Rusija skelbia apie link Europos judančią radiacijos bangą
Penktadienį vienas Rusijos aukščiausio rango pareigūnas prakalbo apie radioaktyvų debesį, kuris tariamai juda Vakarų Europos link, o Lenkijoje jau esą pastebėtas padidėjęs radioaktyvumas. Sutapimas ar ne, tačiau radiacijos lygį stebinti svetainė kurį laiką taip pat neveikė.
Rusijos Syktyvkaro mieste vykusiame posėdyje kalbėjęs Rusijos saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas sakė, kad radioaktyvus debesis esą susidarė po to, kai Rusijos kariuomenė pataikė į šaudmenų krovinį, kurį Jungtinė Karalystė tiekė Ukrainai. Teigiama, kad šiame krovinyje buvo ir amunicijos su sodrintu uranu.
„Jie taip jau padėjo Ukrainai. JAV darė spaudimą savo partneriams, kurie ir tiekė nusodrinto urano amuniciją. Dėl jų amunicijos sunaikinimo dabar radioaktyvus debesis iškeliavo Vakarų Europos link. Lenkijoje jau užfiksuotas padidėjęs radiacijos lygis“, – penktadienį perspėjo N. Patruševas.
Priminė apie bombų numetimą ant Japonijos Hirošimos ir Nagasakio miestų
Rusijos saugumo tarybos sekretorius pažymėjo, kad JAV toliau beatodairiškai kuria ir naudoja cheminius ir biologinius ginklus Ukrainoje, primindamas, kad 1945 m. rugpjūtį, nesant jokios karinės būtinybės, JAV numetė A tipo bombas ant Japonijos Hirošimos ir Nagasakio miestų, o tai sukėlė katastrofiškų padarinių ir pareikalavo daugybės civilių gyventojų žūčių.
„Jie neatsiprašė! Ir jie neketina atsiprašyti už tai, ką padarė. Jie ir toliau plauna japonams smegenis, kad šie manytų, jog tai Sovietų Sąjunga, o ne Jungtinės Valstijos panaudojo prieš juos branduolinį ginklą. Štai kas yra Amerikos pagalba ir demokratija!“, – sakė N. Patruševas
Nusodrintas uranas yra silpnai radioaktyvus, bet yra pavojingas sveikatai
Jau anksčiau buvo skelbta, kad stiprus sprogimas nusodrinto urano amunicijos sandėlyje Chmelnyckio mieste sukėlė tikrą paniką tarp Vakarų Ukrainos gyventojų, kurie ėmė masiškai bėgti iš galimai pavojingų vietovių.
Dar kovo pabaigoje Jungtinė Karalystė iš tiesų paskelbė, kad tieks Ukrainai amuniciją su nusodrintuoju uranu. Tuomet pati Rusija šį sprendimą aktyviai kritikavo ir perspėjo, kad nusodrintojo urano amunicijos naudojimas kelia ilgalaikę grėsmę aplinkai ir visuomenės sveikatai.
Maskva tuomet rėmėsi pavyzdžiais tokiose šalyse kaip Serbija ir Irakas, kuriose anksčiau buvo naudojami šie ginklai. Londonas tokią grėsmę atmetė, tačiau Jungtinių Tautų (JT) generalinio sekretoriaus atstovo spaudai pavaduotojas Farhanas Haqas tuomet taip pat išreiškė susirūpinimą dėl Jungtinės Karalystės sprendimo.
Nors nusodrintas uranas yra silpnai radioaktyvus, jis laikomas pavojingu sveikatai daugiausia tik dėl to, kad yra toksiškas sunkusis metalas. Urano oksidas paprastai yra smulkių miltelių arba granulių pavidalo. Jei, retais atvejais, šios dalelės yra įkvepiamos, jos gali patekti į plaučius ir juos pažeisti, ilgainiui padidinant plaučių vėžio riziką. Patekęs į organizmą arba absorbuotas, urano oksidas gali toksiškai veikti inkstus ir kitus organus.
Lenkija teigia, kad radioaktyvumo padidėjimo neužfiksavo
Rusijai paskelbus pavojaus signalą apie galimą radioaktyvumo padidėjimą Vakarų Europoje, bene pirmiausiai į tokią informaciją sureagavo Lenkija. Šios šalies atominė agentūra paneigė gandus, kad šalyje užfiksuotas padidėjęs radioaktyvumas. Agentūra taip pat išreiškė abejones dėl Rusijos žiniasklaidos kanalų skelbiamos informacijos tikslumo.
