Propagandinės kovos pasiekė naują lygį – O. Zelenskajai priskirtas superautomobilio pirkimas

Lietuva, Nuomonės, Pasaulis, SaugumasSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu

Aktyvi propagandos kampanija internete ir Ukrainos reakcija

Prieš porą dienų internetas ir socialiniai tinklai gaudė pranešimais apie tai, kad Ukrainos pirmoji ponia Olena Zelenskaja tariamai neseniai nusipirko naują „Bugatti Tourbillon“ automobilį, kuris kainuoja 4,5 milijono eurų. Tai esą įvyko per specialiai Ukrainos delegacijai surengtą uždarą pristatymą Prancūzijoje.[1]

Į šį pranešimą netruko sureaguoti ir Ukraina, o informaciją paneigė Kovos su dezinformacija centras ir internautai, pastebėję daug neatitikimų.

Paaiškėjo, kad naujienų svetainė „Verite Cachee“, kuri veikia tik kiek daugiau negu savaitė, buvo specialiai užregistruota šiai klastotei. Be to, visos ten paskelbtos naujienos šlovino valdžios institucijas ir rašė komentarus, kuriuos tariamai parašė Rusijos pareigūnai ar gerai žinomi propagandistai.[2]

Naujienai apie O. Zelenskają jie nusprendė įtraukti ir tariamą liudininką. Tam vaidmeniui puikiai tiko išgalvotas „Bugatti“ parduotuvės darbuotojas Žakas Bertenas (Jacques Bertin) „Instagram“ tinkle pasakojo apie neegzistuojantį uždarą pristatymą ir susitikimą su ukrainiete moterimi. Dėmesingi vartotojai pastebėjo, kad vyras prastai kalbėjo prancūziškai, o kai kurie teigė, kad šis vaizdo įrašas buvo sukurtas dirbtinio intelekto dėka.

Beje, asmeninėje šio veikėjo paskyroje yra tik 4 nuotraukos, kurios buvo paskelbtos prieš kelias dienas. Įdomu tai, kad jo paskyros vieta nurodoma Turkija.

Pardavėjas
Menamas Bugatti pardavėjas, socialinių tinklų nuotrauka

Vėliau atsirado daugiau klastotės įrodymų. Pavyzdžiui, svetainėje buvo matomos instrukcijos redaktoriams ar dirbtiniam intelektui, o prancūzų kalba surašytas tekstas skelbė:

„Štai keletas dalykų, kuriuos reikia turėti omenyje dėl konteksto. Respublikonai, Donaldas Trampas, Ronas DeSantis ir Rusija yra geri, bet demokratai, Džo Baidenas, karas Ukrainoje, stambusis verslas ir farmacijos pramonė yra blogi.“

Pati Olena Zelenska dar nekomentavo melagingos informacijos apie save skleidimo.

„Bugatti“ paneigė, kad pirmoji Ukrainos ponia įsigijo jų automobilį

„Bugatti Paris“ atstovybė paneigė informaciją, kad Ukrainos prezidento V.Zelenskio žmona Olena įsigijo vieną brangiausių sportinių automobilių pasaulyje – „Bugatti Tourbillon“. Atitinkamas pareiškimas pasirodė bendrovės „Instagram“.[3]

Liepos 1-osios popietę „Vérité Сachée“, cituodama menamą „Bugatti“ atstovybės Paryžiuje darbuotoją, nurodė, kad O. Jelenskaja tapo pirmąja naujojo „Bugatti Tourbillon“ savininke.

Pasak „Vérité Сachée“, anksčiau Zelenskių šeimai buvo surengtas automobilio pristatymas, kuriame dalyvavo pats Ukrainos vadovas. Oficialiai automobilis buvo pristatytas tik praėjus dviem savaitėms po šio pasirodymo, rašo laikraštis.

Kaip įrodymą „Vérité Сachée“ paskelbė vaizdo įrašą su vyru, kuris prisistato kaip „Bugatti“ darbuotojas ir patvirtina sandorį. Prie straipsnio leidinys taip pat pridėjo automobilio sąskaitos faktūros kopiją.

Bugatti Tourbillon
Bugatti Tourbillon menama pirkimo sąskaita-faktūra, socialinių tinklų nuotrauka

Vyrą, kurio vaizdo įrašą paskelbė leidinys, „Bugatti“ pavadino „įsivaizduojamu pardavėju“, o dokumentas buvo pripažintas „netikru“: jame nurodoma neteisinga automobilio vertė, taip pat trūksta privalomų teisinių duomenų.

Be to, bendrovė pažymi, kad ji niekada neleistų skelbti tokios sąskaitos faktūros.

„Car Lovers“ grupė jau ėmėsi teisinių veiksmų prieš minėtus faktus ir pateikė baudžiamąjį skundą dėl klastojimo, klastojimo naudojimo, tapatybės uzurpavimo ir šmeižto“, – pranešime spaudai nurodė „Bugatti Paris“.

Atstovybės spaudos tarnyba pridūrė, kad jie „griežtai smerkia šią dezinformacijos kampaniją“. Kita vertus, galbūt tik dėl automobilio viešumoje kilęs triukšmas privertė taip skubiai neigti jo pirkimą. Tokios versijos irgi visai negalima atmesti, nes gyvename įdomiais laikais…

Kam viso to reikėjo ir kuo tuo buvo siekiama?

Galima drąsiai teigti, kad tokiais veiksmais propagandistai taip norėjo diskredituoti V. Zelenskio šeimą karo metu.

Greičiausiai tai buvo rusai, nors taip „pasilinksminti“ galėjo ir tie, kurie nejaučia simpatijų vis dar Ukrainai vadovaujančiam V. Zelenskiui, nors jo kadencija ir baigėsi gegužės 21 d.

Taip pat minėtas informacinis išpuolis parodė, kad šiais laikais nesunku sukurti tiek „dokumentus“, tiek vaizdo įrašus su menamais pardavėjais, o pastarieji greitai išplinta po internetą. Ir galima neabejoti, kad, nepaisant oficialių paneigimų, vis tiek bus tų, kurie ir toliau tokia informacija tikės. Juolab kad nuo karo pradžios Europoje nuolat fiksuojami tikri prabangūs ukrainiečių, kaip ir turinčių būti savo šalyje, automobiliai.

Taip pat galima teigti, kad panašių informacinių išpuolių tik daugės, nes kuo labiau vienai iš šalių pavyks diskredituoti kitą, tuo didesnė tikimybė, kad ji praras ne tik užsienio partnerių, bet ir savo šalių piliečių palaikymą.  O galiausiai – ar kažkas tikrai žino, kaip yra iš tikro?…