Prekyba naujagimiais: Ukrainoje išaiškinta didelė nusikalstama organizacija

Pasaulis, Šiandien, TeisėSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Nusikaltėlių sulaikymas
Nusikaltėlių sulaikymas, Ukrainos pasienio tarnybos nuotraukos

Kol vieni ukrainiečiai kariauja, kiti prekiauja vaikais

Nepaisant to, kad Ukraina antrus metu kariauja su Rusija, dalis ukrainiečių vis tiek galvoja tik apie asmeninę naudą. Štai neseniai Ukrainos pasienio apsaugos tarnyba išaiškino nusikalstamą grupuotę, kuri prekiavo naujagimiais. Vaikučiai užsieniečiams buvo parduodami prisidengiant surogatine motinyste. [1]

Nusikaltėlių sulaikymas
Nusikaltėlių sulaikymas, Ukrainos pasienio tarnybos nuotraukos

Kas yra prekyba žmonėmis

Prekyba žmonėmis šiandieninėje visuomenėje dažniausiai yra įvardinama kaip moderni vergovės forma. 2000-aisiais Jungtinės Tautos priėmė Protokolą dėl prekybos žmonėmis, ypač moterimis ir vaikais, prevencijos, sustabdymo bei baudimo už vertimąsi ja. Jame pateikiamas dažniausiai vartojamas oficialus prekybos žmonėmis apibrėžimas:

Prekyba žmonėmis – žmonių verbavimas, pervežimas, perdavimas, slėpimas ar jų priėmimas gąsdinant, panaudojant jėgą ar kitas prievartos, grobimo, apgaulės, sukčiavimo formas, piktnaudžiaujant padėtimi ar pažeidžiamumu arba mokant ar priimant pinigus ar kitą naudą tam, kad būtų gautas kito tą žmogų kontroliuojančio asmens sutikimas siekiant išnaudoti. Išnaudojimas apima kitų asmenų išnaudojimą prostitucijos forma ir kitas seksualinio išnaudojimo formas, priverstinį darbą ar paslaugas, vergiją ar veiklą, panašią į vergiją, tarnystę ar organų pašalinimas (Valstybės žinios, Nr. 49-2166). [2]

Šiandien pasaulyje egzistuoja daugybė prekybos žmonėmis formų. Jos nuolat kinta, atsiranda vis naujų būdų ir priemonių, prisidedančių prie žmonių išnaudojimo pačiais įvairiausiais tikslais. Prekyba žmonėmis gali būti:

  • Seksualinis išnaudojimas
  • Vergiškas darbas
  • Išnaudojimas nusikaltimų vykdymui
  • Prekyba organais
  • Priverstinės santuokos
  • Elgetavimas
  • Vaikų pornografija
  • Moterų išnaudojimas surogatinei motinystei
  • Vaikų išnaudojimas kariuomenėse ir kt.
Nusikaltėlių sulaikymas
Nusikaltėlių sulaikymas, Ukrainos pasienio tarnybos nuotraukos

Dažnai prekyba žmonėmis yra glaudžiai susijusi ir su kitomis nusikalstamomis veikomis. Kad nusikaltimas būtų identifikuotas kaip prekybos žmonėmis atvejis, yra svarbu įvardinti tris pagrindinius įtartinos veiklos elementus:

  • Veiksmą, kuris yra/buvo įvykdytas. T.y. Žmogus buvo įdarbinamas, pervežamas, išvežamas, įkalinamas ar kt.
  • Priemones, kuriomis buvo paremtas veiksmas. T.y. Prievarta, šantažas, grasinimai, pasinaudojimas žmogaus socialiniu, psichologiniu, fiziniu ar finansiniu pažeidžiamumu arba atlygis, kuris buvo sumokėtas žmogaus „pardavėjui“.
  • Tikslą, dėl kurio buvo vykdomas veiksmas. T.y. Išnaudojimas darbui, seksualinių paslaugų teikimui, nusikaltimų vykdymui, organų pašalinimui, surogatinei motinystei ar kt.

