Policijos nematyta taktika: tikrina ar užrakintos butų durys, platina skrajutes

LietuvaG. B.
Suprasti akimirksniu
Policija
Kauno policijos pareigūnai surengė akciją, skatinančią piliečius elgtis apdairiai. Kauno policijos nuotrauka

Vasara įsibėgėja, savo darbą pradeda vagys ir sukčiai

Vasarai jau įsibėgėja pilnu pajėgumu. Mus vis dažniau lepina šilti orai ir saulė, dauguma piliečių pradeda planuoti, ką gi veiks atostogų arba laisvadienių metu.

Toks atsipalaidavimas padeda atitrūkti nuo kasdienių darbų bei įsipareigojimų rutinos, tačiau kartu, gali mus visus paskatinti elgtis neatsakingai.

Juk ne paslaptis, kad šiltasis metų laikotarpis yra poilsis mums, tačiau tikras darbymetis sukčiams ir vagims. Ilgapirščiai siekia pasinaudoti mūsų neapdairumu bei pradeda žvalgytis į mūsų namus ir kiemus, automobilius, net paplūdimyje paliktus krepšius.

Policija tai puikiai žino,tad jau prasidėjus antrajam vasaros mėnesiui primena piliečiams nepamiršti visų saugumo priemonių, kurios neleis tapti nusikaltėlių taikiniais.

Šia proga Kauno policija liepos 4-ąją ėmėsi akcijos, kuria siekiama priminti, kaip tinkamai apsaugoti automobiliuose paliekamus daiktus bei turtą.

Kauno policijos pareigūnai ragina nepalikti vertingų daiktų automobiliuose

Ketvirtadienį akciją surengę Kauno policijos pareigūnai už automobilių langų valytuvų paliko skrajutes, kuriuose žmonėms yra pateikiama informacija, kaip vasarą apsaugoti savo turtą.

Policija
Policija surengė akciją, kuria primena saugoti automobilyje paliktus daiktus. Kauno policijos nuotrauka
Skrajutėse žmonės yra raginami priparkavus transporto priemonę įsitikinti, kad ji yra užrakinta, langai uždaryti iki galo. Policija prašo prie upių ar ežerų, parkų ar miesto centre parkuojamuose automobiliuose nepalikti itin vertingų daiktų, visuomet su savimi pasiimti telefonus, kompiuterius, pinigines ir kitus svarbiausius, didžiausią vertę turinčius daiktus, o likusius ragina palikti bagažinėje[1]. Policija taip pat primena, jog automobilius geriau statyti gerai apšviestose vietose.

Lietuvos policija tokia informacija su visuomene dalijasi kiekvieną vasarą, kai išauga rizika, jog piliečiai susidurs su vagysčių bei sukčiavimo atvejais.

Ankstesniais metais policija taip pat dalijosi patarimais, kaip gi nepakliūti į nusikaltėlių pinkles, ragino ne tik niekada nepalikti net ir mažai vertingų daiktų automobilyje bei priminė, kad juos vis tik palikus, daiktus geriau paslėpti, kad jie nebūtų akivaizdžiai matomi.

Kiti patarimai, galintys padėti išvengti vagystės:

  • Palikdami automobilį jį visada užrakinkite arba ištraukite užvedimo raktelius;
  • Palikdami automobilį ilgiau, pakartotinai įsitikinkite, kad jį užrakinote;
  • Naudokite signalizaciją;
  • Apdrauskite automobilį[2].

Pareigūnai taip pat prašė gyventojų pastebėjus prie paplūdimių, parkų, kapinių, automobilių stovėjimo aikštelėse ar netoli jų esančius įtartinus asmenis, įsidėmėti jų išvaizdą, automobilio markę, valstybinius numerius ir nedelsiant pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112[3].

Namai
Vasarą padaugėja vagysčių ir įsilaužimų. Redd F/Unsplash nuotrauka

Vagys žvalgosi ne tik į mūsų automobilius, bet ir į namus

Vasarą vagis domina ne tik mūsų automobiliai, bet ir namai. Vis daugiau policijos pareigūnų ir net draudimo ekspertų perspėja, kad mums išvykus atostogauti, vagys gali įsisukti į mūsų turtą.

Siekiant to išvengti rekomenduojama namuose įsirengti patikimą namų apsaugos sistemą, į kurią įeitų signalizacija, stebėjimo kameros, judesio jutikliai bei galimybė valdyti ir stebėti namus nuotoliniu būdu[4].

Taip pat rekomenduojama investuoti į tinkamą lauko apšvietimą, kuris gali padėti atbaidyti vagis. O iliuziją, jog namai nėra tušti gali sukurti šviesos ir elektronikos prietaisų laikmačiai, kurie imituoja įprastą gyventojų veiklą namuose šiems išvykus.

Tada, kai išvykstate atostogauti ilgesniam laikui, patariama informuoti patikimus artimiausius draugus ar šeimos narius ir paprašyti jų, kad jie prižiūrėtų jūsų namus bei atsiimtų bet kokį paštą ar siuntas.

Teigiama, kad pilna pašto dėžutė gali pritraukti vagis, kadangi tai signalizuoja apie namų šeimininkų nebuvimą gyvenamojoje vietoje, o tai tampa taikiniu nusikaltėliams. Taip pat rekomenduojama susilaikyti nuo atostogų planų skelbimo socialinių tinklų platformose.

O vagys kasmet veikia tik aktyviau. Per 2022 metus bendras įvykdytų vagysčių skaičius augo ketvirtadaliu (24 proc.), lyginant su ankstesniais metais. Draudikų teigimu, didžiausias vagysčių skaičius pastaruosius trejus metus dominuoja Vilniaus ir Kauno miestuose.

Sukčiai kaip masalą naudoja Dainų šventę – neapsigaukite

Vasarą lietuviai ne tik atostogauja bei keliauja, tačiau ir lankosi renginiuose. O vienas didžiausių šią vasarą be abejonės yra Dainų šventė. Vis dėlto, policija jau pastebėjo, kad šiuo gražiu renginiu susidomėjo ne tik gyventojai, bet ir sukčiai.

Dainų šventė
Sukčiai naudojasi Dainų švente. Ekrano nuotrauka

Pareigūnai perspėja, jog sukčiai socialinėje erdvėje aktyviai pardavinėja netikrus Dainų šventės bilietus. Tokiu atveju, įsigijus bilietus, kurie neegzistuoja, piliečiai lieka ir be galimybės apsilankyti renginyje, ir be savo pinigų.

Šiuo metu, oficialiai įsigyti bilietus vis dar galima į keletą šventės renginių ir tik platformoje„Bilietai.lt“. Dainų šventės renginius galima pamatyti ir 15 savivaldybių dideliuose ekranuose miestų ir miestelių aikštėse[5].