Rusija iškėlė bylas užsienio žurnalistams Kurske

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Kurskas
Rusijos užsienio reikalų ministerija teigia, kad žurnalistų veiksmai „aiškiai įrodo, kad Jungtinės Valstijos yra tiesioginės konflikto dalyvės“. ELTA nuotrauka

Rusija piktinasi užsienio žurnalistų darbu Kurske

Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FSB) ketvirtadienį pranešė, kad iškėlė baudžiamąsias bylas užsienio žurnalistams, kurie rengė reportažus iš Ukrainos kontroliuojamų Rusijos Kursko srities dalių.

Oficialiai skelbiama, kad bylos iškeltos dėl „neteisėto“ sienos kirtimo[1]. Vis dėlto, pastaruoju metu minimi užsienio žurnalistai filmavo vaizdo medžiagą Kursko dalies Sudžos miesto teritorijoje, kurią užėmė Ukraina.

Jei kaltinamieji bus pripažinti kaltais, jiems gresia iki penkerių metų laisvės atėmimo bausmė. FSB taip pat paskelbė, kad žurnalistai netrukus bus įtraukti į tarptautinį ieškomų asmenų sąrašą.

FSB įvardijo, kad tarp nemalonumų sulaukusių žiniasklaidos atstovų yra CNN žurnalistas yra Nickas Patonas Walshas, vyriausiasis kanalo tarptautinio saugumo korespondentas, kuris rugpjūčio 16 d. parengė reportažą iš Sudžos[2].

Taip pat minimas Patonas Volšas, kuris yra britų žurnalistas, anksčiau rengęs reportažus „Channel 4 News“ ir laikraščiui „The Guardian“, kuris vis dar veikia ir Maskvoje.

FSB įvardijo ir Ukrainos žurnalistes: Diana Butsko, kuri rengė reportažus iš Sudžos naujienų svetainei „Hromadske“, ir Olesya Borovik, kuri rengė reportažus televizijai „My-Ukraina“.

Rusijos pykčio sulaukė ir italų žurnalistai, jie skubiai paliko šalį

FSB teigimu, visiems aukščiau išvardintiems žurnalistams iškelta baudžiamoji byla pagal tą patį kaltinimą, kuris anksčiau buvo iškeltas dviems Italijos visuomeninio transliuotojo RAI žurnalistams – Simone Traini ir Stefania Battistini.

Jie praėjusią savaitę taip pat parengė reportažus iš Sudžos ir sulaukė Maskvos nemalonės. Praėjusią savaitę Rusija dėl jų reportažų net iškvietė Italijos ambasadorių, o šeštadienį pradėjo italų baudžiamąjį tyrimą.

Keturių žmonių RAI komanda, dirbusi su Ukrainos karių palyda, parengė pirmąjį užsienio žiniasklaidos reportažą iš karo nuniokoto Rusijos miesto Sudžos.

Prieš keletą dienų skelbta, kad du žurnalistai skubiai paliko Rusiją ir sugrįžo į Milaną, o nacionalinis italų transliuotojas situaciją pakomentavo taip:

„Bendrovė nusprendė, kad žurnalistė Stefania Battistini ir operatorius Simone Traini laikinai grįš į Italiją, tik siekdami užtikrinti asmeninį saugumą“I[3].

Italijos užsienio reikalų ministerija pranešė, kad jos ambasadorė Cecilia Piccioni Rusijos valdžios institucijoms paaiškino, kad RAI ir jos naujienų komandos veikė nepriklausomai ir savarankiškai.

„Žurnalistika nėra nusikaltimas. Maskvos valdžios institucijų galimybė teisti Stefania Battistini ir Simone Traini yra nepriimtina. Reportažai rengiami ne su išankstiniais leidimais“, – teigiama bendrame RAI profsąjungos ir Italijos nacionalinės spaudos profsąjungos FNSI pareiškime.

Maskvos kirčių sulaukė ir JAV žiniasklaidos atstovai

Antradienį Rusijos užsienio reikalų ministerija taip pat iškvietė aukštą JAV ambasados Maskvoje pareigūną dėl, jos teigimu, „provokacinių veiksmų“, kurių ėmėsi amerikiečių žurnalistai, rengiantys reportažus iš Ukrainos kontroliuojamos Kursko srities, taip pat dėl tariamos JAV samdinių veiklos Rusijos teritorijoje.

