R. Šimašiaus patarėjas jau paskelbė tautos priešų sąrašą

Suprasti akimirksniu
Balsavimas
Žmonės skirstomi į tinkamai ir netinkamai balsuojančius. Evelinos Aukštakalnytės nuotrauka

Į liaudies priešų sąrašą papuolė „alternatyvūs“ visuomenininkai

Įvykę miestų savivaldybių tarybų ir merų rinkimai išsvajotosios ramybės į politinę areną neįnešė. Priešingai, sostinei ruošiantis antrajam rinkimų turui, aistros kaista dar labiau. Į dvikovą stojus dviem kandidatams – konservatoriui Valdui Benkunskui ir partijos „Laisvė ir teisingumas“ iškeltam kandidatui Artūrui Zuokui, visuomenė vėl pasidalijo į dvi stovyklas. O štai Vilniaus miesto savivaldybės veikėjas Karolis Žukauskas net pateikė tautos priešų sąrašą, kurie drąsiai pasisako už A. Zuoko tinkamumą sėsti už sostinės šturvalo.

K. Žukauskas viešoje erdvėje pastebimas kaip nemėgstantis laikyti savo liežuvio už dantų ir pasisakantis visuomenei svarbiomis temomis. Šį kartą Vilniaus miesto mero pareigas vis dar einančio Remigijaus Šimašiaus patarėjas nusprendė prasijoti miltus ir atskirti pelus nuo grūdų įvardindamas visuomenininkų pavardes, kurie antrajame ture išreiškė savo palaikymą A. Zuokui.

Politiko sukaltoje „gėdos lentoje“ atsidūrė gausus būrys kitaminčių: „OpTV“ žurnalistė Rūta Janutienė, „Minfo.lt“ įkūrėjas Marius Gabrilavičius, buvusi mokytoja Astra Genovaitė-Astrauskaitė, sportininkas Žydrūnas Savickas, verslininkas Ugnius Kiguolis, atlikėjas Egidijus Dragūnas-Selas, LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis, visuomenininkas Gintaras Furmanavičius, filosofė Nida Vasiliauskaitė, žurnalistė Laima Lavaste, juvelyrė Jurga Lago, parlamentaras Remigijus Žemaitaitis, visuomenininkas Kęstutis Skrebys, visuomenės sveikatos specialistė Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė, knygos „Geografija transe“ autorė Guoda Juocevičiūtė, aktorius Aistis Mickevičius, publicistas Marius Kundrotas, medikė Loreta Strøm, verslininkas Arvydas Daunys, publicistas Algimantas Rusteika, muzikantė Vita Gruodytė, visuomenininkas Vaidas Lekstutis, komikas Artūras Orlauskas bei advokatas Ignas Vėgėlė.

Sąrašo sudarytojas pridūrė, kad būtent visi šie išvardyti asmenys susivienijo rinkimuose palaikyti A. Zuoką – tik vieni tą deklaruoja atvirai, o kiti tik pasisako prieš V. Benkunską.

„Aš šiuose rinkimuose nemačiau nė vieno kito kandidato, kuris turėtų tokį vieningą alternatyvaus „Facebook“ pasaulio palaikymą. Na gal nebent Matijošaitis, bet ir tai kažin ar jie visi buvo už. Visus suminėtus patikrinau – vienokia ar kitokia forma jie viešai išreiškė tiesioginį arba netiesioginį palaikymą Zuokui“, – rėžė K. Žukauskas.

K. Žukausko pasisakymas
Politikas paskelbė tautos priešų sąrašą. Karolio Žukausko/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

R. Šimašius su V. Benkunsku tik susikeistų kabinetais

Tuo tarpu vilniečiams pavargus nuo vaivorykštėmis išpaišytų gatvių ir jomis padabintų ministerijų paradinių durų, šie (30 procentų) nusprendė balsuoti už V. Benkunską, tikėdamiesi, kad šis kandidatas Vilnių atstovaus geriau nei prieš tai tą daręs vedlys. Tačiau dar neįvykus antrajam turui jau viena po kitos verčiamos žaidimo kortos ir, darosi aišku, kodėl R. Šimašiaus patarėjas K. Žukauskas taip aršiai vardina tautos priešus.

