Po JAV sankcijų Rusijai, šios atsakas ir finansų rinkos šokas
Vašingtonas trečiadienį paskelbė įvedantis sankcijų Maskvos biržai – pagrindinei Rusijos akcijų rinkai ir atsiskaitymo rūmams. Prie šio sprendimo prisijungė ir Jungtinė Karalystė. Tai naujausia Rusijai skirta plataus masto Vakarų finansinė bausmė, nes valiutos keitimo kursai yra laikomi vienu iš pagrindinių Rusijos ekonomikos stabilumo rodiklių.
Netrukus po šio įvykio, pagrindinė Rusijos akcijų birža pateikė savo atsaką ir sustabdė prekybą doleriais ir eurais. Šiai žiniai it gaisrui išplitus žiniasklaidoje ir socialinėje erdvėje, prie Rusijos didžiųjų miestų valiutos keityklų ir bankų nusidriekė milžiniškos eilės. Sąmyšis užfiksuotas ir dešimtyje skirtingų vaizdo įrašų, sparčiai plintančių socialiniuose tinkluose.
Piliečiams diskutuojant apie tai, kad ši situacija gali net nulemti Rusijos bankų žlugimą, ekspertai tuo nėra įsitikinę ir ramina visuomenę, teigdami, jog eiliniams žmonėms, JAV ir Jungtinės Karalystės bei atsakomuoju pobūdžiu ir Rusijos priimti sprendimai neturės jokios didelės įtakos.
Sustabdyta prekyba nereiškia bankų griūties ar ekonomikos žlugimo?
Birželio 12 d. Rusijos centriniam bankui sustabdžius prekybą doleriais ir eurais dėl naujų JAV sankcijų, nukreiptų prieš bankus, kurie padeda vykdyti sankcijas pažeidžiančią prekybą su Rusija, prie valiutos keityklų nusidriekė ilgos eilės. Maskvos biržoje prekyba nutraukta nuo birželio 13 d. Tuo pat metu prekyba visais kitais biržos segmentais ir biržos priemonėmis rubliais ir kitomis valiutomis vykdoma įprastu režimu.
Įsigaliojus naujoms sankcijoms, JAV įmonės, bankai ir investuotojai nebegali prekiauti doleriais ar eurais per Rusijos biržą, tačiau pirkti ir parduoti valiutą vis dar galima tik nebiržinėje rinkoje[1]. Savo ruožtu pati Rusija sustabdė prekybą doleriais ir eurais, nors rusai toliau galės prekiauti ne centralizuotoje Maskvos biržoje.
Maskvos birža buvo įsteigta 2011 m., sujungus Maskvos tarpbankinę valiutų biržą, kuri specializavosi valiutos ir vertybinių popierių prekyboje, ir Rusijos prekybos sistemą, kuri prekiavo Rusijos įmonių akcijomis doleriais.
Platforma užsiima biržinės prekybos organizavimu, t. y. pirkėjų ir pardavėjų suvedimu ir jų tarpusavio sandorių saugumo užtikrinimu. 2024 m. pradžioje asmenų, turinčių maklerio sąskaitas skaičius perkopė 30 mln. žmonių, o aktyvių klientų skaičius siekia daugiau kaip 4 milijonus.
Ekonomistas Grigorijus Baženovas „Telegram“ kanale „Beware Media“ pažymėjo, kad valiutą piliečiams ir toliau bus galima išsikeisti Centrinio banko nurodytose leistinose ribose, tad šis ribojimas labiau aktualus įmonėms, kurios užsiima prekybos sektoriais, nes eiliniai asmenys, kurie niekada neprekiavo biržoje, vargu ar bus kaip nors paveikti.
Vis dėlto, pokyčiai bus jaučiami. Anksčiau bankai ir kiti prekiautojai biržai pateikdavo įvairių rūšių pavedimus pirkti arba parduoti valiutą. Pasibaigus prekybos sesijai, 19:20 Maskvos laiku, už sandorius buvo atsiskaitoma. Šiems atsiskaitymams, kiekvienai valiutai, buvo naudojamos korespondentines sąskaitos užsienio bankuose[2]. Centriniam bankui prekyba valiuta Maskvos biržoje buvo rodiklis, pagal kurį buvo nustatomas oficialus dolerio ir euro kursas rublio atžvilgiu.
Dabar tai kinta: dėl naujų sankcijų, prekyba dabar vyks ne biržoje. Tai reiškia, kad Rusijos bankai ir įmonės galės parduoti ir pirkti dolerius ir eurus tik tiesiogiai Rusijos bankuose, kurie vis dar turi atviras korespondentines sąskaitas Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Europos Sąjungoje. Tokių bankų šalyje vis dar yra.
Daugiau problemų ateityje gali kilti nebent verslo klientams, nes jie anksčiau galėjo pirkti ar parduoti reikiamas sumas atviroje rinkoje, kur viskas saugu ir skaidru, o dabar bankas jiems nustatys kainą savo nuožiūra, valiutos keitimo kaina greičiausiai padidės, o patikrinti, ar ji atitinka rinkos sąlygas, bus labai sunku.
Rublio vertė: pokyčių kol kas nedaug, tačiau išauga neužtikrintumas
Žinoma, sankcijos paveiks rinkas ir kainas, skirtumas tarp pirkimo ir pardavimo kursų neišvengiamai didės. Kita vertus, kai kurie rusų finansų analitikai netgi teigiamai vertina šią situaciją, nesitikima didesnio kaip 10 % rublio nuosmukio.
O šiuo metu yra pastebimas tik inercinis šokas. Kai kurie Rusijos bankai iš karto padidino kursą, kuriuo parduoda grynuosius dolerius iki 200 rublių už dolerį. Toks kursas dar vadinamas draudžiamuoju.Tačiau didžiausių bankų paraiškose doleriu nuo 20 val. 20 min. Maskvos laiku prekiauta 90-95 rublių intervale.
Iki paskelbiant sankcijas, oficialus Rusijos centrinio banko nustatytas dolerio kursas buvo 89 rubliai. Po to, kai Maskva prieš dvejus metus pradėjo aktyviai pulti Ukrainą, daugelis rusų bendrovių ėmė vis mažiau paskliauti vakarietiškomis valiutomis, o didžioji dalis užsienio valiutos sandorių Maskvos biržoje sudaroma Kinijos juaniais.