Prieš 14 metų mirusiam M. Džeksonui gresia teismas

PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
M. Jacksonas
Vaikų prievartavimo kaltinimai M. Jacksoną lydi net ir po mirties. EPA-ELTA nuotrauka

Vaikų prievartavimo kaltinimai M. Jacksoną lydi net ir po mirties

2009 m. mirusiam pop muzikos karaliui Michaelui Jacksonui ilsėtis ramybėje toliau trukdo kaltinimai dėl seksualinio priekabiavimo ir vaikų išnaudojimo.

JAV Kalifornijos teismas neseniai nusprendė, kad du asmenys, kurie teigia, kad M. Jacksonas juos seksualiai išnaudojo vaikystėje, dabar gali pareikšti ieškinius M. Jacksono bendrovėms; anksčiau tokie ieškiniai buvo atmesti.

Potencialių aukų – Veido Robsono ir Džeimso Safechuko teigimu, jie buvo tvirkinami 80-ųjų pabaigoje ir 90-ųjų pradžioje, kai gyveno M. Džeksono rančoje „Neverland“[1]. Ši rančą buvo parduota 2020 m. gruodį, už 22 mln. JAV dolerių.

Abu vyrai savo teiginius apie prievartą išsamiai išdėstė 2019 m. HBO dokumentiniame filme „Paliekant „Neverland“ (angl. Leaving Neverland).

V. Robsonas, dabar 40-metis choreografas, su M. Jacksonu susipažino būdamas vos penkerių metų[2]. Vėliau jis nusifilmavo trijuose Džeksono muzikiniuose vaizdo klipuose. Jo ieškinyje teigiama, kad M. Jacksonas prie jo priekabiavo net septynerius metus.
Tuo tarpu Dž. Safechuckas, kuriam dabar yra 45 metai, savo ieškinyje teigė, kad jam buvo devyneri, kai jis susipažino su žvaigžde. Jis teigė, kad M. Džeksonas dažnai jam skambindavo ir gausiai jį apdovanodavo dovanomis, o paskui ėmė seksualiai išnaudoti.

Pats M. Jacksonas, dar būdamas gyvas visada neigė bet kokius į jį skriejančius kaltinimus dėl nederamo elgesio su vaikais ar jų išnaudojimo atvejų.

„Neverland“
JAV teismas nusprendė, kad du žmonės, kuriuos M. Jacksonas galimai seksualiai išnaudojo „Neverland“ rančoje, gali pareikšti ieškinius. Max Bohme/Unsplash nuotrauka

Galimą prievartą patyrę asmenys kompensacijų išsireikalauti galės iš M. Jacksono įmonių

Trijų teisėjų kolegija iš Kalifornijos 2-osios apygardos apeliacinio teismo nustatė, kad žemesnės instancijos teismas neturėjo atmesti ankstesnių V. Robsono ir Dž. Safechucko ieškinių.

2013 ir 2014 m. abu vyrai pateikė ieškinius „MJJ Productions“ ir „MJJ Ventures“ prodiuserinėms kompanijoms, kurios priklausė dainininkui jo mirties metu.

Ieškiniai iš pradžių buvo atmesti dėl suėjusio senaties termino, tačiau 2020 m. naujas Kalifornijos įstatymas pratęsė senaties terminą asmenims, kurie prievartos metu buvo vaikai, todėl abi bylos galėjo būti atnaujintos[3].

2020 ir 2021 m. Los Andželo teisėjas atmetė ieškinius, nusprendęs, kad bendrovės neturėjo jokių teisinių galimybių kontroliuoti M. Džeksoną ir jo veiksmus, todėl jų atsakomybės byloje tikėtinas negalima.

Tačiau naujausias Kalifornijos teismo sprendimas reiškia, kad V. Robsonas ir Dž. Safechuckas dabar gali pagrįstai teigti, kad M. Jacksono korporacijos buvo atsakingos už jų apsaugą ir veikė netinkamai.

