Iki šiol mokėjo tik juridiniai asmenys
Elektros energijos sektoriuje pastaruoju metu pokyčių itin daug. Gyventojams lieka vis mažiau laiko pasirinkti nepriklausomus elektros energijos tiekėjus, daliai, ypač vyresnių žmonių, naujoji sistema iki šiol sunkiai įkandama. Tačiau atrodo, kad pokyčiai ties tuo nesibaigia. Ruošiamasi įvesti dar ir naują mokestį – galios dedamosios mokestį visiems elektros energijos vartotojams.
Apie tai garsiai prakalbo energetikos specialistas, Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius, kuris įspėjo, kad skubotai priimti sprendimai gali vesti iki revoliucijai galimo prilyginti gyventojų nepasitenkinimo.
Iki šiol galios dedamosios mokestį mokėdavo juridiniai asmenys. Tai – pastovioji elektros vartotojo mokesčio dalis. Galios dedamoji apibrėžia vieno leistinos naudoti galios kilovato kainą vienam kalendoriniam mėnesiui.
Šį mokestį mokėti reikėtų visuomet, nepriklausomai nuo to, kiek elektros suvartojate. Jį reikėtų mokėti net ir tuomet, jei elektros visai nesuvartotumėte, pavyzdžiui, išvažiuotumėte kokiam mėnesiui ar dviem atostogauti. Arba dar blogiau – mokėtumėte net ir jei visai neturite išvedžiotos elektros instaliacijos namuose.
Vien tai, kad turite tam tikros galios įvadą, jau bus priežastimi kas mėnesį mokėti mokestį. Naują mokestį planuojama taikyti absoliučiai visiems.
ESO Ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas neneigė, kad diskusijos apie tokius mokestinės tvarkos pakeitimus jau vyksta[1].
„Šiuo metu vyksta diskusijos tarp skirstymo operatoriaus, reguliuotojo ir valstybės institucijų dėl perėjimo prie persiuntimo tarifo struktūros susidedančios iš fiksuotos ir kintamos dalių, siekiant pereiti prie racionalų tinklo naudojimą skatinančios persiuntimo tarifo struktūros.
Konkrečiai pakomentuoti, kaip tai gali atsiliepti vartotojams šiuo metu negaliu, nes vyksta tik diskusijos, yra renkama informacija“, – sakė ESO atstovas.
Įvedus galios mokestį, žada mažinti kilovatvalandės kainą
Tačiau atrodo, kad gyventojams labai gąsdintis kol kas dar nereikėtų. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, įsitraukusi į šias diskusijas teigia, kad įvedus galios mokestį, bus atitinkamai mažinama kilovatvalandės kaina.
Kitaip tariant, gyventojai savo sąskaitose esą didelių pakeitimų išvysti neturėtų.
„Atkreipiame dėmesį, kad įvedus galios dedamosios mokestį, mažėtų elektros energijos kintamosios dalies dydis. Kartu pažymime, kad galutiniai sprendimai dėl galios dedamosios įvedimo buitiniams vartotojams nepriimti ir konkrečių dydžių nėra nustatyta. Visi numatomi VERT kainodaros pasikeitimai bus skelbiami viešai ir derinami su visuomene viešoje konsultacijoje, kaip tai ir numato teisės aktai“, – teigė Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos Veiklos valdymo skyriaus vyr. specialistė Eglė Juozėnaitė.
Kažkam kaina padidės
Vis dėlto ar visi gali nusiraminti? Panašu, kad ne.
Energetikos ekspertas M. Nagevičius sako, kad bus žmonių, kurie pajus kainų skirtumą, o skaudžiausia, kad mokėti reikės tada, kai elektros faktiškai net nenaudosite.
„Tai taip pat ypač padidins elektros sąskaitas tiems elektros vartotojams, kurie elektrą vartoja labai periodiškai. Pavyzdžiui sodininkams ar visokių sandėliukų savininkams. Jiems elektra tokiu būdu brangs nuolat elektrą vartojančių vartotojų sąskaita. Ir tai gali sukelti tam tikrų socialinių įtampų“, – įspėja M. Nagevičius.
