„Prisiekusieji“ ištikimybę Vašingtonui ir Briuseliui mainosi apdovanojimais

Lietuva, NuomonėsEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
V. Zelenskis
Lietuva sulaukė ypatingo dėmesio iš Ukrainos prezidento. BNS nuotrauka

V. Zelenskiui paskirta Laisvės premija

Prasidėjus karui Ukrainoje, Lietuva ėmėsi lyderės pozicijos mėgindama padėti šiai šaliai ištverti sunkius laikus, o Lietuvos ir Ukrainos politikai taip susibičiuliavo, kad nesibodi vieni kitiems kartas nuo karto skirti apdovanojimų. Už dosnumą mūsų premjerei Ingridai Šimonytei buvo atsidėkota plytele Kyjivo garbės alėjoje, tačiau už tokį įvertinimą Lietuvos politikai skolingi Ukrainai neliko – antradienį Seimas nusprendė skirti Laisvės premiją Ukrainos prezidentui Volodymirui Zelenskiui. Žodžiu, politikams, apsidovanoti vieniems kitus premijomis, ordinais, medaliais ir plytelėmis, panašu, jau tampa nauja mada.

Parlamentas apsisprendė 2022 metų Laisvės premiją paskirti Ukrainos vadovui V. Zelenskiui, o už tai numatantį projektą vieningai balsavo 113 Seimo narių. Premija paskirta už V. Zelenskio ir Ukrainos žmonių nuopelnus kovoje dėl nepriklausomybės, laisvės ir demokratijos Rusijos agresijos akivaizdoje.

„Būdamas Ukrainos Prezidentu jis yra šios kovos už laisvę priešakyje, savo asmenine lyderyste ir pavyzdžiu įkvėpęs milijonus žmonių tiek Ukrainoje, tiek ir už jos ribų. Ukrainos žmonės priešinasi, nepasiduoda ir yra sutelkti prieš V. Putino režimo nusikalstamą veikimą“, – pristatydama šį nutarimą teigė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen[1].

Seimo įsteigta Laisvės premija apdovanojami labiausiai ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą nusipelnę asmenys ir organizacijos.

Laisvės premija simboliškai įteikiama per Laisvės gynėjų dieną – sausio 13-ąją.

V. Zelenskis
Seimas patvirtino Laisvės premiją V. Zelenskiui. LR Seimo/feisbuko paskyros nuotrauka

Apdovanotos ir Lietuvos „didvyrės“

Už išskirtinį dėmesį Ukrainai neliko nepastebėtos ir premjerė Ingrida Šimonytė, parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen bei ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, kurioms V. Zelenskis ne tik negailėjo padėkos žodžių, bet ir skyrė garbės apdovanojimus. Lapkričio pabaigoje ministrė pirmininkė džiaugėsi Kyjivo „Drąsiųjų alėjoje“ atidengta jos vardine lentele[2].

Toks gestas buvo parodytas ne šiaip sau – skelbiama, kad ši lentelė buvo sukurta reiškiant dėkingumą už pagalbą, kurią Lietuva suteikė Ukrainai kovoje su Rusija.

Spalio pabaigoje už reikšmingus asmeninius nuopelnus stiprinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą, remiant Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą bei populiarinant Ukrainos valstybę visame pasaulyje, Ukrainos valstybiniu apdovanojimu – Kunigaikščio Jaroslavo Išmintingojo II laipsnio ordinu buvo apdovanota Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen[3].

Be apdovanojimo neliko ir A. Armonaitė, šią vasarą atsiėmusi V. Zelenskio įsteigtą Ukrainos taikos apdovanojimą[4]. Ukrainos žmonių vardu ministrė esą buvo apdovanota už paramą Ukrainai karo su Rusija metu.

O štai kovo pradžioje V. Zelenskis sulaukė dėmesio ir iš Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos, kuris jam įteikė Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine už nuopelnus kartu su ukrainiečių tauta ginant laisvę ir demokratines vertybes Europoje bei už asmeninį indėlį plėtojant Lietuvos ir Ukrainos tarpvalstybinius santykius[5].

Apdovanojimas
Kyjivo „Drąsiųjų alėjoje“ atidengta I. Šimonytės vardinė lentelė. Vyriausybės/feisbuko paskyros ekrano nuotrauka

Ne visi sureagavo teigiamai

Nors kritikos lavinos iš politikų po tokių apdovanojimų ir nebuvo sulaukta, tokie tarpusavio apsidovanojimai ne itin patiko kai kuriems internautams.

Vieni jų svarstė, kad karas jau tampa kaip kone žaidimas, o kiti teigė, kad jei jau medaliais dabinami „drąsieji ir kitokie išrinktieji“, tai kaip tada įvertinami tie, kurie paaukojo savo gyvybes už tėvynę ir šalį valdantį prezidentą?

„Toje alėjoje lentelės tik prisiekusiems ištikimybę Vašingtonui ir Briuseliui. Prisiekti agresoriams būtina išskirtinė drąsa…“ – rėžė vienas komentatorius.

Kita internautė svarstė, ar lentelė neturėjo būti dedikuota visai Lietuvai, o ne tik Vyriausybės vadovei, mat didžiausius karo padarinius – sukilusius mokesčius už elektrą, vandenį, dujas, kurą, šildymą bei gerokai šoktelėjusias maisto kainas jaučia būtent paprasti mokesčių mokėtojai.

Kiti I. Šimonytei buvo nuolankesni ir tvirtino, kad politikė tokio apdovanojimo nusipelnė.

„Mūsų Šimonytė labai drąsi, drąsuolė, ji net už T. V. Raskevičių drąsesnė. Putinui vos jos vardą išgirdus prasideda alergijos priepuoliai (bent jau taip norėtųsi)“, – rašė vienas gyventojas.

Vien sveikinimais negalėjo pasigirti ir vasaros pabaigoje apdovanojimą gavusi A. Armonaitė – vieni rašė, kad tai – Lietuvos gėda, o kiti teiravosi, kokius darbus politikė nuveikė žmonių labui be vaivorykštinio suoliuko pastatymo, perėjos nudažymo, kokie darbai buvo nuveikti, kad Lietuva klestėtų?

„Ką asmeniškai jūs ir jūsų partija padarėte, kad gavote šį apdovanojimą? Pažadėjote kažką ukrainiečiams?“ – svarstė komentatorius.