimesnius veiksmus, atitinkamai kreipėsi į darbo ginčų komisiją su prašymu prijungti prie R. M. Balčienės bylos svarstymo ir į Generalinę prokuratūrą.

Figūros
NVSPL fiksuojama didelė darbuotojų kaita. Susanne’os Jutzeler, suju-foto/Pexels nuotrauka

Chaosas ministerijai pavaldžiose įstaigose jau tampa simptominiu

Kritikos A. Dulkio vadovaujamos ministerijos darbui pažėrė ir A. Veryga, pastebėjęs, kad NVSPL nėra vienintelė įstaiga be vadovo, o jos vadovai yra nuolat kaitaliojami, skiriami laikinieji, o dėl pastarųjų skyrimo kyla ir nemažai klausimų[5].

A. Veryga svarstė, ar A. Dulkys apskritai yra kada lankęsis šioje laboratorijoje, o jei ir buvo, tai nebent jam tik pradėjus eiti ministro pareigas, mat spaudos konferencijos metu jis pareiškęs nežinantis, kas darosi NVSPL ir pridūręs, kad tam, kad visi neaiškumai pasibaigtų, bus spartinama pertvarka.

Politiko teigimu, Seimas taip pat nėra tvirtinęs jokių NVSPL pertvarkų ir net jeigu įstatyme yra išbraukiamas vienos ar kitos institucijos pavadinimas, automatiškai tai nereiškia jokios pertvarkos ir taip gali būti sukuriama tik prielaida, kad institucijos bus jungiamos ateityje.

„Bet Seimas apie kažkokias pertvarkas, kurios būtų aiškios, su aiškiais terminais, kad būtų aišku, kas su kuo yra jungiama, tokių pertvarkų nesame tvirtinę“, – teigė parlamentaras[5].

Ministerija ir toliau galimai plauna pinigus – vėl „investavo“ į Karštąją liniją

Chaosas SAM pavaldžiose įstaigose rodo, kad ministrui A. Dulkiui tikrąją to žodžio prasme sklandaus ministerijos ir jai pavaldžių institucijų darbo užtikrinimas tikriausiai yra nė motais. O štai kai kalba pakrypsta apie galimybę „užsidirbti“ – sulaukiama ir realių veiksmų bei pasiūlymų.

Nepaisant to, kad COVID-19 nebėra Lietuvos aktualijų pirmajame sąraše, o pandemija laikoma kaip oficialiai pasibaigusi, Vyriausybė vis tik nusprendė šiemet patuštinti biudžetą ir Karštosios linijos veiklai skirti 203 tūkst. eurų[6].

Tiesa, Vyriausybės patvirtinta suma yra mažesnė nei ta, kurią iš pradžių buvo pasiūliusi SAM – skelbiama, kad pirminiais ministerijos skaičiavimais, Karštosios linijos sklandžiai veiklai užtikrinti reikėjo 245 820 eurų, iš kurių beveik 190 tūkst. eurų buvo planuota skirti darbo užmokesčiui.

Karštosios linijos veiklą organizuoja Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stotis.

Ministerijos duomenimis, Karštojoje linijoje visą parą turi dirbti ne mažiau kaip 14 linijos operatorių, kam reikia 40-ties etatų. Tačiau šiuo metu esą net suplanuota plėstis ir iš viso išlaikyti 51 etatą.