Be to, energetikos specialistas mato ir daugiau bei gilesnių problemų. Pavyzdžiui – sumažėjusi kilovatvalandės kaina kažkam leis atsilaisvinti diržus ir netaupyti elektros, o tai, įvertinus platesniais mastais, gali atsiliepti kaip žala klimatui.
Ką jau kalbėti apie sukčiavimo atvejus, kurių, eksperto teigimu, taip pat nebus išvengta.
„Tų elektros vartotojų, kurie susimažins leistiną naudoti galią, bet ras būdų kaip nuolat elektros iš tinklo paimti daugiau nei deklaruoja (saugikliai dažnai būna didesnės galios, nei paties vartotojo deklaruojama galia), gaudymas bus neįmanoma misija ESO bent jau iki tol, kol nebus visur įrengti išmanieji skaitikliai (o tai reiškia – 15 metų…). Sukčiavimo skatinimas. Reikia gerai pagalvoti kaip to išvengti“, – sako M. Nagevičius.
Kainuoja ir laiko, ir pinigų
Jei mokestis įvedamas išties tam, kad gyventojai optimizuotų savo turimą leistiną galią, ją susimažintų, yra tikėtina, kad vienu metu tą padaryti norės išties solidus skaičius lietuvių.
Tačiau ar jų laukia maloni patirtis bandant galią susimažinti – abejotina.
M. Nagevičius pasakoja pats neseniai susidūręs su galios mažinimo procedūromis, kurios kainavo laiko, nervų ir pinigų, dažnu atveju net nežinia, už ką.
„Iš mano praktinio pabandymo vienam vienuolyno pastatui Zarasų rajone šiemet sumažinti leistiną naudoti galią nuo 10 kW iki 6 kW: iš pradžių reikėjo susimokėti už „Prijungimo sąlygų parengimą“ 31,75 euro. Tada gavau „Prijungimo sąlygas“, kuriose buvo įsipareigojimas „Pasirinkti ir užsisakyti reikiamą kvalifikaciją turinčią įmonę, kuri atliks Jūsų vidaus elektros instaliacijos (toliau – įvado) iki nuosavybės ribos su Bendrove įrengimą/patikrinimą“.
Visi mano bandymai aiškinti, kad gi galia mažinama, o ne didinama ir nelabai yra prasmės tokius matavimus daryti, nes jei elektra buvo tiekiama per tą patį laidą 10 kW galia, tai ji galės būti tiekiama ir 6 kW galia, gavau tik griežtą atsakymą, kad „tokia tvarka“.
Tas varžų matavimas kainuoja 100–120 eurų. Aš suradau už 80 eurų.
Ir galų gale gavau sąskaitą iš ESO susimokėti už „Leistinosios vartoti galios ir patikimumo kategorijos mažinimo paslaugą“. 133,1 euras. Net nesiaiškinau ką jie už tuos 133,1 euro padarė. Tikiu, kad vietoje didesnio saugiklio įdėjo mažesnį” – pasakojo M. Nagevičius.
Galutinai viską suskaičiavimus, paaiškėjo, kad galios sumažinimas atsiėjo apvalią sumą.
„Iš viso už galios sumažinimą nuo 10 kW iki 6 kW sumokėjau 244,85 eurus. Čia už vieną įvadą. Už kitus pastatus – dar po maždaug tiek pat.
Ir man visa ta procedūra truko kelis mėnesius.
Žinote, jei mes visus 1,5 milijono buitinių elektros vartotojų tokiu būdu paskatinsime susimažinti savo leistiną vartoti galią, priversdami juos pakartoti visą šią procedūrą, kurią aš padariau, padėdamas vienuoliams, Lietuvoje gali kilti visai nemaža revoliucija“, – savo istoriją pasakojo energetikos ekspertas.