Pasaulyje keliama panika dėl naujo viruso

Medicina, PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Kataras
MERS siejamas su Artimaisias Rytais. Lucco Belliboni/Unsplash nuotrauka

Po Pasaulio futbolo čempionato bijoma MERS protrūkio

Praėjusį sekmadienį Katare Argentinos futbolo rinktinės pergale pasibaigė Pasaulio futbolo čempionatas. Kataro valdžios duomenimis, šį renginį gyvai stebėti atvyko maždaug 1,4 mln. futbolo sirgalių.

Nors didžiulis sporto fanų skaičius sukuria puikią atmosferą, visuomenės sveikatos ekspertai baiminasi, kad iš skirtingų pasaulio kraštų susirinkę sirgaliai gali užsikrėsti Artimųjų Rytų respiraciniu sindromu (MERS), o Kataras taps naujuoju, karštuoju viruso tašku[1].

Nors kol kas didelio viruso plitimo nepastebėta, dalis ekspertų įžvelgia MERS panašumų į COVID-19 ir teigia, kad susirūpinimas yra pagrįstas. Tuo tarpu kiti piktinasi, kad net vienas iš svarbiausių sporto įvykių pasaulyje yra temdomas baime, o ekspertų spekuliacijos gali paskatinti ksenofobijos įsigalėjimą.

MERS savo paplitimu nė iš tolo neprilygsta koronavirusui

MERS yra virusinė kvėpavimo takų liga, kurią sukelia Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronavirusas (MERS-CoV). Jis pirmą kartą nustatytas buvo dar 2012 m. Saudo Arabijoje. MERS yra zoonozinis virusas, jis dažniausiai perduodamas per sąlytį, tačiau MERS dažnai yra siejamas ir su kupranugariais, jų šalutiniais produktais, pavyzdžiui, mėsa ir pienu.

MERS niekuomet neišplito taip, kaip COVID-19, tačiau palankiausios vietovės jam plisti yra būtent Artimieji Rytai, kur vyko mases sutraukęs futbolo renginys. Dar prieš Pasaulio futbolo čempionatui sukviečiant tūkstančius žmonių iš įvairiausių pasaulio kraštų į tikrą futbolo fiestą, sveikatos specialistai įspėjo apie galimybę, kad virusas gali išplisti.

Galiausiai buvo nustatyta, kad Pasaulio futbolo čempionato metu MERS perdavimo pavojus buvo laikomas mažu, buvo imtasi atsargumo priemonių, kad būtų išvengta infekcijos plitimo, sveikatos specialistai paprašė sirgalių ir toliau laikytis geros higienos ir kreiptis į gydytoją, jei jiems pasireikštų MERS ar bet kurios kitos kvėpavimo takų ligos simptomai.

Perspėjimus išplatino kelios šalys, kuriose yra didesni Pasaulio futbolo čempionato sirgalių kontingentai, pavyzdžiui, Australija ir Jungtinė Karalystė.

Dr. Dele Ogunseitanas, Kalifornijos Irvino universiteto profesorius, šiuo metu Stanfordo pasaulinės sveikatos inovacijų centro vizituojantis profesorius, sako, kad Pasaulio futbolo čempionatas sutapo su kupranugarių švente, todėl kai kurie visuomenės sveikatos specialistai nerimavo, kad gali padidėti ir MERS rizika.

„Tai tarsi endeminė kupranugarių populiacija Artimuosiuose Rytuose. Taigi, kai vyksta festivalis, į kurį susirenka futbolo sirgaliai iš viso pasaulio, tuo pačiu metu, toje pačioje šalyje, kaip ir kupranugarių parodomasis festivalis, gydytojai ir pasaulio sveikatos apsaugos specialistai turėtų sunerimti“, – teigia jis.

Simptomai panašūs į įprastą susirgimą

Nuo tada, kai MERS buvo aptiktas, pasaulyje užregistruota 2 600 atvejų, įskaitant 2015 m. vasarą Pietų Korėjoje nustatytus 185 patvirtintus atvejus.

MERS simptomai yra:

  • dusulys;
  • karščiavimas;
  • kosulys;
  • viduriavimas;
  • pykinimas ir (arba) vėmimas.

Mirtingumas yra 3-4 asmenys iš 10-ies[2].

MERS
Bijoma, kad po Pasaulio futbolo čempionato išplis MERS. Kelly Sikkemos/Unsplash nuotrauka

Ekspertai įžvelgia MERS sąsajas su COVID-19

Dėl to, kad abu yra koronavirusai, MERS turi bendrą sąsają su COVID-19. Dėl to, dalis ekspertų svarsto, ar šie virusai kartu dera, ar gali tarpusavyje mutuoti. Gydytojas Williamas Haseltine’as, daugiau kaip 40 metų dirbęs infekcinių ligų srityje, o dabar vadovaujantis ir pirmininkaujantis ACCESS „Health International“ sako, kad dėl MERS turime saugotis.

„Mums gresia didelis pavojus, kad COVID-19 mutacijos taps dar mirtinesnės. MERS pamoka yra ta, kokie mirtini gali būti šie virusai.“

Atsižvelgdamas į tai, jis siūlo paprastą būdą, kaip sumažinti riziką keliaujantiems į teritoriją, kurioje MERS yra labiau paplitęs ir ramina, kad dažnu atveju, užsikrėtimo išvengti yra lengva.

„Žmonėms, vykstantiems į Pasaulio futbolo čempionatą, patarčiau laikytis atokiau nuo kupranugarių. Tačiau, išskyrus tai, labai mažai tikėtina, kad jie užsikrės šia liga.“

Tiesa, kiti ekspertai pabrėžia, kad MERS turime skirti didesnį dėmesį, nes tai yra virusas, kuris yra mirtinesnis nei COVID-19.

Gąsdinimais gadinama nuotaika ir kurstoma ksenofobija

Vis dėlto, daugelis sporto sirgalių, keliavusių į Katarą, piktinasi nuolatiniais visuomenės sveikatos ekspertų gąsdinimais ir kalbomis apie artėjančias ateities pandemijas. Pabrėžiama ir tai, kad skirtingi virusai nuolat figūruoja mūsų aplinkoje, tačiau iki pandeminiame pasaulyje, tam tokio dėmesio suteikiama nebuvo.

Kiti atkreipia dėmesį į tai, kad Katare anksčiau užfiksuota labai mažai MERS atvejų: tik 28 atvejai, o tai reiškia, kad Katare milijonui gyventojų tenka 1,7 atvejo[3].

Tuo tarpu elgesio specialistai pastebi, kad visuomenės ekspertų kalbos apie vienokio ar kitokio viruso plitimą konkrečioje vietoje kenkia šios vietovės gyventojams. Susirūpinimas dėl Pasaulio futbolo čempionato ir MERS kelia stigmatizavimo ir kesnofobijos problemas patiems Kataro ar kitų Artimųjų Rytų šalių gyventojams.

Nors dar 2015 m. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) išleido gaires, kuriose teigiama, kad virusai neturėtų būti vadinami šalių vardais, kad būtų išvengta nereikalingo neigiamo poveikio tautoms, ekonomikai ir žmonėms, COVID-19 ir Kinijos sąsaja parodė, kad praktikoje to išvengti yra labai sunku.

Kataro atveju, kritikos Pasaulio futbolo čempionato atžvilgiu šiai šaliai ir taip netrūko, o jei pridėtume ir riziką dėl MERS, neapykanta gali tik išaugti.