Rusų technikai gavo unikalią progą susipažinti su britiška raketa
Rusų kariai iš savanorių dalinio BARS-11 ir „Caro vilkų“ padalinys sugebėjo perimti nesprogusią britų gamybos sparnuotąją raketą „Storm Shadow“. Apie tai savo „Telegram“ kanale informavo karinio-techninio centro „Caro vilkai“ vadovas Dmitrijus Rogozinas. [1]
Pasak jo, raketa buvo pažeista tik dalinai, kadangi nukrito nuožulniai.
„Mūsų techniniai specialistai tiesiai mūšio lauke padalino raketą į kelias dali ir atskyrė fugasinę bei kumuliacinę dalį nuo valdymo bloko. Kad būtų patogiau transportuoti, jie sulankstė raketos sparnus“, – pasakojo D.Rogozinas.
„Caro vilkų“ vadovas patikslino, kad raketoje buvo panaudota labai aukšto lygio elektronika – joje veikė GPS daviklis, siunčiantis signalą „Storm Shadow“ ieškančiai grupei. Pasak D.Rogozino, rusų kariams pavyko užslopinti daviklio signalą, tačiau kol vyko raketos ardymo ir pakrovimo darbai, jie beveik nemiegojo.
„Storm Shadow“ yra anglų-prancūzų bendros gamybos tolimojo nuotolio sparnuotoji raketa, kurią nuo 1994 m. kuria „Matra“ ir „British Aerospace“, o dabar gamina MBDA. „Storm Shadow“ yra britiškas ginklo pavadinimas; Prancūzijoje jis vadinamas SCALP-EG. 450 kilogramų sverianti raketa gali atakuoti už 550 kilometrų esančius taikinius. Viena raketa kainuoja apie 3 mln. eurų. [2]
Operacija atlikta nesiliaujant apšaudymui
„Telegram“ kanale D.Rogozinas atviravo, kad raketos evakuacijos darbai vyko fronto „pilkojoje zonoje“ nesiliaujant apšaudymui. Pasak jo, pakeliui ukrainiečių kariai pamėgino užgrobti tiek raketą gabenusį transportą, tiek lydintį automobilį. Trofėjinės „Storm Shadow“ evakuacija užtruko dvi dienas.
Vėliau raketa buvo perduota vienai iš karinių, Maskvoje veikiančių, įmonių. Pasak D.Rogozino, valdymo sistemos algoritmus ištyrę specialistai pasidalins šia informacija su priešlėktuvinės gynybos ekspertais.
„Tikiuosi, kad šios raketos valdymo sistemos „trepanacija“ (gr. trypanon – grąžtas), kaulo ertmės atvėrimas) leis Rusijos gynybos pramonės specialistams greitai sukurti priešnuodį mūsų priešlėktuvinei gynybai, kas leis sutramdyti anglišką-prancūzišką štormą“, – optimizmo neslėpė kariškis.
JAV raketos praradimą pavadino nepageidautinu įvykiu
Raketos praradimą pakomentavęs amerikiečių portalas „The War Zone“ pabrėžė, kad informacija, kurią apie šio ginklo sandarą gali gauti rusai, skausmingai atsilieps Vakarams. Tai pat medžiagos autoriai nurodė, kad beveik nepažeistos amunicijos praradimas yra labai nepageidautinas įvykis. [3]
„Britiškoje „Storm Shadow“ naudojamos kai kurios stels (stealth) technologijos, darančios ją mažiau pastebimą. Priešininkams turėtų būti įdomios ir jos konstrukcijoje naudojamos medžiagos bei kovinės galvutės sandara“, – teigia leidinys.
Slapčiausiu elementu yra raketos taikymo sistema. Tuo atveju, jeigu vidinis daviklis, programinė įranga ir raketos elektronika pateks į potencialaus priešininko rankas, pasinaudojęs gauta informacija, jis galės rasti silpniausias „Storm Shadow“ vietas, nuogąstaujama straipsnyje.
Britai įvertino raketų įtaką konfliktui
Kiek anksčiau Didžiosios Britanijos gynybos ministras Benas Volesas įvertino raketų įtaką konflikto Ukrainoje eigai. Pasak jo, tolimojo nuotolio sparnuotosios raketos „Storm Shadow“, kurias Didžiosios Britanijos karinės pajėgos perdavė Ukrainos kariams, smarkiai paveikė kovos veiksmus.
„Raketos „Storm Shadow“ mūšio lauke suvaidino svarbų vaidmenį. Jos smarkiai paveikė Rusijos armiją“, – nurodė B.Volesas.
Į tai netruko sureaguoti Rusijos gynybos ministerija, kuri pareiškė, kad britų Kijevui perduotos raketos yra mažai efektyvios. Pasak institucijos, raketos vis dažniau pataiko ne į tuos objektus arba nukrenta nesprogusios. Tiesa, taip ir nebuvo patikslinta, kodėl tuomet anksčiau nebuvo perimta nesprogusių raketų ir kodėl taip savo trofėjumi džiaugėsi D.Rogozinas.