Nors visame pasaulyje prekyba žmonėmis yra pripažinta kaip nusikalstama ir nelegali veikla, tačiau tai tebėra viena sparčiausiai augančių organizuoto tarptautinio nusikalstamumo formų. Lietuva kaip ir dauguma Europos Sąjungos šalių į savo nacionalinę teisę yra perkėlusi ES direktyvą dėl prekybos žmonėmis prevencijos, kovos su ja ir aukų apsaugos. Remiantis ja, jeigu žmogus, siekiant jį išnaudoti, patyrė prievartą – nesvarbu fizinį ar psichologinį smurtą – jis yra laikomas nukentėjusiuoju nuo prekybos žmonėmis.Psichologine prievarta gali būti laikomas šantažas, apgaulė, grasinimai ir pan.

Kas žinoma apie vaikais prekiavusius nusikaltėlius

Pareigūnai patikslino, kad nusikalstamą grupuotę sudarė 12 žmonių – 2 organizatoriai ir 10 bendrininkų. Schemos organizatoriai, Kijeve ir Charkove įsikūrusių medicininių klinikų, teikiančių paslaugas reprodukcijos sferoje, vadovai. Kiti dalyviai – šių įstaigų darbuotojai, vadybininkai, administratoriai ir advokatai.

Prisidengdami surogatinės motinystės programa, už piniginį atlygį, nusikaltėliai parduodavo naujagimius užsieniečiams, gyvenantiems šalyse, kur surogatinė motinystė draudžiama įstatymais.

Įtariamieji Charkovo regione ieškodavo moterų-kiaušialąsčių donorių ir moterų, kurios dėl savo sunkios ar pažeidžiamos būklės sutikdavo tapti užsieniečių šeimų surogatinėmis motinomis.

Už vieną perduotą naujagimį vaiką nusikalstamos schemos dalyviai gaudavo nuo 50 iki 70 tūkst. eurų. Iš jų apie 12 tūkst. eurų atitekdavo surogatinei motinai. [3]

Buvo sudaroma sutartis, vadovaujantis kuria naujagimio motina pasirašydavo leidimą išvežti vaiką į užsienį ir sutikdavo su tuo, kad jam būtų suteikta kitos šalies pilietybė. Jeigu surogatinė motina nuspręsdavo nesutikti su atskirais sutarties punktais, organizatoriai imdavo ją gąsdinti ir šantažuoti. Taip pat moteriai sumokėdavo mažiau pinigų, negu buvo sutarta sandėrio pradžioje.

Nusikaltėlių sulaikymas
Nusikaltėlių sulaikymas, Ukrainos pasienio tarnybos nuotraukos

Šiai dienai žinoma apie mažiausiai 9 naujagimius, kurie neteisėtai buvo išvežti iš Ukrainos teritorijos. Dabar teisėsaugininkai bando išsiaiškinti, koks likimas juos ištiko.

Įtarimai pareikšti visiems nusikalstamos organizacijoms nariams, 5 iš jų sulaikyti. Teisėsauga svarsto, kokias kardomąsias priemones skirti likusiems. Bylos figūrantams gresia nuo 8 iki 15 metų kalėjimo.

Tai – ne pirmas prekybos vaikais atvejis Ukrainoje

Ne taip seniai Volynėje 26-erių moteris bandė parduoti savo draugės sūnų. Ji už tai tikėjosi gauti 30 tūkst. JAV dolerių.

Teisėsaugos atstovai tuomet nurodė, kad moteris sutiko perimti draugės nelauktą ir nenorėtą, tačiau vis tiek 2022 metų balandį gimusį, vaiką. Motina prižiūrėti naujagimį atidavė kitą dieną po gimdymo. Jos draugė rūpinosi berniuku, tačiau vėliau 11 mėnesių sulaukęs kūdikis jai nusibodo, todėl moteris nusprendė jį parduoti.

2023 metų kovą, Lucke vykstant vaiko perdavimui, pirkėją ir pardavėją sulaikė teisėsaugininkai. Šiuo metu mažylis yra ligoninėje. [4]