Ketvirtadienį R. Šimašius atvirai pareiškė apie savo paramą konservatorių kandidatui į sostinės merus ir pridūrė, kad su juo antrajame ture kovosiantis A. Zuokas nėra tinkamiausias pasirinkimas vilniečiams[1].

Savo kadenciją baigęs Vilniaus miesto meras taip pat pripažino kalbėjęs su V. Benkunsku, kuris patikinęs, jog išlaikys Vilniuje atliktų darbų tęstinumą ir „pagarbą žmogaus teisėms“.

Tuo tarpu, A. Zuokas, pasak jo, būtų tik „miesto nubloškimas į juodą praeitį“, iš kurios R. Šimašius Vilnių taip akylai traukęs net dvi savo kadencijas.

Kitaip tariant, vilniečiams savo meru išsirinkus V. Benkunską, dar ilgai nepavyktų pašalinti buvusio mero R. Šimašiaus kvapo iš savivaldybės – ir toliau būtų siaurinamos gatvės, piešiama vaivorykštė kur reikia ir kur nereikia, savo eilės taip pat niekaip nesulauktų ir Lietuvos laisvės kovų dalyvių atminimo klausimas.

Demokratinė visuomenė savo palaikymą gali išreikšti kam tik panorėjusi

Nors ir visomis išgalėmis mėginama agituoti už vieną ar kitą pusę, ar net ir šiuo atveju sudarant tokius tautos priešų sąrašus sugėdinti kitokį sprendimą priėmusius gyventojus, galiausiai pamirštama, kad tai – tie patys demokratiniai rinkimai, kuriuose tauta turi visą ir absoliučią teisę išreikšti savo politinę valią. Taigi, vilniečiai balsuos taip, kaip jiems tuo metu tik šaus į galvą ir niekas neturi teisės dėl vieno ar kito pasirinkimo gėdinti.

Priešingai, didesnį atmetimo jausmą skatina tie politikai, kurie žemina savo oponentus ir jų rinkėjus savo populiarumo sąskaita. Kitaip sakant, geriausia reklama eina iš lūpų į lūpas, o ne visomis išgalėmis siekiant pasirodyti „tautos gelbėtojo“ vaidmenyje.

Kaip bebūtų keista, Lietuvai prieš 33 metus atgavus nepriklausomybę, niekas balsuojančių ne taip kaip reikia nebetremia iš Lietuvos, o žmonėms palikta visiška laisvė nuspręsti, kam gi atiduoti savo balsą.

Įsitikinęs, kad rinkimų dieną dar viskas gali apsiversti kardinaliai

Savo feisbuko paskyroje taip pat pasireiškė ir A. Zuokas, patikinęs, kad įvykus antrajam rinkimų turui ir šiam turint 10 proc. atsilikimą nuo V. Benkunsko, viskas dar gali pasikeisti, o Lietuvos rinkimų istorija rodo, kad pergales iškovodavo kandidatai ir su didesnėmis persvaromis.

A. Zuokas savo rinkėjams priminė iškalbingą Valdo Adamkaus ir Artūro Paulausko prezidentinę dvikovą, įvykusią 1997-aisiais, kai pirmame rate A. Paulauskas gavo 45 proc., o V. Adamkus – 28 proc. Tačiau tarp kandidatų atsiradusi net 17 procentų persvara kaip mat išsilygino ir persisvėrė V. Adamkaus naudai, kuris antrajame ture šventė savo pergalę.

Tą patį pavyzdį būtų galima pritaikyti ir 2002-2003 metų laikotarpiui, kai pirmame ture V. Adamkus gavo 35,5 proc., o Rolandas Paksas tik 19,6 proc., nors antrajame ture viskas apsivertė.

Panašiai nutiko ir per 2019 metų prezidento rinkimus, kai Ingrida Šimonytė 31 procentais lenkė dabartinį prezidentą Gitaną Nausėdą, tačiau galiausiai pastarasis pelnė 65,6 proc. rinkėjų balsų.

A. Zuoko pasisakymas
Antrasis rinkimų turas gali parodyti kitus balsavimo rezultatus. Artūro Zuoko/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Primename, kad kovo 5 dieną įvykusiuose rinkimuose A. Benkunskas surinko 30,79 %, o A. Zuokas – 21,40 % rinkėjų balsų[2], todėl politikai dėl miesto mero kėdės dar varžysis antrajame rinkimų ture.