Savo pranešime teismo teisėjai teigė, kad „korporacija, kuri padeda vienam iš savo darbuotojų arba vadovų seksualiai išnaudoti vaikus, nėra atleidžiama nuo būtinos pareigos apsaugoti tuos vaikus“.

„Būtų iškreipta nustatyti, kad atsakovas neturi pareigos, nes atsakovas turi tik vieną akcininką. Todėl mes pakeičiame korporacijoms priimtus sprendimus“, – teigiama teisėjai pareiškime.

Tuo tarpu M. Džeksono turto advokatas Džonatanas Steinsapiras teigė, jog yra nusivylęs tokiu teismo sprendimu:

„Per pastarąjį dešimtmetį du iškilūs teismo teisėjai ne kartą nutraukė šias bylas, nes to reikalavo įstatymas. Mes ir toliau esame visiškai įsitikinę, kad Maiklas nekaltas dėl šių kaltinimų, kurie prieštarauja visiems patikimiems įrodymams ir nepriklausomiems patvirtinimams ir kurie pirmą kartą buvo pareikšti praėjus keleriems metams po Maiklo mirties tik pinigų motyvuotų vyrų“.

M. Jacksonas
Kaltinimai dėl seksualinio išnaudojimo kaip reikiant pakenkė M. Jacksono karjerai. EPA-ELTA nuotrauka

Kaltinimai dėl vaikų išnaudojimo kaip reikiant aptemdė M. Jacksono karjerą

M. Džeksonas buvo vienas geriausiai žinomų muzikantų pasaulyje, pop muzikos ikona, pelniusi pasaulinę šlovę dėl savo indėlio į muzikos industriją ir kultinių pasirodymų. Tačiau jo gyvenimas visuomet buvo paženklintas kontroversijomis, įskaitant ir itin sunkius kaltinimus seksualiniu išnaudojimu.

Dar 1993 m. M. Džeksonas buvo apkaltintas seksualiai priekabiavęs prie trylikamečio berniuko Džordano Čandlerio. Dėl šių kaltinimų buvo pradėtas baudžiamasis tyrimas, kurio metu M. Džeksonas griežtai neigė bet kokius neteisėtus veiksmus. Galiausiai byla buvo išspręsta be teismo, o muzikantas sumokėjo didelę pinigų sumą Dž. Čandlerio šeimai. Po šio susitarimo M. Jacksonui nebuvo pateikti jokie baudžiamieji kaltinimai.

Tačiau tokių įvykių būta ir daugiau. 2003 m. dainininkas vėl buvo apkaltintas seksualiniu priekabiavimu prie kito berniuko, Gavino Arvizo. Tuomet M. Džeksonui buvo pateikti net keli skirtingo sunkumo kaltinimai dėl vaikų tvirkinimo. Teismo procesas įvyko 2005 m. ir sulaukė didelio žiniasklaidos dėmesio ir ažiotažo, tačiau pats M. Džeksonas ir tuomet neigė kaltę dėl visų kaltinimų ir tvirtino esąs nekaltas.

Po ilgo teismo proceso 2005 m. vasarą M. Džeksonas galiausiai buvo išteisintas: prisiekusieji pripažino jį nekaltu dėl visų kaltinimų, įskaitant vaikų tvirkinimą ir alkoholio tiekimą nepilnamečiui.
Vis dėlto, nors teisme M. Džeksonas ir buvo išteisintas, visi šie kaltinimai turėjo ilgalaikį poveikį jo reputacijai, karjerai ir bendrai visuomenės nuomonei jo atžvilgiu, o tai tęsėsi iki pat jo mirties.

M. Džeksonas mirė 2009 m. birželio 25 d. dėl ūmaus apsinuodijimo propofoliu ir benzodiazepinais, dėl kurio sustojo jo širdis. Tiesa, net ir nepaisant jo mirties, diskusijos apie jo gyvenimą, muziką ir ypač apie jam mestus kaltinimus tęsiasi iki šiol, o nuomonės šio nepaneigiamai talentingo, tačiau kontraversiško muzikanto atžvilgiu šiandien yra itin prieštaringos.