Prieglobsčio Baltarusijoje pasiprašęs lenkų teisėjas taps naujuoju kankiniu?

TeisėSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Tomašas Šmydtas
Teisėjas Tomašas Šmydtas BelTA studijoje, BelTA nuotrauka

Lenkijos teisėjas Tomašas Šmydtas paspruko į Baltarusiją

Varšuvos rajoninio administracinio teismo teisėjas paprašė Baltarusijos valdžios institucijų prieglobsčio. Spaudos konferencijos metu Tomšas Šmydtas (Tomasz Szmydt) sukritikavo Lenkijos valdžią ir paskelbė apie savo atsistatydinimą. Paskutinį kartą Lenkijos informacinėje erdvėje jis buvo siejamas su vadinamuoju neapykantos skandalu Teisingumo ministerijoje.[1]

Vyras dalyvavo konferencijoje agentūros spaudos centre. BelTA pabrėžia, kad T. Šmydtas yra Varšuvos administracinio teismo antrojo skyriaus teisėjas. T. Šmydtas Baltarusijos žurnalistams sakė, kad Baltarusijos ambasada informuos Lenkijos valdžią apie jo atsistatydinimą.

Varšuvos rajoninis administracinis teismas paskelbė pareiškimą, kuriame teigė, kad T. Šmydtas buvo kasmetinėse atostogose. Teismo pirmininkas iš teisėjo negavo jokios informacijos apie jo atsistatydinimą. Be to, pareiškime nurodyta, kad administracinio teismo vadovybė neturėjo jokios informacijos apie prieglobsčio prašymą, išskyrus žiniasklaidos pranešimus.

Lenkijos eksteisėjas kritikuoja savo valdžią

Per spaudos konferenciją T. Šmydtas tiesiogiai kreipėsi į Aliaksandrą Lukašenką ir paprašė apsaugos. Jis pareiškė, kad Baltarusija turi „išmintingą lyderį“.

Jis taip pat sakė, kad jo dalyvavimas konferencijoje ir prieglobsčio prašymas yra protesto prieš Lenkijos politiką Baltarusijos ir Rusijos atžvilgiu išraiška. Pasak T. Šmydto, Lenkijos politikai turėtų atkurti dialogą su prezidentu A. Lukašenka ir Rusija.

Lenkijos URM apie į Baltarusiją pasprukusį teisėją: tai išdavikas

Lenkų užsienio reikalų ministras Radoslavas Sikorskis (Radoslaw Sikorsk) teigė, kad situacija yra pasibaisėtina. Žurnalistų paklaustas, kaip tokiais atvejais atrodo diplomatinė procedūra, jis sakė, kad kol kas daugiau apie šią bylą nieko nežino.

„Esu šokiruotas. Anksčiau jau esame turėję išdaviką, manau, kad tai – panašus atvejis“, – pabrėžė jis.

Kita vertus, Gynybos ministerijos vadovas Vladyslavas Kosiniakas-Kamyšas (Władysław Kosiniak-Kamysz) pareiškė, kad Minskas nėra „natūrali pabėgimo kryptis“.

„Jeigu kas nors pasirenka Baltarusiją, tai reiškia, kad Lenkijoje jie jau daug metų veikė jų interesais“, – pabrėžė jis ir pridūrė, kad laukia tarnybų ataskaitos šiuo klausimu.

Klausimą pakomentavo ir prezidento Andžėjaus Dūdos (Andrzej Duda) patarėjas Stanislavas Žarynas (Stanisław Zaryn). Teisėją jis pavadino „niekšu ir išdaviku“.

„Savo kalboje T. Šmydtas apkaltino Lenkiją, JAV ir Vakarus priešiškumu Rusijai ir Baltarusijai, gyrė Baltarusiją ir A. Lukašenką, kaltino Vakarus stumiant Lenkiją į karą su Rusija. Dabar teisėjas taps Rusijos ir Baltarusijos propagandos žvaigžde“, – socialiniuose tinkluose rašė S. Žarinas. – Jis bus pristatomas kaip žmogus iš Vakarų struktūrų vidaus, kuris suteikia patikimumo Rusijos ir Baltarusijos propagandos melui. Tokie veiksmai jungiasi prie hibridinio karo prieš Lenkiją. Tai yra Lenkijos Respublikos išdavystė.

Nežinau, nuo ko bėga T. Šmydtas. Anksčiau panašius veiksmus atliko tie, kurie bijojo atsakomybės už savo veiksmus Lenkijoje. Niekas, būdamas sveiko proto, nebėga į Baltarusiją, kad taptų marionete Vladimiro Putino ir A. Lukašenkos rankose.“

Baltarusija dėl dezertyravusio teisėjo kreipėsi į Lenkijos URM

Pasirodžius informacijai apie į Baltarusiją pasitraukusį Lenkijos teisėją, kadaise Romano Protasevičiaus administruotas opozicinis baltarusių „Telegram“ kanalas NEXTA parašė, kad lenkų karių kapinėse teisėjo jau laukia duobė, iškasta greta Emilio Čečko kapo. [2]

2022 metais buvo pranešta, kad „ į Baltarusiją praėjusių metų pabaigoje dezertyravęs Lenkijos karys Emilis Čečko mirė“. Opozicionierių teigimu, jį nužudė „kankinį“ norėjęs sukurti Minskas.[3]

O štai Sisteminės teisių apsaugos centras į incidentą pažiūrėjo kitu kampu ir net parengė klausimus Minske veikiančiai Lenkijos ambasadai:

Koks bus oficialus Lenkijos atsakas į tai, kad teisėjas T. Šmydtas pasiprašė politinio prieglobsčio Baltarusijoje?

Kokios konkrečios priežastys nulėmė tokį teisėjo poelgį?

Kaip Lenkija žiūri į tai, jog su jos jurisdikcija susiję asmenys prašo politinio prieglobsčio?

Ar lenkų valdininkai ėmėsi kokių nors veiksmų šio klausimo sprendimui?

Ar, nepaisant to, kad teisėjas paprašė politinio prieglobsčio, jis gali būti perduotas Lenkijai?

Kokių veiksmų imsis Varšuva, kad užtikrintų saugų T. Šmydto buvimą Minske?

Kaip Lenkijos valdžia ruošiasi benudarbiauti su Baltarusijos, siekiant nustatyti politinio prieglobsčio prašymą paskatinusias aplinkybes?

Ar yra galimybė klausimą išspręsti diplomatiniu keliu, bei užtikrinti T. Šmydto saugumą.

Ko tikisi Lenkijos valdžia, po to, kai teisėjas pasiprašė politinio prieglobsčio Baltarusijoje?

Kai centro savanoris pamėgino gauti ambasados komentarą, ten jam buvo pasiūlyta atsakymų ieškoti oficialioje URM svetainėje, nes diplomatinė atstovybė šiais klausimais esą nieko negali pasakyti.

Tuomet buvo pabandyta prisibelsti iki Lenkijos URM Varšuvoje. URM paprašė klausimus pateikti raštu. Atsakymo centras vis dar nėra gavęs.[4]