Pensilvanija į Atstovų rūmus išrinko mirusį valstijos atstovą
Ilgametis Pensilvanijos valstijos politikas, demokratas, Atstovų rūmų narys, šių metų JAV vidurio kadencijos rinkimuose buvo triuškinamai perrinktas dar vienai kadencijai – nepaisant to, jog praėjusį mėnesį jis mirė[1].
Anthony DeLuca, ilgiausiai Pensilvanijoje dirbęs valstijos politikas Atstovų rūmuose, buvo išrinktas daugiau kaip 85 proc. balsavusiųjų, tačiau 85-erių metų A. DeLuca mirė spalio 9 d. nuo limfomos – ligos, kurią anksčiau du kartus buvo įveikęs.
Atstovų rūmų nariui mirus, jau buvo per vėlu pakeisti Pensilvanijos valstijos balsavimo biuletenį arba iškelti kitą kandidatą į jo vietą.
Jo varžovė, žaliųjų kandidatė Queonia Zarah Livingston surinko tik vos daugiau nei 14 proc. balsų. Dėl mirusio A. DeLuca pergalės bus surengti specialūs rinkimai.
Tai ne pirmas kartas JAV istorijoje, kai kandidatas po mirties laimi rinkimus. 2018 m. motelio savininkas Dennisas Hofas laimėjo Nevados senato nario mandatą kaip respublikonas, nors prieš mėnesį iki rinkimų mirė.
Tačiau kitaip nei Pensilvanijoje, jo pergalė nesukėlė specialių rinkimų: pagal Nevados valstijos įstatymus apygardos pareigūnai galėjo paskirti respublikoną, kuris užimtų D. Hofo vietą visai kadencijai.
Tuo tarpu Pensilvanijos įstatymai ne tik neleidžia to, tačiau neleido iš balsavimo biuletenio anksčiau pašalinti mirusio politiko pavardės.
Dalis amerikičių dėl tokių nesklandumų kaltina rinkėjus, kurie patys yra prastai informuoti apie dabartinius įvykius, aktualijas, pavyzdžiui, ar kandidatas gyvas, ar ne. Kiti mano, kad rinkėjai paprasčiausiai renkasi geriausiai jiems pažįstamą pavardę.
Tačiau kai kuriuose socialinės žiniasklaidos pranešimuose teigiama, kad mirusio kandidato išrinkimas rodo nekokybiškus rinkimus ar net sukčiavimą. Apie tai respublikonų partijos atstovai kalba jau ne vienerius metus.
Išvengti nesklandumų neleidžia įstatymas
Tuo tarpu patys demokratai tame didelės problemos neįžvelgia ir net džiaugiasi bei didžiuojasi, kad amerikiečiai jų interesams atstovauti išsirinko mirusį žmogų…
„Nors mus nepaprastai nuliūdino atstovo Anthony DeLuca netektis, didžiuojamės, kad rinkėjai ir toliau rodo pasitikėjimą juo ir jo įsipareigojimu demokratinėms vertybėms, perrinkdami jį po mirties. Netrukus bus surengti specialūs rinkimai“, – sakoma Pensilvanijos Atstovų Rūmų demokratų kampanijos komiteto pranešime tviteryje[2].
A. DeLuca 39 metus atstovavo Pensilvanijos 32-ajai įstatymų leidžiamosios valdžios apygardai, o pastaruosius 20 metų buvo Atstovų Rūmų draudimo komiteto pirmininkas, priklausė demokratų partijai.
Jis kovojo už pacientų teises su draudimo bendrovėmis ir už medikų atsakomybę net ir po to, kai jam pirmą kartą buvo diagnozuota limfoma, o jo 66 metų žmonai diagnozuotas krūties vėžys.
A. DeLuca tuomet tapo atviru informuotumo apie vėžį ir didesnio finansavimo vietos vėžio tyrimams šalininku. Per 2021–2022 m. teisėkūros sesiją jis buvo daugiau kaip 100 teisės aktų projektų rėmėjas ir iki pat paskutinių dienų prieš mirtį nuotoliniu būdu balsavo dėl įstatymų projektų.
Vienintelė A. DeLuco varžovė Q. Livingston kandidatavo remdamasi platforma, kurioje siūlė pereiti prie žaliojo naujojo kurso, taip pat ragino nutraukti korupciją, vykdyti baudžiamojo teisingumo reformą ir įtvirtinti abortų bei reprodukcines teises. Nors ji išrinkta nebuvo, praėjus kelioms dienoms po rinkimų, ji tviteryje rinkėjams priminė, kad yra vienintelė gyva kandidatė[3].
Jei kandidatas miršta, Pensilvanijos valstijos įstatymai leidžia pateikti pakaitinius kandidatus tik tuo atveju, jei balsavimo biuleteniai dar nepradėti spausdinti.
Allegenio apygardoje pareigūnai rugsėjo 28 d. išsiuntė balsavimo biuletenių duomenis į spaustuvę. Apygardos atstovė spaudai Amie Downs teigia, kad valstija turi rinkimų kalendorių, kuriame nurodytos datos, kada galima atsiimti, pakeisti kandidatus ir t. t., ir visos šios datos jau buvo pasibaigusios, kai atstovas mirė.
Pensilvanijos Atstovų Rūmų demokratų kampanijos komiteto vykdomasis direktorius Trevoras Southerlandas sakė, kad pagal Pensilvanijos įstatymus nebuvo jokio būdo išbraukti atstovą A. DeLucą iš rinkimų biuletenio. T. Southerlandas patvirtino, kad A. DeLucos pergalė paprasčiausiai reiškia, kad vieta bus laisva, kol bus surengti specialūs rinkimai. Tų rinkimų data dar nenustatyta.
Įvykis paskatino kalbas apie rinkimų sukčiavimus
Kai kuriuose socialiniuose tinkluose vartotojai, politikai bei žiniasklaidos kanalai mirusio kandidato išrinkimą greitai susiejo su rinkimų nusikaltimais ir sukčiavimu.
„Balsuoja mirę žmonės, laimi mirę žmonės…“ – rašoma viename tviterio įraše[4].
Dar prieš vidurio kadencijos rinkimus, respublikonų kandidatas į Mičigano gubernatorius televizijos reklamoje teigė, kad „mirę žmonės visada balsuoja už demokratus“.
Iš tiesų, daugelis respublikonų kandidatų 2022 m. rinkimų cikle teigė, kad 2020 m. rinkimai buvo pavogti iš buvusio prezidento Donaldo Trumpo ir kalbėjo apie JAV plačiai paplitusį rinkimų sukčiavimą[5].
„Washington Post“ analizė rodė, kad 51 proc. respublikonų kandidatų dabartiniame rinkimų cikle paneigė arba suabejojo ankstesnių rinkimų rezultatais[6].
Dalis amerikiečių pritaria respublikonų abejonėms, bet dauguma, yra linkę manyti, kad galimybės balsuoti užtikrinimas yra žymiai svarbesnis nei kova su sukčiavimu. „NewsHour/Maris“ apklausa atskleidė, kad 56 proc. JAV piliečių teigė, kad svarbiau užtikrinti, jog visi norintys balsuoti galėtų tai padaryti, nei užtikrinti tai, kad būtų išvengiama sukčiavimo atvejų[7].