Maskva į karo mėsmalę siunčia moteris kalines, verbuoja studentus ir moksleivius
Karo veiksmams Ukrainoje tęsiantis ir abiem pusėms patiriant nuostolių, Rusija susiduria su karių trūkumu. Užsienio žvalgybos teigia, kad šią problemą šalis agresorė bando spręsti vis dažniau žvalgydamasi į šalies kalėjimus, kur vyksta ne tik vyrų, tačiau ir moterų kalinių verbavimo procesai.
Ukrainos pareigūnų ir nepriklausomos Rusijos kalėjimų priežiūros tarnybos perspėja, kad Rusija į karą Ukrainoje jau kuris laikas siunčia kalines iš moterų kalėjimų. Ukrainos gynybos ministerija skelbia, kad praėjusią savaitę buvo pastebėtas traukinys su miegamaisiais vagonais, skirtais kaliniams pervežti į Donecko sritį; viename iš vagonų buvo moterų[1].
Apie tai kalba ir Rusijos kalinių teisių organizacija „Rusija už grotų“. Organizacijos įkūrėja Olga Romanova teigia, kad Maskva kalines moteris greičiausiai pasitelkė nuo praėjusių metų pabaigos. O. Romanova pridūrė, kad iki šiol Rusija kovai Ukrainoje iš kalėjimų galėjo atvežti apie 100 kalinių moterų.
Tuo tarpu Ukrainos kariuomenės pareigūnų teigimu, vien praėjusį mėnesį Rusija užverbavo apie 50 kalinių moterų iš pataisos kolonijos Rusijos okupuotame Sniežnės, Donecko srities mieste. Vis gi, iki šiol nėra aišku, ar nuteistos moterys kariauti į Ukrainą vyksta savanoriškai, pavyzdžiui, už sutrumpintą bausmę, ar yra verčiamos tai daryti.
Jau anksčiau Vakarų žiniasklaidoje buvo pasirodę pranešimų apie tai, kad Rusija verbuoja savanorius karius iš psichikos sveikatos ligoninių. Jiems buvo siūlomos piniginės paskatos, o savanoriams, pasirašiusiems ne trumpesnes kaip šešių mėnesių sutartis, žadamos vienkartinės išmokos, kompensacijos už būstą ir komunalines paslaugas, teisė gauti karo veterano statusą, teisė be konkurso stoti į aukštąsias mokyklas.
Praėjusiais metais net pati Rusijos žiniasklaida pranešė, kad Sankt Peterburgo valdžia bando verbuoti net miesto benamius, lankosi benamių prieglaudose, siūlo už tarnybą kariuomenėje suteikti finansinę paramą bei namus[2].
Tuo tarpu „Wagner“ grupuotė dabar bando verbuoti žmones net iš Rusijos aukštųjų mokyklų arba vyresniųjų gimnazijų klasių. Tokią žinią paskelbė Jungtinės Karalystės gynybos žvalgybos ministerija.
„Pastarosiomis savaitėmis „Wagner“ grupės įkūrėjas Jevgenijus Prigožinas tikriausiai prarado galimybę verbuoti kalinius Rusijos kalėjimuose dėl besitęsiančių ginčų su Rusijos Gynybos ministerijos vadovybe. Taigi, kaukėti „Wagner“ verbuotojai vedė karjeros pokalbius Maskvos vidurinėse mokyklose, dalijo anketas, pavadintas „jaunojo kario paraiška“, kad surinktų susidomėjusių moksleivių kontaktinius duomenis“[3].
Jungtinės Karalystės ataskaitoje teigiama, kad „Wagner“ grupė dabar Ukrainoje turi 50 000 kovotojų, tačiau iki šiol, daugiausia jų, net 80 proc., sudarė kaliniai.
Lietuva „Wagner“ grupuotę laiko teroristine organizacija
Tuo tarpu antradienį Lietuvos Seimas priėmė rezoliuciją, kuria pareiškiama, kad karinė Rusijos „Wagner“ grupė yra teroristinė organizacija, o jos nariai ir samdiniai kelia grėsmę valstybės ir visuomenės saugumui.
Seimas taip pat griežtai pasmerkė bet kokių samdinių grupių, įsteigtų remiant Rusijos valdžiai, pasitelkimą vykdomiems agresijos nusikaltimams Ukrainoje[5]. Už tai numatančią Seimo rezoliuciją vieningai balsavo 117 Seimo narių.
Pasak vieno iš šios rezoliucijos iniciatorių Lauryno Kasčiūno, Rusijoje vis dažniau naudojamos tokios tariamai privačios karinės grupuotės. Politiko teigimu, atsižvelgiant į neseniai pateiktą Lietuvos žvalgybos tarnybų parengtą viešąjį grėsmių vertinimą, tokios privačios karinės ir saugumo kompanijos gali būti pajėgios vykdyti operacijas ir prieš Lietuvą.
„Mums svarbu neleisti Rusijai nutrinti ribos tarp karo ir taikos, primesti mums hibridinių grėsmių darbotvarkę, kai agresijos atveju Rusija neva nebūtų atsakinga už tariamai privačių karinių saugumo kompanijų operacijas“, − pabrėžė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas[5].
Seimas savo priimta rezoliucija pakvietė ir kitas pasaulio valstybes pripažinti Rusijos privačią karinę bendrovę „Wagner“ teroristine organizacija, o Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas jau padėkojo Lietuvos parlamentui už tai bei taip pat ragino kitus sekti Lietuvos pavyzdžiu[6].
JAV „Wagner“ dar nelaikoma teroristine organizacija
Tuo tarpu JAV Kongresas taip pat jau kuris laikas siekia „Wagner“ paskelbti teroristine grupuote. J. Bideno administracija taiko sankcijas „Wagner“ kaip pasaulinei nusikalstamai organizacijai, bet įstatymų leidėjai ragina Valstybės departamentą žengti toliau ir įvardyti ją kaip užsienio teroristinę organizaciją[7].
Senato Užsienio reikalų komiteto narė Jeanne Shaheen, kartu su dar šešiais demokratų ir respublikonų senatoriais yra teisės akto, pavadinto „Atskaitomybės už Rusijos samdinius“, kuriuo Valstybės departamentas būtų priverstas „Wagner“ įvardyti kaip užsienio teroristinę organizaciją, rėmėja.
Teisės akto iniciatoriai teigia, kad paskelbus „Wagner“ užsienio teroristine organizacija, grupuotė būtų priversta susidurti su daug didesniais finansiniais sunkumais, išlaidomis bei sankcijomis.