Rusijos užsienio reikalų ministerija teigė, kad JAV reikalų patikėtinei Stephanie Holmes pranešė, jog žurnalistai neteisėtai kirto regioną, į kurį prieš dvi savaites įsiveržė Ukrainos pajėgos, ir kad Rusija ketina juos patraukti baudžiamojon atsakomybėn[4].

Žiniasklaida
Rusija užsipuolė užsienio žurnalistus. Matt C/Unsplash nuotrauka

Maskva turėjo omenyje „Washington Post“ ir CNN reportažus. CNN laidoje žurnalistai kartu su Ukrainos kariniu konvojumi keliavo iš Ukrainos į Sudžą[5]. Dienraščio „Washington Post“ teksto reporteris, operatorius ir fotografas šeštadienį, lydimi Ukrainos karių, irgi keliavo į Sudžą ir apklausė dešimtis rusų civilių ir ukrainiečių karių.

Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė protestą dėl amerikiečių reporterių, kurie esą „neteisėtai atvyko į Kursko sritį, kad propagandiškai nušviestų Kijevo režimo nusikaltimus“.

Pastarosiomis dienomis laikraštis „The Washington Post“ ir kelios kitos JAV naujienų organizacijos dažnai rengė reportažus iš Kursko.

Rugpjūčio 18 d. paskelbtame straipsnyje „The Post“ teigė, kad jo komanda nuvyko į Ukrainos kontroliuojamą teritoriją Rusijoje, kad užfiksuotų Ukrainos kontrolės mastą ir iš arti pamatytų, kokiomis sąlygomis gyvena Rusijos civiliai.

„Didžiuojamės savo reportažais apie Ukrainos ir Rusijos karą ir esame pasiryžę nušviesti visus šio svarbaus, besikeičiančio konflikto aspektus“, – po Rusijos kritikos sakė dienraščio atstovas spaudai.

Anksčiau rusų užsienio ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova pareiškė, kad užsienio žurnalistai „gražiau pateikia Ukrainos nusikaltimus“, „manipuliuoja viešąja nuomone ir kuria reikiamą foną tolesnei Vakarų paramai Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms“. M. Zacharova trečiadienį sakė, kad reportažus iš Kursko gali rengti tik Rusijos akreditaciją ir vizą turintys žurnalistai.

Savo ruožtu Europos žurnalistų federacija antradienį griežtai pasmerkė ankstesnius Rusijos grasinimus patraukti baudžiamojon atsakomybėn žurnalistus, kurie nušvietė Ukrainos puolimą Kurske. Federacija pabrėžė, kad šie gąsdinimai prilygsta cenzūrai ir jais siekiama užkirsti kelią visuomenės informavimui apie vykstančias operacijas.

Puolimas
Ukrainos kariai kontroliuoja 93 Kursko srities gyvenvietes. ELTA nuotrauka

Rusija įsitikinusi, kad už ukrainiečių veiksmų stovi JAV

O Rusijos užsienio reikalų ministerija taip pat teigia, kad žurnalistų veiksmai „aiškiai įrodo, kad Jungtinės Valstijos yra tiesioginės konflikto dalyvės“.

„Visi užsienio samdiniai, kurie nelegaliai patenka į Rusiją, automatiškai tampa teisėtu kariniu taikiniu“, – teigė ministerija.

JAV ambasada Maskvoje trečiadienį atmetė Rusijos kaltinimus dėl JAV dalyvavimo Ukrainos įsiveržime į Kurską. Atsakydama į tai, JAV ambasada trečiadienio pareiškime teigė, kad nepriklausomos naujienų organizacijos „pačios priima operatyvinius ir personalo sprendimus“, o „JAV vyriausybė nevaidina jokio vaidmens“.

„Tiesą sakant, mes aktyviai atgrasome visus JAV piliečius nuo kelionių į Rusiją, taip pat ir reportažų rengimo tikslais, kaip nurodėme mūsų kelionių į Rusiją rekomendacijose, kurių lygis šiuo metu yra 4: nekeliauti“, – sakoma ambasados pranešime ir priduriama, kad JAV nedalyvauja jokiame šios operacijos planavimo ar rengimo aspekte.

Anksčiau Rusijos užsienio reikalų ministerija taip pat skundėsi, kad viena privati amerikiečių karinė bendrovė Kurske kariavo Ukrainos pusėje ir dalyvavo „įsiveržiant į Rusijos Federacijos teritoriją“. Ministerijos pareiškime bendrovė nebuvo įvardyta.