„Negavome jokio pranešimo apie radiologinę avariją“, – teigė Lenkijos atominė agentūra.
Agentūros pareigūnai teigė, kad nuolat palaiko ryšį su Tarptautine atominės energijos agentūra bei Ukrainos branduolinio reguliavimo tarnyba (SNRIU) ir turi prieigą prie Tarptautinės ankstyvojo pranešimo apie radiacinę avariją sistemos (USIE).
Po galimai klaidingos informacijos apie radiacijos pavojų Lenkijai ir jos žmonėms, agentūra tik patikino, kad padėtis šalyje yra visiškai normali ir stabili, o pastarosiomis dienomis Lenkijoje, o taip pat ir visoje Europoje, pastebėti didžiausi radiacijos kiekiai nėra neįprasti ir yra siejami su išaugusiu kritulių kiekiu.
Rusijos perspėjimas – dar vienas siekis sustabdyti Vakarų paramą Ukrainai
Ekspertai Rusijos pranešimą apie tariamai link Europos keliaujantį radiacijos debesį vertina atsargiai. Pasak Italijos tarptautinių studijų centro prezidento Andrea Margelletti, dabar demonstruojamas Maskvos nerimas yra dar viena Rusijos propagandos išraiška.
„Rusai tokiu būdu bando priversti vakariečius suprasti, kad ginklų tiekimas Ukrainai yra ne tik pavojingas, bet netgi žalingas. Pasak rusų, mes ne tik pratęsiame karą, bet netgi kenkiame savo sveikatai“, – teigia A. Margelletti.
Tuo tarpu buvęs karinių oro pajėgų štabo viršininkas, dabartinis ISCA fondo prezidentas, generolas Leonardo Tricarico teigia, kad vienintelė priežastis, galinti pateisinti radioaktyvų debesį Ukrainoje, yra ta, kad rusai patys panaudojo branduolinį ginklą.
„Taigi tikriausiai susiduriame su vis grubesnio masto melagingomis naujienomis arba iš tiesų su masinio naikinimo ginklų panaudojimo eskalacija“, – sako L. Tricarico.
L. Tricarico pažymi, kad yra visiškai tikėtina, jog rusai gudrauja: juk iki šiol atlikta nesuskaičiuojama daugybė mokslinių tyrimų, neginčijamai patvirtinančių, kad patys nusodrintojo urano ginklai neišskiria kenksmingo radioaktyvumo.
„Tokiu atveju vienintelis galimas pavojus yra kvėpuoti dulkėmis, kurios išsiskiria iš karto po smūgio atsitrenkus į kietą metalinį paviršių. Mažai tikėtinas atvejis, tik teorinis arba beveik toks. Be to, dulkės yra sudarytos iš mikrodalelių, o ne iš nanodalelių, todėl jos negali prasiskverbti į žmogaus audinio ląsteles. Taigi, kad susižeistumėte, turėtumėte jų įkvėpti. Praktiškai neįmanoma, kad toks atvejis įvyktų“, – aiškina ekspertas.
Radiacijos mes neišvengiamai gauname kasdien
Net ir be pavojingų gyvenimo ar darbo sąlygų arba tragiško branduolinių ginklo panaudojimo scenarijaus, su radiacija kiekvienas mūsų esame priversti susidurti kasdien. Juk ne paslaptis, kad kasdieniame gyvenime apšvita gali būti gaunama iš įvairių šaltinių, dažniausiai, tiesiog iš natūralaus radiacinio fono.
Natūralūs radiacijos šaltiniai yra mums visiems prieinamoje aplinkoje. Tai kosminių spindulių spinduliuotė, radono dujos žemėje ir radioaktyviosios medžiagos uolienose bei dirvožemyje. Čia slypinti radiacija ir jos pavojingumas išskirtinai priklauso nuo geografinės padėties.
