Šaltas dušas Volodymyrui Zelenskiui: finansavimas iš JAV pakibo ant plauko

Pasaulis, ŠiandienSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
VZ
Pasaulis ima pavargti būti Ukraina? Eltos nuotrauka

Minedas, Šurajevas ir Ohmanas pavargo būti Ukraina?

Pastaruoju metu kažkur pradingęs Mindaugas Jonušas, geriau žinomas kaip muzikinės karjeros taip ir nesugebėjęs padaryti Minedas, nuolat socialiniuose tinkluose, per mitingus ir sisteminėse medijose ragino visus „Nepavargti būti Ukrainai“. [1] Matant, kas pastaruoju metu vyksta pasaulyje, tiek jo, tiek irgi kažkur pranykusio kito „aktyvisto“, Olego Šurajevo, pastangos įtikinti žmones „nepavargti“ naudos nedavė. Tikėtina, prie bendro nuovargio prisidėjo tiek paties O. Šurajevo džiugesys, kad jis, staiga tapęs aktyviu visuomenininku, nusipirko sostinėje daugiau negu 170 tūkst. kainuojantį butą be paskolos.

Galimai įtakos besikeičiančioms visuomenės nuotaikos turėjo ir signataro Zigmo Vaišvilos inicijuota dar vieno „kovotojo“, Jono Ohmano, veiklos ir finansų patikra.

Tik jeigu Lietuvoje mes matome mažėjančią paramą, tai kai kurios kitos Ukrainos sąjungininkės jau tiesiai nuo jos nusisuka ir, tikėtina, artimiausiu metu rūpinsis savais reikalais.

Amerikos Vyriausybė pinigų Ukrainai nenumatė

Pasaulio akys ir ausys jau ne vieną mėnesį stebi naujienas iš Ukrainos. Karui besitęsiant visu tempu, Ukrainos fronte įvyko du įvykiai, kurie pradžiugino gynybines pozicijas užėmusią Rusiją ir gerokai supurtė pačią Ukrainą. Leidinys „Newsweek“ šiai informacijai pateikti pasirinko skambią antraštę „Ukraina gavo blogų žinių iš dviejų NATO sąjungininkių“. [2]

Leidinio teigimu, didžiulį poveikį Ukrainai turės tiek situaciją Vašingtone, kur abiejų partijų politikai vos ne paskutinę akimirką susitarė dėl Vyriausybės darbo pratęsimo, tiek rinkimai Slovakijoje.

JAV Kongresas po kelias savaites trukusių diskusijų priėmė 45 dienų trumpalaikių išlaidų įstatymo projektą.

Įstatymo projektas sulaukė abiejų partijų palaikymo. Tačiau buvo paskelbta, kad į jam nėra numatyta papildomų lėšų Ukrainai. JAV prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden), patikinęs, kad ir toliau visomis išgalėmis rems Kijevą, reikalavo išskirti Ukrainai papildomus 300 mln. JAV dolerių. Tačiau politikai nusprendė, kad šį kartą Kijevas gali palaukti, todėl galiausiai Dž.Baidenui teko nusileisti ir pasirašyti jam paduotą dokumentą, nenumatantį papildomo finansavimo.[3]

Kita vertus, tai užtikrino, kad JAV Vyriausybė ir toliau galės dirbti, kas reiškia, jog prie papildomų pinigų Kijevui skyrimo bus galima grįžti po pusantro mėnesio. Tiesa, sąlyga, kad per tą laiką nenutiks dar ko nors nenumatyto.

Slovakai apsisprendė ir keis šalies politiką

Rinkimus Slovakijoje, daugelio Vakarų šalių ir sisteminės žiniasklaidos siaubui, laimėjo buvęs šalies ministras pirmininkas Robertas Fiko (Robert Fico).[4]

Jis visos savo rinkiminės kampanijos metu neslėpė, kad vėl grįžęs į valdžią nutrauks paramą Ukrainai. Taip pat buvęs premjeras negailėjo kritikos ir NATO bei ES.

Pareiškęs, kad būtent Vakarų šalių karinė pagalba pakurstė karą, R. Fiko patikinęs, kad laimėjęs rinkimus ne tik nebeduos Ukrainai nė vienos kulkos, bet ir, sekdamas Vengrijos pavyzdžiu, pradės gerinti santykius su Rusija.

Sekmadienio rinkimuose ES ir NATO narėje Slovakijoje R. Fiko partija SMER-SSD gavo 23,37 proc. balsų. Faktiškai ji rinkimus laimėjo, tačiau neturi daugumos formuoti Vyriausybę, todėl jai teks eiti į koalicija su kitomis partijomis. Ar pavyks R. Fiko realizuoti savo priešrinkiminius pažadus, paaiškės netrukus.

Visgi tikėtina, kad pasitikėjimą jam išreiškę slovakai ir toliau palaikys buvusį premjerą, kadangi Slovakija, kartu su Vengrija bei Lenkija, vienašališkai pratęsė ir grūdų iš Ukrainos importą. Nepaisant to, Slovakija yra tarp šalių, suteikusių daugiausiai pagalbos ginklais Ukrainai po 2021 metais prasidėjusios okupacijos, tačiau šiandien jos pačios rezervai yra išsekę.

Vengrijos lyderis Viktoras Orbanas (Viktor Orban), nesutinkantis su ES taikomomis sankcijomis Maskvai, pasveikino R. Fiko su pergale rinkimuose savo socialinio tinklo paskyroje.[5]

Per pastaruosius 5 metus Slovakijoje ministras pirmininkas keitėsi 5 kartus, o dvi koalicinės, viena mažumos ir viena technokratų vyriausybė žlugo.