Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas patarė, kaip pasiruošti ekstremaliai situacijai

Lietuva, ŠiandienNežinomas Autorius
Bushcraft
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas gyventojams pataria susidėti rankinę ar kuprinę su būtiniausiais daiktais, jei prireiktų staigiai palikti namus. Pixabay nuotrauka

Rusijai užpuolus Ukrainą, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) savo feisbuko paskyroje paragino Lietuvos gyventojus ekstremaliai situacijai pasiruošti iš anksto ir paaiškino kaip tai padaryti.

“Departamentas visada ragina gyventojus būti pasiregusius galimoms situacijoms. Pasidomėti, ką tuo atveju reikėtų daryti, kaip gaus informaciją, kokiomis priemonėmis reikėtų būti apsirūpinus. Paprastai, jeigu esate pasirengęs vienai ekstremaliai situacijai, galima sakyti, kad jūs esate pasirengęs kelioms iš karto”, – teigė PAGD Gyventojų apsaugos skyriaus viršininkas Ernestas Trunovas.

Specialistas patarė gyventojams turėti susidėjus kuprinę ar rankinę su būtinaisiais daiktais, jei reikėtų skubiai išvykti.  

“Raginame gyventojus pasiruošti maisto, vandens, higienos priemonių, kad galėtų būti autonomiški mažiausiai 72 valandas. Iš maisto aktualiausi įvairūs konservai, vanduo, taip pat medikamentai, pirmosios pagalbos priemonės, drabužiai, avalynė, dokumentai, grynieji pinigai, – kalbėjo E. Trunovas. – Šiais daiktai reikėjo pasirūpinti jau vakar, o jei dar nesate to padarę – reikėtų suskubti. Svarbiausia – nepanikuoti. Visi turi savo darbą – mobilizacijos tarnybos patas, ką daryti vienos ar kitos situacijos atveju. Jei reikėtų slėptis, pagrindinis patarimas – nebūti atviroje vietovėje. Jei vyksta kariniai veiksmai, šaudoma, krenta sviediniai, reikėtū ieškoti priedangos, slėptis už sienų”

PAGD atstovas t.p. pabrėžė, kad svarbu iš anksto su šeima aptarti, kur esant ekstremaliai situacijai ir sutrikus ryšio priemonėms, šeimos nariai susitiks, pas ką važiuos, ar apskritai turi saugią vietą, kur galės vykti. Reikėtų iš karto aptarti pagalbą su kaimuose ar užsienyje gyvenančiais giminaičiais, draugais.

Pasak E. Trunovo, daugiau informacijos apie tai, kaip elgtis pavojaus metu, galima rasti departamentui priklausančioje internet svetainėje lt72.lt, kuri yra nuolat atnaujinama.

Svetainėje rašoma, kad reikėtų iš anksto pasirūpinti negendančiu maistu, kurį galioma valgyti negaminus, pvz., įvairių konservų, vytintų ir džiovintų gaminių, užpilamų sriubų ar košių, trapučių, riešutų, šokolado, pasiruošti skysčių – pirmiausiai – vandens. Vienam žmogui per parą reikia mažiausiai 2-4 l vandens. Jį geriausiai laikyti plastikiniuose buteliuose, nes jie nedūžta, juos lengviau transportuoti.

Svarbu iš anksto pasirūpinti reikalingais vaistais, pirmosios pagalbos reikmenimis, higienos priemonėmis. Svarbu pasidaryti dokumentų kopijas, turėti artimųjų nuotraukas, jei prireiktų jų ieškoti.

Pravartu būtų įsigyti nešiojamą radijo imtuvą, kad būtų galima laiku gauti gyvybiškai svarbią informaciją.

Būtina pasirūpinti žvakėmis, degtukais, žiebtuvėliais, atsarginiais elementais. Juos laikyti reikėtų vandeniui atspariame maišelyje. Būtų gerai pasirūpinti atsarginėmis baterijomis mobiliajam telefonui.

Susidarius ekstremaliai sutuacijai, gyventojai įspėjami ne tik sirenomis, bet ir žinutėmis į mobiliuosius telefonus. Išgirdus kaukiančią sireną, reikėtų įjungti televizorių ar daiją ir išklausyti informaciją bei pateikiamas rekomendacijas.