Dar vienas scenarijus, kai galime susidurti su radiacija yra medicina. Tam tikros medicininės procedūros, pavyzdžiui, rentgeno spinduliai, kompiuterinė tomografija (KT) ir spindulinė terapija vėžiui gydyti, yra susijusios su radiacija. Nors šios procedūros paprastai yra saugios ir atliekamos kontroliuojamomis sąlygomis, tačiau jų metu žmonės nepaneigiamai patiria radiacijos poveikį.
Deja, bet kai kuriuose plataus vartojimo produktuose taip pat yra radioaktyviųjų medžiagų. Pavyzdžiui, tam tikri dūmų detektoriai, šviečiantys laikrodžiai arba ciferblatai, kuriuose yra radžio arba tričio, ir kai kurie antikvariniai arba senoviniai daiktai, pagaminti naudojant radioaktyviąsias medžiagas, taip pat savyje slepia mums nors ir menkai, tačiau vis tiek pavojingą radiacijos dozę.
Kelionės lėktuvu – garantuota pavojingos radiacijos dozė?
Kelionių lėktuvu metu žmonės taip pat tiesiogiai susiduria su radiacija. Taip yra dėl to, kad lėktuvai skrenda dideliame aukštyje, kur kosminės spinduliuotės poveikis yra didesnis nei ant žemės. Kosminė spinduliuotė, kurią skleidžia žvaigždės, įskaitant ir Saulę, sudaro apie 5 proc. foninės spinduliuotės poveikio JAV.
Kai skrendame lėktuvu, mūsų nebesaugo atmosfera ir mus veikia nedidelis spinduliuotės lygis. Kuo didesnis aukštis, tuo didesnė radiacijos dozė, kuo toliau į Šiaurę ar Pietus nuo pusiaujo, tuo daugiau radiacijos mes gauname.
Dažnai lėktuvais keliaujantys asmenys ilgainiui gali gauti šiek tiek didesnes radiacijos dozes. Kaip teigia Surėjaus universiteto mokslininkas Scottas Cohenas, tyrinėjęs tamsiąją hipermobilumo pusę, tie asmenys, kurie beveik gyvena lėktuvuose, pavyzdžiui, įgulos nariai bei pilotai, susiduria su radiacija, kuri gali kelti susirūpinimą.
„Kai kurie dažnai skrendantys lėktuvais nustebtų sužinoję, kad radiacijos poveikis jiems yra didesnis nei branduolinės energetikos darbuotojams“, – teigia S. Cohenas.
Atsižvelgiant į tai, Tarptautinė radiologinės saugos komisija nustato radiacijos gaires žmonių sveikatai ir rekomenduoja radiacijos darbuotojams taikyti 20 000 mikrosivertų per metus ribinę dozę, skaičiuojant penkerių metų vidurkį, o plačiajai visuomenei – 1 000 mikrosivertų per metus.
Jei asmuo skrenda JAV iš rytinės pakrantės į vakarinę, jį paveiktų maždaug 0,035 mSv kosminės spinduliuotės. Taigi, kad būtų pasiekta visuomenei taikoma riba, per metus asmuo turėtų skristi maždaug 25 tokiais skrydžiais.
Pasak ekspertų, eiliniam keliautojui atitenkanti radiacijos dozė nėra pavojinga, o didesnį rūpestį keliautojams kelti turėtų laiko juostų skirtumai, kuriuos itin stipriai jaučia žmogaus organizmas.
„Nedaugelis supranta, kad dažnas laiko juostų keitimas sutrikdo genų, darančių įtaką senėjimui, veikimą ir padidina širdies priepuolio riziką“, – teigia mokslininkas S. Cohenas.
Žinoma, labiausiai nerimaujantiems keliautojams nurimti ir bent kiek apsisaugoti nuo gaunamos radiacijos gali padėti įvairios natūralios priemonės. Medikai teigia, kad vartojant sveiką, subalansuotą maistą kuriame gausu antioksidantų ir pagrindinių maistinių medžiagų, galima palaikyti natūralius organizmo apsaugos nuo radiacijos žalos mechanizmus.
Tai reiškia, kad prieš ilgą skrydį ar jo metu derėtų užkandžiauti būtent daug antioksidantų turinčiais maisto produktus: vaisiais, daržovėmis, riešutais, sėklomis. Tai maistas, kuris padeda neutralizuoti dėl radiacijos poveikio susidariusius laisvuosius radikalus.