Sakartvelas uždraudė homoseksualių santykių propagandą

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
LGBT
Sakartvelas uždraudė homoseksualių santykių propagandą. Anastasiia Chepinska/Unsplash nuotrauka

Sakartvelo valdžia vienos lyties asmenų santykius prilygino incestui

Po ne vieną mėnesį trukusių debatų, Sakartvelo parlamentas priėmė sprendimą apriboti informacijos pateikimą apie homoseksualų ir kitų seksualinių mažumų situaciją šalyje[2].

Valdančiosios šalies partijos „Sakartvelo svajonė“ pateiktas įstatymas uždraudžia tos pačios lyties asmenų santuokas, įsivaikinimą tos pačios lyties poroms ir lyties keitimą. Tam tikros sankcijos numatomos ir už netradicinių santykių propagandą, o homoseksualūs santykiai yra tiesiog prilyginami incestui.

Pažymima, kad užsienyje sudarytos tos pačios lyties asmenų santuokos Sakarvelo teritorijoje bus pripažįstamos negaliojančiomis.

Be to, šiuo nauju įstatymu šalyje taip pat bus uždrausta viešai demonstruoti LGBT vėliavą ir kitokią panašią simboliką, įvesta tam tikra kontrolė didžiojoje žiniasklaidoje bei socialiniuose tinkluose[2].

Įstatymas priimtas balsų dauguma, nors balsavimą ir boikotavo opozicija. Šeimos vertybių ir nepilnamečių apsaugos įstatymas įsigalios vos jį paskelbus.

Proeuropietiškų pažiūrų Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili dar gali jį vetuoti, nors toks veto, anot stebėtojų, tik nukeltų įstatymo įsigaliojimą, mat anksčiau parlamentas ne kartą prezidentės veto atmetė.

Primename, kad spalio pabaigoje Sakartvele įvyks parlamento rinkimai. Nuo 2012 m. valdžioje esanti milijardieriaus Bidzinos Ivanišvilio partija „Sakartvelo svajonė“ rinkimuose sieks konstitucinės daugumos.

Tai vyksta nepaisant to, kad šalyje paskutinius metus netrūko neramumų dėl valdžios pasirinktos politinės linijos.

Tradicinės vertybės
Didelė dalis kartvelų pasisako už tradicines vertybes. Alberto Casetta

Dalis kartvelų palaiko griežtai tradicinės šeimos ir visuomenės viziją

Įstatymo kritikai teigia, kad prieš LGBT propagandą nutaikytą įstatymą Sakartvelas nusižiūrėjo nuo Rusijos. Pastarosios priimti teisės aktai apriboja LGBT asmenų teises, riboja santykių tarp tos pačios lyties asmenų retoriką švietimo įstaigose bei televizijos laidose.

Rusija prieš daugiau nei dešimtmetį priėmė šį įstatymą, kurį tada apibūdino kaip draudžiantį propaguoti vaikams „netradicinius“ santykius. Anuomet Vakarai tai aštriai kritikavo, vadino LGBT bendruomenės stigmatizacija.

Kritika Maskvos pozicijos nepakeitė. Priešingai, Rusija išplėtė šį įstatymą 2022 m., kai uždraudė bet kokį viešą LGBT žmonių atstovavimą.

Rusijos Aukščiausiasis Teismas faktiškai uždraudė ir LGBT aktyvizmą, LGBT judėjimą priskyrė ekstremistinių organizacijų grupei[3].

Sakartvele situacija kiek kitokia, mat šalyje net ir be politinio įsitraukimo gana didelę įtaką turi Ortodoksų bažnyčia, o dalis visuomenės aktyviai dalyvauja demonstracijose prieš LGBT bendruomenę.
Pavyzdžiui, praėjusiais metais šimtai homoseksualų teisių priešininkų šturmavo LGBT festivalį sostinėje. Šiais metais dešimtys tūkstančių žmonių Tbilisyje dalyvavo eitynėse skirtose propaguoti „tradicines šeimos vertybes“.

Pažymima, kad Sakartvelo Konstitucijoje teigiama, kad „santuoka grindžiama teisine lygybe ir laisva sutuoktinių valia“, tačiau dokumente aiškiai nėra draudžiama tos pačios lyties asmenų santuoka.

Vis tik, šalies civiliniame kodekse paaiškinta, kad santuoka yra „savanoriška vyro ir moters sąjunga“. Naujame valdančiosios partijos teisės akte įtvirtintas aiškesnis draudimas.

