Švediją gerai apibūdins žodžių derinys „švediškas nuopolis“
Europos sąjunga laikosi nuomonės, kad visiems sienos yra atviros. Migrantai, draugiški ar ne, legaliai ar ne patekę – visi turi būti priimti. Ir ne bet kaip, o su meile, pagarba, skaniu maistu, šiltu stogu virš galvos ir visom europinėm privilegijom. Išsiųsti juos atgal? Kur tai matyta! Lietuva su savo emigrantų apsukinėjimo politika jau gavo velnių, o ką jau kalbėti apie tai, kad apgyvendino juos visai ne europietiškomis sąlygomis… Bet gal migrantų sukurtos problemos atvers akis europiniams biurokratams?
Kaip rašo žurnalistas ir keliautojas Liudas Dapkus, prie bendrinėmis sąvokomis tapusių frazių – švediškas stalas, švediška sienelė ir panašiai, dabar galima pridėti dar vieną – švediškas nuopuolis.
„Valstybė, pagal gyvenimo standartus priartėjusi prie humanistinės visuomenės idealo. Tolerancija kitaip atrodantiems ir mąstantiems. Santūrumu, rafinuotu skoniu ir stiliaus kuklumu garsėjantis gyvenimo būdas. Karališkoji šeima. Nobelio komitetas. Neutralus statusas.
Visa tai, kas daugybę metų garsino Švediją, nublanko nesuvokiamo smurto akivaizdoje. Net ir mėginimas skubiai įstoti į NATO nacionalinės grėsmės akivaizdoje švedams tapo komplikuotu procesu, tiesiogiai susijusiu su grėsmingais procesais šalyje, dėl kurių dabar tenka kviestis kariuomenę“, – sako L. Dapkus.
Visuomet palankiai nusiteikusi imigrantų atžvilgiu Švedija per pastarąjį dešimtmetį įsileido 163 tūkst. pabėgėlių, beveik visi jie – iš musulmoniškų šalių.
„Dabar prieš vykdami į tą šalį turėtumėte viską gerai apgalvoti: saugius maršrutus ir kontaktus nelaimės atveju, įspėti artimuosius ir kolegas dėl savo rizikingų planų. Išties ne juokas: keliaujate į karo zoną, kur vien tik per rugsėjį buvo nušauta bent tuzinas žmonių ir susprogdinti keli namai, o pernai per susirėmimus žuvo 60 asmenų. Ši šalis pirmauja pasaulyje ir pagal išprievartavimus (89 atvejai 100 tūkst. gyventojų) – palyginimui Lietuvoje tas rodiklis yra 2,6“, – priduria žurnalistas[1].
Švedijoje auga seksualinės prievartos skaičiai
Kalbant apie prievartos atvejus, veikiausiai negalima tiesiogiai jų sieti su tuo, kad šalis noriai priėmė krūvą pabėgėlių iš kultūriškai radikaliai skirtingų šalių. Tačiau skaičiai byloja nemalonią tendenciją – nuo 2012 metų, per tą patį dešimtmetį, prievartos atvejų skaičius išaugo ženkliai ir yra nuolatos augantys (išskyrus 2022 metus.)
Švedijoje bendras užregistruotų seksualinių nusikaltimų atvejų skaičius nuo 2012 m. iki 2021 m. padidėjo, o 2022 m. vėl šiek tiek sumažėjo. 2012 m. iš viso buvo pranešta apie daugiau nei 15 000 seksualinių nusikaltimų, o iki 2022 m. šis skaičius išaugo iki beveik 24 000. daugelis iš jų buvo seksualinio priekabiavimo atvejai, vėliau – išžaginimas. Ypač išaugo užregistruotų išžaginimo atvejų skaičius – nuo 6 300 2012 m. iki 9 400 2022 m[2].
Bideno administracija įsileido 5 mln. nelegalų
Tuo tarpu JAV per Bideno vadovavimo laiką jau įsileido 5 milijonus nelegalų. Per mažiau nei dvejus metus administracija leido mažiausiai 541 000 migrantų atvykti į JAV per lygtinio paleidimo iš imigracijos instituciją.
Beprecedentis lygtinio paleidimo institucijos naudojimas leido pareigūnams nukreipti migraciją nuo pietinės sienos, siūlant būsimiems migrantams legalią ir saugią alternatyvą keliauti į JAV su kontrabandininkų pagalba ir neteisėtai patekti į šalį. Tai taip pat suteikė administracijai greitesnį būdą perkelti pabėgėlius, nes ji bando atkurti perkėlimo sistemą, kuri buvo išardyta dėl drastiškų Trumpo eros sumažinimų.
Pareigūnai pasinaudojo lygtinio paleidimo institucija, kad su JAV rėmėjais priimtų maždaug 168 400 Lotynų Amerikos ir Karibų jūros regiono migrantų; 141 200 ukrainiečių pabėgėlių, remiamų amerikiečių; 133 000 prieglobsčio prašytojų, kurie laukė susitikimo Meksikoje; 77 000 evakuotų iš Afganistano; ir 22 000 ukrainiečių, apdorotų prie JAV pietinės sienos, rodo duomenys.
Apskritai Bideno administracijos sukurtos imigracijos lygtinio paleidimo programos yra didžiausias legalios imigracijos išplitimas per tris dešimtmečius. Respublikonų kritikų nelaimei, administracija tai padarė vienašališkai, be aiškaus Kongreso sutikimo, kuris nedidina legalios imigracijos lygio nuo 1990 m. , dešimtmečius trukusios partizanų aklavietės metu[3].
Niujorko meras bijo, kad migrantai sugriaus miestą
Niujorko meras Ericas Adamsas, anksčiau apie migraciją atsiliepęs teigiamai, staiga pakeitė savo giesmelę. Jis pasakė, kad Niujorką naikina 110 000 prieglobsčio prašytojų antplūdis iš pietinės sienos, ir teigė nemato būdo išspręsti šią problemą.
„Leiskite man pasakyti jums kai ką, niujorkiečiai, niekada gyvenime neturėjau problemos, kuriai nemačiau pabaigos – nematau tam pabaigos“, – trečiadienio vakarą įžanginėje kalboje sakė meras. Rotušės stiliaus susirinkimas Manhetene.
„Ši problema sunaikins Niujorką. Kiekviena šio miesto bendruomenė bus paveikta“, – susitikime sakė ponas Adamsas. „Turime 12 milijardų dolerių deficitą, kurį turėsime sumažinti – turės įtakos kiekvienai paslaugai šiame mieste. Visi mes“.
Migrantų, kertančių pietinę sieną, antplūdis užvaldė miestą – beveik 60 000 lovų užima tradicinėse miesto prieglaudose ir daugiau nei 200 pagalbos vietų. Niujorko moksleiviams ketvirtadienį grįžus į mokyklą, miesto pareigūnai sakė, kad prie jų turėtų prisijungti apie 20 000 migrantų vaikų.
Dėl finansinės ir logistinės naštos meras šią vasarą ne kartą spaudė poną Bideną pagalbos, praėjusią savaitę sakydamas, kad miesto prašymai vis dar buvo „neatsižvelgti“, ir reikalavo federalinės nepaprastosios padėties bei nacionalinės „dekompresijos pasienyje strategijos“[4].