„Revolut“ apetitas kyla: verslo klientams nuo rugsėjo – mokami mėnesiniai planai

Finansai ir NT, LietuvaEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Revolut
„Revolut“ keičia paslaugų įkainius verslo vartotojams. Mariia Shalabaieva/Unsplash nuotrauka

„Revolut“ nebedirbs veltui – už paprasčiausią paslaugų planą įvedamas kasmėnesinis 10 Eur mokestis

Lietuvoje sparčiai besiplečiantis bankinių paslaugų tinklas „Revolut“ nusprendė savo paslaugų nemokamai nebesuteikti ir pranešė, kad nuo šiol paslaugų planai verslo klientams bus apmokestinti.

„Revolut“ savo verslo vartotojus informavo, kad keičiasi plano „Basic“ įkainiai – nuo 2024 m. rugsėjo 3 d. už šį planą bus taikomas 10 Eur mokestis, tačiau argumentuojama, kad neva ir paslaugų kokybė pagerės. Vietoje šiuo metu taikomo 5 pavedimų per mėnesį apribojimo, bus įvedamas nemokamų 10-ties vietinių pavedimų limitas.

Priimtą sprendimą kelti paslaugų įkainius bankas argumentuoja didesniu suteikiamų paslaugų spektru.

„Praėjusiais metais padidinome valiutos keitimo išmokas nuo 0 iki 1 000 eurų per mėnesį. Atnaujindami kainodarą galime plėsti produktų ir įrankių asortimentą, toliau didinti investicijas į visą parą veikiantį klientų aptarnavimą ir didinti privilegijas, kuriomis jau galite naudotis“, – nurodoma „Revolut“ atsiųstame laiške.

Nesutinkantiems su naujomis sąlygomis – ačiū ir viso gero

O kokia išeitis tiems, kurie su naujomis sąlygomis nesutinka ir kuriems nereikalingi nauji patobulinimai? Belieka užsidaryti sąskaitas šiame banke. Bet ar rasite kitą banką, kuriame neteks mokėti? Vargu. Tai dar vienas ženklas, kaip šalyje veikia bankų oligopolija.

„Jums nieko nereikia daryti. Jei šie pakeitimai jūsų netenkina, savo paskyrą galite uždaryti iki 2024 m. rugsėjo 3 d., nors mums bus gaila, kad ją paliekate.“ – teigiama laiške.

Oficialiame „Revolut“ tinklalapyje nurodoma, kad standartinis planas privatiems vartotojams vis dar yra nemokamas. Tačiau tik laiko klausimas, kada ir tokie vartotojai bus priversti atverti savo pinigines.

„Revolut“ į Lietuvą atėjo ne taip jau seniai – dar 2018-aisiais pradėjo veikti banko programėlė lietuvių kalba[1]. Tais pačiais metais buvo skaičiuojama, kad daugiau nei 100 tūkst. Lietuvos gyventojų „Revolut“ paslaugomis jau naudojasi.

Oficialiai savo veiklą kaip bankas „Revolut“ Lietuvoje pradėjo 2020-aisiais.

Revolut
Nesutinkantys su naujomis sąlygomis gali užsidaryti savo sąskaitas banke. Juliaus Kalinsko/ELTA nuotrauka

Lietuvoje veikiantys bankai generuoja milžiniškus pelnus

O kodėl neapmokestinti vartotojų, jei šie noriai moka kitiems Lietuvoje mokantiems bankams, kasmet keliantiems savo paslaugų įkainius? Lietuvoje – puiki terpė finansinėms įstaigoms ir tą matome iš skaičių.

Vos kojas Lietuvoje apšilęs „Revolut“ nusprendė, jog delsti ir laukti, kol pelnus susižers kiti finansiniai milžinai – nebeverta.

Liepos pabaigoje atskleista, jog šalyje veikiantys komerciniai bankai per pirmąjį šių metų ketvirtį uždirbo 260,3 mln. eurų grynojo pelno, kas yra 1 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai (2023 m. grynasis pelnas siekė 258,4 mln. Eur)[2].

Daugiausiai turto generavo bankas „Swedbank“ (18,3 mlrd. eurų), o „Revolut Holdings Europe“ atsidūrė trečioje vietoje su 13,3 mlrd. eurų vertės turtu.

Šiuo metu, kai vyksta itin sparti grynųjų pinigų skaitmenizacija, bankai išgyvena aukso amžių, mat mokėti tenka už kiekvieną paslaugą – pinigų pervedimus, grynųjų įnešimą/išsiėmimą, už galimybę naudotis bankine kortele ir visas kitas paslaugas.

Dar vienas bankų būdas lobti – siūloma santaupas laikyti taupomuosiuose indėliuose

Be visa ko, gyventojai aktyviai skatinami savo santaupas laikyti taupomuosiuose ir kaupiamuosiuose indėliuose, o už laikymą mokamos varganos 2,5-3 proc. dydžio palūkanos (ir tai tik tuo atveju, jei pinigai išlaikomi iki sutarties pabaigos). O štai jei iš banko skolintis nori pats žmogus, už palūkanas kartais teks atseikėti ir dešimt kartų daugiau.

Tas pats „Revolut“ šiuo metu aktyviai reklamuojasi kaip teikiantis geriausias indėlių palūkanas, nors šiuo metu jos siekia tik 2% (pats bankas akcentuoja, kad palūkanos yra kintamojo dydžio).

Remiantis bankai.lt duomenimis, šiuo metu geriausias palūkanas indėliams šiuo metu teikia vietinis „Šiaulių bankas“. Už 12 mėn. trukmės indėlį siūlomos 4,25% palūkanos, kai tuo tarpu didžiausią turtą generuojantis „Swedbank“ užima paskutinę vietą su 3,5% palūkanomis tokiam pačiam laikotarpiui.

Gyventojų augantį susidomėjimą tokiu taupymo būdu rodo ir „Urbo“ banko pateikti duomenys – pernai indėlių augimas banke siekė 94 proc., o banke surinktų indėlių suma padidėjo 147 mln. eurų[3].