Įstatymas
Sakartvelo užsienio agentų įstatymas anksčiau sukėlė didelę įtampą šalyje. Zura Narimanishvili/Unsplash nuotrauka

Sakartvelas vėl sulaukia Vakarų pasmerkimo

Įstatymo projektą jau sukritikavo Europos Sąjunga (ES). ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis trečiadienį paragino Sakartvelą atšaukti šeimos vertybių įstatymo projektą.

Briuselis įstatymą pasmerkė ir įvardino kaip jį ribojantį LGBT asmenų teises. ES taip pat perspėjo, kad įstatymas dar labiau sumažino šalies galimybes įstoti į bloką.

„Raginu Sakartvelą atšaukti šį teisės aktą, kuris dar labiau išveda šalį iš kelio į ES“, – „X“ platformoje rašė J. Borrellis.

ES jau perspėjo Sakartvelo vyriausybę, kad jos siekis tapti ES nare „faktiškai sustabdytas“, nes ji pradėjo priiminėti Europos vertybėms prieštaraujančias priemones.

Primename, kad 2023 m. ES suteikė Sakartvelui šalies kandidatės statusą. Kai parlamentas Tbilisyje gegužę priėmė prieš nevyriausybinių organizacijų finansavimą iš užsienio nukreiptą įstatymą, santykiai su Briuseliu pablogėjo.

Kai 2012 m. į valdžią atėjo partija „Sakartvelo svajonė“, ji iš pradžių vykdė liberalią, provakarietišką politinę darbotvarkę, tačiau pastaraisiais metais pasuko kitu keliu. Dėl to, šios šalies valdžia sulaukė kritikos ne tik iš ES, bet ir iš JAV.

JAV šią savaitę net įvedė sankcijas Sakartvelo pareigūnams dėl smurto prieš provakarietiškus protestuotojus, nesėkmingai bandžiusius sustabdyti užsienio įtakos įstatymą. Jungtinės Valstijos įšaldė net 95 mln. JAV dolerių Sakartvelo vyriausybei skirtos pagalbos. Kaip priežastį JAV nurodė „antidemokratiškus veiksmus“.

„Sakartvelo vyriausybės antidemokratiški veiksmai ir melaginti pareiškimai yra nesuderinami su narystės ES ir NATO normomis“, – pranešime spaudai pareiškė valstybės sekretorius Antony‘is Blinkenas.

Vis tik, pridėta, kad JAV toliau rems Sakartvelo programas ir veiklas, nešančias naudą gyventojams – stiprinančias demokratiją, teisinę valstybę, užtikrinančias žiniasklaidos nepriklausomumą ir ekonomikos plėtrą.

Per paskutinius tris dešimtmečius nuo tada, kai Sakartvelas pasitraukė iš Sovietų Sąjungos, Jungtinės Valstijos skyrė šiai šaliai daugiau nei 6,2 mlrd. JAV dolerių padėti atkurti jo ekonomiką, demokratines institucijas, karinę ir švietimo infrastruktūrą.

Sakartvelą šiais metais sukrėtė „užsienio įtakos“ įstatymas

Apie naują LGBT propagandą ribojantį įstatymą Sakartvelas paskelbė po to, kai birželį šalis priėmė „užsienio įtakos“ įstatymą. Jį kritikai taip pat vadino kaip nukopijuotą nuo Rusijos.

Pagal šią priemonę reikalaujama, kad žiniasklaida ir nevyriausybinės organizacijos, kurios gauna daugiau kaip 20 proc. finansavimo iš užsienio, užsiregistruotų kaip „siekiančios užsienio jėgos interesų“.

Rusijoje analogiškas įstatymas yra nukreiptas į žmones, už savo darbą gaunančius finansavimą iš užsienio. Būtent todėl jie vadinami „užsienio agentais“. Sovietiniais laikais „užsienio agentais“ buvo vadinami valstybės išdavikai ir priešai. 

Sakartvelo visuomenėje ši priemonė, dar svarstymų stadijoje, sukėlė kelias savaites trukusius protestus ir buvo plačiai kritikuojama kaip kelianti grėsmę demokratinėms laisvėms ir mažinanti Sakartvelo galimybes įstoti į ES. Nepaisant savaičių savaites trukusių gatvės protestų ir perspėjimų, kad šis teisės aktas gali daryti neigiamą poveikį senam siekiui tapti ES nare, įstatymas gegužę visgi buvo priimtas.